Cavendish vyhrál ve spurtu rovinatou druhou etapu Tour

18:31aktualizováno  20:01
TOURNAI (Belgie) - Mistr světa Mark Cavendish vyhrál v hromadném spurtu rovinatou druhou etapu cyklistické Tour de France. Ve žlutém trikotu lídra zůstal Švýcar Fabian Cancellara, jenž dojel po 207 km z Visé do Tournai v Belgii v hlavním poli.

Mark Cavendish foto: Reuters

Cavendish triumfem potvrdil, že dnešní etapa byla šitá na míru čistokrevným spurtérům. Sedmadvacetiletý Brit porazil ve finiši své bývalé kolegy z týmu HTC Andrého Greipela z Německa a Australana Matthewa Gosse a připsal si celkově 21. výhru na Tour.

Rychlík z Ostrova Man nadále vyhrává i přesto, že jeho nová stáj Sky se spíše soustředí na pomoc Bradleymu Wigginsovi v boji o celkové pořadí než na rozjíždění spurtů.

Cavendish je na to sám

"Letošní tým je postavený na žlutý trikot. Je to něco nového a věděl jsem, že to nebude lehké. Jsem na to víc sám, ale na druhou stranu jsem o to víc v pohodě. Takhle málo tlaku jsem ještě na Tour necítil," uvedl Cavendish. "Takže jsem rád, že jsem vyhrál takovou etapu. Dokázal jsem, že jsem mistr světa a že umím vítězit i bez pomoci týmu," dodal.

Vedení v bodovací soutěži patří vítězi nedělní etapy Peteru Saganovi ze Slovenska, na něhož Cavendish ztrácí 15 bodů. Právě obhajobu zeleného trikotu považuje Brit za svůj hlavní cíl na sezonu, ani olympijské hry nestaví výš. "Tohle je Tour de France, nejslavnější závod na světě, nejdůležitější cyklistická událost. Nemůžu říct, že hry jsou důležitější, řekněme, že je to tak na stejno," poznamenal Cavendish.

Vítěz sobotního prologu Cancellara vede stále o sedm sekund před Wigginsem, loňský vítěz Cadel Evans z Austrálie je osmý. V úterý se peloton přesune do Francie, cíl je po 197 km v Boulogne-sur-Mer.