Čech dostal tři góly a Arsenal prohrál. Van Gaal pobavil fanoušky vozembouchem

Petr Čech

17:00aktualizováno  19:48
MANCHESTER/PRAHA - Fotbalisté Arsenalu prohráli ve šlágru 27. kola Premier League na hřišti Manchesteru United 2:3 a na vedoucí Leicester, který v minulém kole porazili, tak ztrácejí znovu pět bodů. Petra Čecha v prvním poločase dvakrát překonal osmnáctiletý útočník Marcus Rashford, vítězný gól vstřelil v 65. minutě Ander Herrera po smolné teči obránce Koscielného.

Louis van Gaal ukázal pádem na trávník, jak fotbalisté Arsenalu simulují. Přihlíží čtvrtý rozhodčí a Arséne Wenger. foto: Reuters

Pohádka jménem Leicester pokračuje. Gólem z 89. minuty si pojistil první místo

Hereckou etudou v závěru zápasu se navíc blýskl nizozemský trenér United Louis van Gaal, který u čtvrtého rozhodčího Mika Deana napodobil simulování fotbalisty Arsenalu teatrálním pádem na trávník.

„Bylo to v emocích. Naštěstí se mi to moc často nestává. Většinou sedím na lavičce a pak poslouchám kritiku, že při zápasech jen dřepím,“ citovala agentura AP Van Gaala, který se po utkání rozhodčím omluvil.

„Musím emoce ovládat. Tohle prostě nejde. Navíc to nepomáhá autoritě rozhodčího,“ dodal.

Louis van Gaal čtvrtému rozhodčímu předváděl, že fotbalisté Arsenalu simulují....
Louis van Gaal u čtvrtého rozhodčího gestikuluje, že fotbalisté Arsenalu...

Hrdinou Manchesteru se v tomto týdnu stal osmnáctiletý útočník Marcus Rashford. Ve čtvrtek se dvakrát prosadil v utkání Evropské ligy s Midtjyllandem (5:1), v neděli tento počin zopakoval při debutu v Premier League a přidal i asistenci.

V 29. a 32. minutě Rashford po dvou centrech z pravé strany dvakrát překonal Petra Čecha a stal se nejmladším fotbalistou, který dal za United dvě branky v ligovém zápase.

Jeden gól dokázali v dresu „Rudých ďáblů“ ještě dříve než ve věku 18 let a 120 dní vstřelit pouze Macheda a Welbeck.

Podívejte se na Van Gaalovou etudu

A právě druhý jmenovaný se prosadil i dnes, avšak v dresu Arsenalu, za který nastoupil v základní sestavě do utkání nejvyšší anglické soutěže poprvé od března.

Pět minut před přestávkou zužitkoval centr Özila, který si připsal 18. asistenci v sezoně a už pouze dvě chybí německému reprezentantovi k vyrovnání rekordu Thierryho Henryho ze sezony 2002/03.

V 65. minutě se domácí dostali do vedení 3:1, když Rashford předložil míč Herrerovi a jeho pokus tečoval za Čechova záda stoper Arsenalu Koscielny. Posléze sice snížil Özil, na bod ale hosté nedosáhli.

Van Gaalův pád se stal hitem koláží na Twitteru

„Takový výkon a výsledek proti jednomu z nejlepších týmů Premier League je příjemný. V prvním poločase jsme hráli velmi vysoko, což je proti Arsenalu riskantní. Po přestávce jsme působili více kompaktně,“ uvedl Van Gaal.

„Při tak malé možnosti výběru dostávají šanci mladíci. Moje zkušenost s nimi je taková, že v prvním zápase hrají výborně. Druhý zápas bývá jiný, Marcus jej ale odehrál skvěle. Je to velký talent,“ dodal k Rashfordově výkonu.

Nizozemský trenér poslal v průběhu zápasu na hřiště další dva debutanty: záložníky Timothyho Fosu-Mensaha a Jamese Weira.

Další z povedených koláží na adresu Van Gaala

„Hráli jsme s nasazením, k zápasu jsme přistoupili dobře, ale obdrželi jsme trochu laciné góly. Bojovali jsme až do konce, získávali jsme míče, ale myslím si, že jsme se mohli inkasovaných branek při lepší koncentraci vyvarovat,“ konstatoval kouč Arsenalu Arséne Wenger.

United se tak posunuli se zpět na páté místo o tři body za městského rivala City, který má zápas k dobru.

Tottenham se osamostatnil na druhém místě

Zaváhání Arsenalu využil k osamostatnění se na druhé pozici rival z Tottenhamu, který otočil zápas se Swansea a vyhrál 2:1.

Premier League - 27. kolo:

Manchester United - Arsenal 3:2 (29. a 32. Rashford, 65. Herrera - 40. Welbeck, 69. Özil)

Tottenham - Swansea 2:1 (70. Chadli, 77. Rose - 19. Paloschi).

Od 19. minuty musel dohánět manko, když Paloschi vstřelil svůj první gól v anglické lize po příchodu z veronského Chieva. Dvacet minut před koncem ale vyrovnal střídající Chadli a obrat dokonal o chvíli později první trefou v sezoně obránce Rose.

„Kohouti“ popáté v tomto ročníku otočili nepříznivý stav a získali tři body, což se nikomu jinému v lize nepovedlo. Díky tomu zvítězili pošesté v řadě a s 54 body z 27 zápasů překonali klubový rekord, který dosud činil po stejném počtu duelů o bod méně.