Trenér Arsenalu Wenger: Za výsledek beru veškerou zodpovědnost

12:12
LONDÝN - Měl to být jeho den. Francouzský kouč Arséne Wenger vedl v sobotu fotbalisty Arsenalu v jubilejním 1000. zápase. To je ohromné číslo. Víc si však bude z tohoto dne pamatovat jinou cifru: 0:6. Takovým skóre jeho tým pokořil městský rival Chelsea a zdeptaný Wenger po zápase mluvil o tom, že prožil jeden z nejhorších momentů své bohaté kariéry.

Zklamaný Arsene Wenger (vpravo). foto: Reuters

Co na tom, že z tisícovky zápasů jich prohrál necelých 200. Tenhle vydá za horu neúspěšných duelů. Wenger dokonce po utkání nepřišel na povinnou tiskovku, klubový mluvčí jen vzkázal, že autobus s týmem musel hned odjet. "Je to jeden z nejhorších dní v mé kariéře. Po 20 minutách bylo po zápase, pak už se čas strašně vleče," řekl Wenger cestou ze stadionu novinářům.

Za 17 a půl roku na lavičce Arsenalu zažil takovou potupu podruhé. V roce 2011 jeho svěřence smetl Manchester United 8:2. "Dnešní výsledek je mým selháním, beru za něj veškerou zodpovědnost," řekl čtyřiašedesátiletý kouč. "Myslím, že není třeba mluvit o chybách, kterých jsme se dopustili," utrousil ještě. Francouzské televizi údajně řekl, že udělal chybné rozhodnutí při skládání základní jedenáctky, konkrétní být však nechtěl.

To jeho protějšek José Mourinho přišel po zápase mezi novináře rád. "Začali jsme úžasně. Po sedmi minutách jsme vedli 2:0. To je po zápase. Dnes jsme byli na Arsenal příliš silní," vykládal nadšeně. "Jak jsme si ve fotbale zvykli říkat, přišli jsme zabíjet. Za deset minut jsme soupeře zničili a pak? Pohoda...," rozplýval se po nejvyšší výhře, ke které kdy Chelsea dovedl. Dosud bylo jeho maximem na lavičce "Blues" vítězství 6:1 v domácím poháru nad Macclesfieldem v roce 2007.

Jindy ostře kritizuje rozhodčí, tentokrát se jich při chybně uděleném červené kartě jako vítěz velkoryse zastal. "V šestnáctce byla spousta hráčů. Ani my na lavičce jsme se nemohli shodnout na tom, kdo hrál rukou," uvedl.

Portugalec odešel do útrob stadionu ještě před závěrečným hvizdem a nevychutnal si ovace na kolegův úkor. Porazil jej i v jedenáctém vzájemném zápase, zdolal jej shodou okolností i při jeho 500. duelu na lavičce Arsenalu. Ten se odehrál také na Stamford Bridge, v roce 2005 ovšem Mourinho poslal Wengera domů "jen" s prohrou 0:1.

'Odborník na neúspěch'

Prošedivělý Francouz svou výdrží v jednom klubu připomíná Alexe Fergusona v Manchesteru. Jenže Wenger, který do Londýna přišel z japonské Nagoji Grampus Eight, není v Arsenalu zdaleka tak úspěšný. Na zatím poslední trofej, kterou do klubové síně slávy přidal, už skoro devět let sedá prach.

Titul v této sezoně se mu vzdaluje. Na podzim ligu Arsenal vedl, pak ale na své konkurenty ztratil venku: na hřišti Manchesteru City utržil výprask 3:6, z Liverpoolu nedávno odjížděl s debaklem 1:5.

V sobotu mu fanoušci Chelsea posměšně zpívali: "Arséne Wengere, chceme, abys zůstal!" A pokřikovali hlášku "odborník na neúspěch". Právě takhle francouzského kouče nedávno tituloval Mourinho. Teď má o důvod víc do kolegy rýpat...