Budou létat pokuty, Slavia prohrála. Plzeň ale nezaváhala

18:55aktualizováno  21:13
PRAHA - Ve fotbalové lize jsou už jen dva týmy, které ještě ani jednou neprohrály - Plzeň a Sparta. Také v 7. kole pokračovala jejich přetahovaná o první místo, ve které vítězí západočeské mužstvo jen díky lepšímu skóre. Naopak první porážku si připsaly Teplice.

Jihlava - Slavia foto: MAFRA - Jaroslav Šnajdr

Jako by to byla válka nervů, kdo dřív ztratí. Plzeň a Sparta přišly o body jen ve vzájemném zápase, jinak jdou od vítězství k vítězství.

Suverenitu v české nejvyšší soutěži potvrdily i tentokrát. Sparta v sobotu smetla 4:1 Baník Ostrava a Plzeň od den později porazila 3:2 Olomouc.

Na prvních dvou místech tabulky tak nenastala žádná změna. První zůstává Plzeň a druhá je Sparta. Ta si alespoň vylepšila skóre, které má proti obhájci titulu horší už jen o gól.

Oběma suverénům už nestačí ostatní týmy. Čtvrté Teplice, které si proti Mladé Boleslavi připsaly první porážku v tomto ročníku, ztrácejí už pět bodů. Dotáhnout se tak může jen Liberec, který má pondělní dohrávku proti Jablonci k dobru.

Plzeň měla skvělý start, pak se o výsledek strachovala

Běžela teprve 49. vteřina, když se Plzeň dostala proti Olomouci do vedení. Autorem nejrychlejšího gólu v tomto ročníku se stal záložník Daniel Kolář.

Plzeň navíc v 9. minutě přidala druhý gól a vypadalo to, že míří k jasnému vítězství. Ale Olomouc po přestávce ještě zabrala. Na rozdíl jedné branky snížil Martin Šindelář.

Pak sice plzeňský Lukáš Hejda, jenž v sestavě na poslední chvíli nahradil zraněného Mariána Čišovského, vstřelil třetí gól, ale Martin Doležal záhy znovu dostal Olomouc do hry.

Plzeň, která v týdnu postoupila do základní skupiny Ligy mistrů, už si ovšem vítězství vzít nenechala. Navíc ukázala, že vyhrávat může i bez klíčového záložníka Vladimíra Daridy, jenž přestoupil do Freiburgu a zápas sledoval jen v civilu.

Horváth a spol. zůstanou na prvním místě tabulky minimálně dva týdny, protože liga nyní bude mít reprezentační přestávku.

Sparta získala tři body suverénně

Krok s Plzní drží jen Sparta, která suverénně porazila 4:1 Baník Ostrava.

"Lepšíme se zápas od zápasu," těšilo záložníka Bořka Dočkala. "Postupně jsme si začali věřit a dovolíme si víc a víc. V prvních zápasech, které jsem hrál, to bylo někdy upracované, teď jde sebevědomí nahoru. Také proto jsme dneska měli osm nebo devět dobrých šancí."

Sparta svého odvěkého rivala držela celý zápas pod tlakem, přesto prohrávala. To když si centr záložníka Holzera srazil do své brány Costa. Také Sparta však nakonec skóre otočila - ještě před přestávkou se trefil Hušbauer, pak do správné brány mířil Costa, potom přidal druhý gól Hušbauer a čtvrtou trefu přidal náhradník Konaté.

Převahu Sparty lépe dokreslují statistiky zápasu. Letenští předčili soupeře 22:4 na střely a 11:2 na rohy.

Naopak poprvé prohrály rozjeté Teplice, které nestačily na Mladou Boleslav. Utkání rozhodl jediným gólem Fabián, jenž se trefil už ve čtvrté minutě.

Slávisté nesplnili cíl a budou platit vysokou pokutu

Fotbalisté Slavie nesplnili úkol, který jim pod hrozbou pokuty stanovilo vedení klubu, a v Jihlavě prohráli 1:2. Nedařilo se ani Teplicím, které skončily bez bodu poprvé v tomto ročníku. Naopak neporazitelnost drží i po 7. ligovém kole Sparta.

"Když nevyhrajete tři následující soutěžní zápasy, zaplatíte k milionové pokutě další půl milion korun," hrozilo slávistické vedení hráčům a realizačnímu týmu po potupné porážce 0:7 od Teplic.

