'Rychlý holky' vybojovaly bronz. Muži byli pátí

15:59aktualizováno  20:43
HELSINKY - I v poslední den mistrovství Evropy atletů v Helsinkách získala česká výprava zásluhou ženské štafety medaili. Zuzana Hejnová, Zuzana Bergrová, Jitka Bartoničková a Denisa Rosolová vybojovaly v závodu na 4x400 metrů bronz za Ukrajinou a Francií.

Český běžec Pavel Maslák (vpravo) při závodě na 400 metrů foto: Reuters

Finišmanka Rosolová, která na šampionátu získala stříbro na 400 metrů překážek, uhájila v závěru třetí příčku před Britkami o 18 setin. Boj o medaile nevyšel českým čtvrtkařům s vítězem hladké čtvrtky Pavlem Maslákem.

Společně s Danielem Němečkem, Josefem Prorokem a Jakubem Holušou skončili pátí, když časem 3:02,72 vylepšili český rekord. Čeští atleti si odvezou z Finska kompletní sadu medailí. V minulých dnech získali tři zlaté a jednu stříbrnou.

Tyčkař Kudláček skončil šestý

V individuálních závodech se dnes nikdo z reprezentantů na stupně vítězů nedostal. Tyčkař Jan Kudlička obsadil šesté místo díky prvnímu úspěšnému skoku na 560 centimetrech. Dramatický závod vyhrál Francouz Renaud Lavillenie v nejlepším letošním světovém výkonu 597 cm a obhájil titul z Barcelony.

Zdatně mu ale konkuroval Němec Björn Otto, který si výkonem 592 cm vytvořil osobní rekord. Úspěch Němců potvrdili třetí Raphael Holzdeppe a čtvrtý Malte Mohr, kteří skočili 577 cm.

Běžkyně Tereza Čapková byla v závodu na 1500 metrů sedmá, když zaostala časem 4:10,17 o necelé dvě sekundy za osobním rekordem. Stejnou pozici obsadila diskařka Věra Cechlová, která ve finále hodila hned prvním pokusem 60,08 metru, ale pak už se nezlepšila. Na medaili jí chyběly takřka tři metry. Sprinterská štafeta mužů finále nedoběhla, neboť hned první předávka mezi Janem Velebou a Rostislavem Šulcem skončila krachem.

Kudlička by mohl být na první pohled zklamaný, protože má životní formu a mohl pomýšlet v nabité soutěži na bronz, ale nejlepší výsledek v kariéře ho potěšil. "Evropská tyčka je světová špička. A to co bylo tady, bude i na olympiádě. Směrem k olympiádě jsem ostudu neudělal. Aspoň vím, co mám zlepšit a na čem do Londýna ještě zapracovat," řekl.

Musí se srovnat s rychlejším rozběhem a tvrdšími tyčemi, která má jen několik týdnů. "Ještě je úplně nezvládám, trošku mě střílí do dálky. Musím zapracovat na skokanské stabilitě, dělat všechny skoky stejně," vysvětlil. Do OH chce trochu zlepšit i fyzičku. "Osahal jsem si ty tyče, jen škoda koncovky finále," dodal.

Čtyřiadvacetiletá Čapková nečekala, že poběží ve finále. "Takže jsem nadšená," uvedla. Do Helsinek totiž přijela až s třiadvacátým časem. "Trenér mi říkal, abych se držela vepředu, ale nepovedlo se. Na konci jsem ještě pár soupeřek předběhla, tak snad se nebude zlobit," usmívala se svěřenkyně Jana Pernici.

Tereza Králová

Ve finále soutěže kladivářek obsadila Tereza Králová poslední dvanácté místo. Hodem dlouhým 65,87 metru zaostala dvaadvacetiletá vrhačka o metr za výkonem z kvalifikace, který by jí však k vylepšení pozice rovněž nepomohl.

Svůj první evropský titul získala bývalá mistryně světa a někdejší světová rekordmanka Anita Wlodarczyková z Polska (74,29).

Mezi diskařkami obhájila titul Sandra Perkovičová. Chorvatka, která si loni odpykala půlroční trest za doping, zvítězila výkonem 67,62 metru suverénně o více než dva metry.