Budějovice jsou po obratu s Vítkovicemi třetí

20:12aktualizováno  20:49
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Hokejisté Českých Budějovic díky obratu v závěrečné třetině zvítězili v dohrávce 35. kola nad Vítkovicemi 3:1 a posunuli se na třetí místo o tři body před Pardubice. Ostravané, kteří si mohli upevnit šestou pozici, sice vedli od 17. minuty po trefě Jiřího Burgra, ale o plný zisku Mountfieldu se postarali svými góly Pavel Kašpařík, Vilém Burian a Milan Gulaš.

Budějovice - Vítkovice (Langhammer) foto: ČTK

Ve vyrovnaném úvodním dějství rozhodovala úspěšnost v přesilovkách. Domácí měli početní výhodu třikrát za sebou, ale téměř žádnou šanci si nevytvořili. Výjimkou byl pokus Kašpaříka mířícího vedle branky a Langhammerova teč, která přesměrovala puk vysoko nad. Hosté se úspěšně bránili a ve vlastním oslabení dokázali i zaútočit. Gólmana Kováře vystrašil především Jan Káňa.

Při hře pět na pět předvedl pěknou akci domácí mladík Švihálek, od modré čáry nebezpečně zase pálil vítkovický Ovčačík. V 16. minutě šel pykat českobudějovický Horna a hosté svoji první přesilovku využili díky úspěšné spolupráci Ujčíka s Burgrem.

Č. Budějovice - Vítkovice 3:1

Branky a nahrávka: 50. Kašpařík (Mikuš), 58. Burian (Kašpařík, Mikuš), 60. Gulaš (L. Květoň, Němeček) - 17. Burger (Ujčík). Rozhodčí: Jeřábek, Šindler - Bláha, Kostka. Vyloučení: 9:10. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 3604.

Při trestu Punčocháře na začátku druhého dějství uzavřeli Českobudějovičtí svého soupeře v obranném pásmu, ale hráli příliš staticky. Jedinou nebezpečnou střelu na Málka vyslal Gulaš. Ostravané dál pilně zahřívali trestnou lavici a nabídli Jihočechům na 79 vteřin přesilovou hru pěti proti třem, brzy nato i 35 vteřin čtyř na tři. Domácí však ostřelovali Málkovu klec pouze z uctivé vzdálenosti.

Potom se sami bránili při vyloučení Kašpaříka, ale tentokrát ani Vítkovičtí svoji přesilovku nezvládli. Také další dvě vyloučení - po jednom na každé straně - změnu skóre nepřinesla, přestože hostující Štefanka se Szturcem měli ke skórování hodně blízko.

Domácí s přibývajícím časem prokazovali rostoucí snahu po vyrovnání, ale ve zredukované sestavě na tři útočné formace neúspěšně kombinovali, odskakovaly jim puky a téměř se nedostávali ke střelbě. Při čtyřminutovém vyloučení Nováka podržel domácí tým Kovář, jenž bravurně zneškodnil střelu Klimka.

Tři minuty před koncem rozhodl Burian

V pokračujícím oslabení vyrazil dopředu Mikuš a jeho nastřelení od bočního mantinelu tečoval Kašpařík za Málkova záda. Jeho zásah potvrdil videorozhodčí. Rozhodnutí o výsledku přišlo necelé tři minuty před koncem, kdy Kranjc vypálil od modré čáry a trefil Kašpaříka, od něhož se kotouč odrazil k Burianovi a ten zblízka doklepával do odkryté klece.

Dezorientované hosty překvapil ještě zásahem pod horní tyčku Gulaš.

Další úterní utkání extraligy

HC Kometa Brno - Rytíři Kladno 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
Branka a nahrávky: 9. Žižka (Jakub Svoboda, Divíšek). Rozhodčí: Minář, Fraňo - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 2:7. Bez využití. Diváci: 6912.