První dva zápasy Slavia zvládla - vyhrála 1:0 v Brně se Znojmem a v domácím poháru deklasovala 7:0 Chomutov. Také v Jihlavě mířila k vítězství, ale domácí nakonec skóre otočili a vyhráli 2:1.

Pokud tedy vedení vršovického klubu splní hrozbu, hráči a realizační tým Slavie bude znovu platit tučnou pokutu.

Slavia v Jihlavě nastoupila s několika změnami v sestavě. Jen na lavičce náhradníků byli Nitrianský, Čonka, Juhar či Gecov. Naopak na netradičním postu levého obránce naskočil Hurka a v útoku v tomto ročníku poprvé v základní sestavě nastoupil slovenský útočník Škutka.

A právě on v 15. minutě otevřel skóre, když se hlavou prosadil po centru ze strany. Jenomže Jihlava ve druhém poločase zabrala a výsledek otočila. Nejdřív se z penalty trefil Vaculík a před koncem přidal vítězný gól Kopic.

Souboj nováčků vyzněl pro Bohemians Praha 1905, kteří doma porazili 2:0 Znojmo. Poražený tým zůstává na posledním místě tabulky a je jediným mužstvem, které v tomto ročníku ještě nevyhrálo.

Nedělní výsledky 7. kola

Viktoria Plzeň - Sigma Olomouc 3:2 (2:0)
Branky: 1. Kolář, 9. Rajtoral, 64. Hejda - 61. Šindelář, 71. Doležal. Rozhodčí: K. Hrubeš - Kordula, Hájek. ŽK: Petržela - Vidlička, Lietava. Diváci: 10.475.

Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, Hejda, Procházka, Limberský - Hořava, Horváth - Petržela (85. Wágner), Kolář (56. Kovařík), Ďuriš - Tecl (77. Bakoš).

Olomouc: Zlámal - Vidlička, Dreksa, Škerle, Vepřek (59. Falta) - Navrátil, Šindelář (80. Lietava), Pospíšil, Javůrek - Ordoš, Doležal.

Vysočina Jihlava - Slavia Praha 2:1 (0:1)
Branky: 74. Vaculík z pen., 86. Kopic - 15. Škutka. Rozhodčí Jech - Filípek, J. Paták. ŽK: Josel - Bortel, Hurka, Dobrotka. Diváci: 3780.

Jihlava: Blažek - Tlustý (85. Krejčí), Šourek, Kopic, Josl - Masopust, Jánoš (57. Karlík), Jungr (71. Přeučil), Koloušek, Vaculík - Harba.

Slavia: Černý - Dostál, Dobrotka, Bortel, Hurka - Štěpán (46. Mičola), Zmrhal, Kisel, Petrák, Koreš (64. Juhar) - Škutka (78. Škoda).

FK Mladá Boleslav - FK Teplice 1:0 (1:0)
Branka: 4. Fabián. Rozhodčí: M. Paták - Moláček, Gallo. ŽK: Ščuk, Nešpor, Johana - Matula, Lüftner. Diváci: 4479.

Mladá Boleslav: Miller - Kysela, Johana, Kúdela, Fabián - Jarolím (86. Brunclík), Ščuk -Štajner, Štohanzl (73. Bořil), Chramosta (80. Štípek) - Nešpor.

Teplice: Grigar - Matula, Lüftner, Jablonský, Krob - Litsingi, Ljevakovič, Táborský (46. Jindráček), Vachoušek, Nivaldo (65. Salami) - Mahmutovič.

Bohemians Praha 1905 - 1. SC Znojmo 2:0 (1:0)
Branky: 27. Moravec, 62. Bartek. Rozhodčí: Orel - Jiřík, Štěrba. ŽK: Šmíd, Šírl - Helísek, Buchta, Heinz. Diváci: 4592.

Bohemians: Berkovec - Kalina, J. Štochl, Šmíd, Šírl - Moravec, Rada, Jindřišek, Hora (83. Krch), Bartek (90. Růžička) - M. Štochl (80. Kolář).

Znojmo: Hrubý - Hříbek, Simerský, Hnaníček, Mudra - Helísek (70. Tomeček), Buchta (53. Zeba), Hrošovský (46. Vašíček), Nepožitek, Okleštěk - Heinz.