Opět vedli o tři branky, opět prohráli. Nesmí se to stávat, vědí hráči Caroliny

9:50aktualizováno  11:11
NEW YORK - Hokejisté Caroliny podlehli v nedělním utkání NHL domácímu Vancouveru 3:4 v prodloužení, přestože v polovině druhé třetiny vedli 3:0. Hurricanes tak prohráli i druhý zápas, v němž měli tříbrankový náskok. Stejná věc se jim stala ve čtvrtek ve Winnipegu, kde ztratili vedení 4:1 a nakonec neuspěli po výsledku 4:5 v prodloužení.

Hokejisté Vancouveru se radují z branky do sítě Caroliny. foto: Reuters

„Tohle není dobrý start do sezony. Musíme na tom zapracovat. Pokud chceme myslet na postup do play off, takové věci se nám nesmí stávat,“ litoval brankář Eddie Läck, který pochytal 27 střel a dlouho držel naděje svého týmu na úspěch.

Domácí Canucks měli v úvodu převahu, nedokázali ji však vyjádřit góly. Naopak hosté, do jejichž sestavy se z českých hokejistů znovu vešel pouze útočník Andrej Nestrašil, zatímco Martin Frk s Jakubem Nakládalem zůstali na tribuně v roli náhradníků, dvakrát skórovali v závěru prvního dějství.

NY Islanders - Anaheim 3:2 v prodl. (1:0, 0:0, 1:2 - 1:0)

Branky: 8. Nelson, 48. Tavares, 61. Bailey - 49. Fowler, 60. Getzlaf. Střely na branku: 30:26. Diváci: 15 795. Hvězdy zápasu: 1. Tavares, 2. Bailey (oba Islanders), 3. Getzlaf (Anaheim).

Vancouver - Carolina 4:3 v prodl. (0:2, 1:1, 2:0 - 1:0)

Branky: 33. Horvat, 42. Granlund, 55. Hutton, 61. Sutter - 18. Rask, 20. Teräväinen, 26. Faulk. Střely na branku: 31:22. Diváci: 17 832. Hvězdy zápasu: 1. Sutter, 2. Granlund, 3. Hutton (všichni Vancouver).

Edmonton - Buffalo 2:6 (2:2, 0:2, 0:2)

Branky: 18. Pouliot, 20. Lucic - 8. a 24. O'Reilly, 30. a 41. Gionta, 3. Okposo, 45. Moulson. Střely na branku: 33:24. Diváci: 18.347. Hvězdy zápasu: 1. O'Reilly, 2. Gionta (oba Buffalo), 3. Draisaitl (Edmonton).

Ve 26. minutě zvýšil obránce Justin Faulk už na 3:0, jenže hráči Vancouveru, kteří o den dříve prohrávali většinu zápasu s Calgary a nakonec zvítězili 2:1 po nájezdech, se nevzdali. Ve 33. minutě odčaroval kouzlo brankáře Läcka bekhendovou střelou Bo Horvat, v úvodu třetí třetiny přidal kontaktní gól Markus Granlund a šest minut před koncem vyrovnal střelou švihem zadák Ben Hutton.

V prodloužení už po 32 sekundách dokonal obrat Brandon Sutter, jenž unikl do rychlého protiútoku a překonal Läcka střelou ke vzdálenější tyči. Sedmadvacetiletý útočník završil povedený víkend, v sobotu byl totiž rovněž autorem vítězného nájezdu proti Flames.

„Otočit takhle dva domácí zápasy je super věc. Zvlášť, když loni se nám to nedařilo,“ řekl Sutter, jehož tým v minulé sezoně vyhrál jen tři z 34 utkání, v nichž prohrával po dvou třetinách. „Před rokem jsme na začátku sezony tyhle těsné zápasy většinou v prodloužení nebo v nájezdech prohráli.“ Prvního vítězství v sezoně se dočkalo Buffalo, které rozstřílelo Edmonton na jeho ledě 6:2. Dvěma góly a dvěma asistencemi se na triumfu Sabres podílel útočník Ryan O’Reilly, hrající jubilejní 500. zápas v NHL. Gól a nahrávku zaznamenal při premiéře v dresu Šavlí Kyle Okposo, dlouholetý hráč New York Islanders, který předchozí duel ještě nestihl kvůli zranění kolena.

Oilers v první třetině dokázali během 100 sekund smazat dvoubrankové manko, na výkon z předchozích dvou vítězných duelů nad Calgary (7:4 a 5:3) však nenavázali. „Nic nám nevycházelo. Pořád jsme jen padali, nedokázali jsme si přihrát. Od brankáře přes obránce až po útočníky, nikdo dnes nepodal obstojný výkon,“ čílil se trenér Todd McLellan a místo původně plánovaného pondělního volna nařídil mužstvu trénink.

Nejvíc ho dopálil útočník Benoit Pouliot. „V Calgary se nechal třikrát vyloučit během patnácti minut a dnes dvakrát během dvanácti. Já být hráčem, co chodí na oslabení, nechtěl bych kvůli jeho stupidním faulům padat při přesilovkách soupeře do střel. Takže bude příště jen sedět a koukat, prosté a jednoduché řešení,“ zuřil McLellan. „Musíme jako tým zapracovat na několika úplně základních věcech a hloupost je jedna z nich,“ dodal.

O’Reilly: Štěstí přeje připraveným

Vedle nedisciplinovanosti srazil Edmonton na kolena gól na 2:3 po obrovském zaváhání brankáře Cama Talbota, který ve 24. minutě pustil lehké nahození O’Reillyho zpoza středové čáry. Po čtvrtém inkasovaném gólu Talbot ve 30. minutě střídal, jenže jeho náhradník Jonas Gustavsson se už po deseti minutách zranil, a tak musel Talbot zápas dochytat. A ve třetí třetině kapituloval ještě dvakrát.

Hrdina večera O’Reilly prý často zkouší střílet ze středního pásma na tréninku. „Tyhle skákavé puky z dálky jsou pro gólmany nepříjemné a nikdy nevíte, co se může stát. Je to samozřejmě hodně o štěstí, ale to přeje připraveným,“ radoval se pětadvacetiletý kanadský útočník.

O první výhru v sezoně bojovaly celky New Yorku Islanders a Anaheimu, které prohrály dva úvodní duely. Šťastnější byli nakonec domácí, kteří sice ve třetí třetině ztratili dvoubrankový náskok, nakonec ale zvítězili 3:2 v prodloužení. Bod navíc pro ně zařídil v první minutě prodloužení Josh Bailey, který v útočném pásmu úchvatně prokličkoval mezi celou trojicí soupeřů a chladnokrevně překonal i brankáře Johna Gibsona.