1. března 2013 20:02 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Budějovice jdou do vedení. Na
úvod předkola udolaly Vítkovice

ilusrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilusrační foto | foto: ČTK
ČESKÉ BUDĚJOVICE Hokejisté Českých Budějovic porazili v prvním zápase předkola play off Vítkovice 3:0 a v sérii hrané na tři výhry vedou 1:0. Domácí byli v utkání lepším týmem a střelecky se prosadili v každé třetině. Brankář Pavel Kantor, který nahradil distancovanou jedničku Jakuba Kováře, udržel čisté konto. Druhý zápas série je na programu v sobotu opět v Budvar areně.

Jihočeši byli od první minuty aktivnějším týmem a snažili o častou střelbu na vítkovického brankáře Málka. Do gólových šancí se ale dlouho nedostávali, Málek byl pozorný. Skóre zápasu otevřel ve 13. minutě obránce Frühauf, kterého našel nezištně přihrávkou zpoza branky Langhammer.

Převahu domácích potvrdil následně Červený, který nastřelil boční tyč. Samostatnou akcí se neprosadil ani Šimánek. Českobudějovičtí vyslali na Málka v první třetině sedmnáct střel a v aktivitě pokračovali i ve druhé části.

Budějovice - Vítkovice 3:0

Branky a nahrávky: 13. Frühauf (Langhammer, Knotek), 26. Mertl (Podlešák, Suja), 55. Šimánek (Vydarený, L. Květoň).

Rozhodčí: Minář, Hodek - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:9. Využití: 1:0. Diváci: 4508. Stav série: 1:0.

České Budějovice: Kantor - Frühauf, Vydarený, Ptáček, Harant, Vráblík, Jank - Dej, Kotalík, Šimánek - Suja, Mertl, Podlešák - Knotek, Langhammer, L. Květoň - Švihálek, Červený, Luňák. Trenéři: Draisaitl a Bělohlav.

Vítkovice: Málek - Kudělka, R. Stehlík, Malík, Barinka, Sloboda, Voráček, L. Kovář, Rehák - Šedivý, Húževka, Szturc - Bartánus, Burger, J. Káňa - Huna, Roman, Svačina - Klimek, R. Hruška, Strapáč. Trenéři: Oremus a Svozil.

Vítkovický gólman byl v permanenci a ve 26. minutě podruhé kapituloval. První střelu Mertla ještě vyrazil, útočník domácích si ale puk dojel a pohotově jej vrátil do odkryté branky hostů.

Ostravský tým mohl snížit při Kotalíkově trestu, šanci Káni ale Kantor zlikvidoval a poradil si i s příležitostí Húževky těsně po skončení početní výhody. Aktivní Káňa se neprosadil ani na konci druhé třetiny, v další přesilové hře.

Jedinečnou šanci zvýšit vedení Mountfieldu měl v 45. minutě Mertl, který měl po Voráčkově faulu na sebe výhodu trestného střílení. Málka ale nepřekonal. Hosté mohli duel zdramatizovat při Vráblíkově vyloučení.

Kantor, který poprvé v kariéře chytal zápas play off od začátku, si ale poradil s nepříjemnými pokusy Voráčka i Strapáče.

Jistotu vítězství daly domácím tři vyloučení soupeře v rychlém sledu, obránce Sloboda dostal dokonce dva menší tresty. České Budějovice tak měly jistotu dlouhé přesilovky pět na tři, kterou zásluhou Šimánka proměnily ve třetí branku.

Další výsledek předkola play off

Rytíři Kladno - Pardubice 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 37. Piskáček (M. Hořava, Patera), 45. Valský (Dragoun, Dalecký) - 26. T. Zohorna (Semorád, T. Nosek).

Rozhodčí: Hribik, Šindler - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 1:4. Využití: 1:0. Diváci: 4150. Stav série: 1:0.

Kladno: Chábera - L. Procházka, David Růžička, P. Hořava, Piskáček, Doudera, Černošek, Kameš - Eberle, Lukáč, M. Látal - Jass, Patera, M. Hořava - Valský, Dragoun, Kuchler - Dalecký, Melka, Kuchejda. Trenéři: Vojta, Tatíček a Kopecký.

Pardubice: Salfický - Benák, V. Kočí, Píša, Vašíček, Gawryletz, Ďaloga, Marušák, Mocek - Bartek, Cetkovský, Somík - Radil, Kousal, Buchtele - Brendl, Rolinek, Starý - T. Zohorna, T. Nosek, Semorád. Trenéři: Říha, D. Pospíšil a Landsman.