Brno vytěžilo z minima vítězství nad Baníkem

17:43
BRNO - Produktivní koncovka zajistila fotbalistům Brna vítězství nad ostravským Baníkem 2:0. Vedoucí gól vstřelil hlavou Heinz a druhý přidal po změně stran Došek. Baník měl sice vytrvalou převahu, v koncovce ale byl bezzubý. Výtržnosti ostravských fanoušků těsně před zápasem si vynutily zásah policie a utkání začalo s téměř půlhodinovým zpožděním.

Ochranka nedokázala udržet pořádek při utkání, které tak začalo zhruba s půlhodinovým zpožděním. Policie, která podle nového zákona a dohody s ČMFS už není přímo na stadionech, musela ještě před začátkem zápasu v hledišti zasáhnout. foto: ČTK

Na dokonale připravené hrací ploše vstoupil do zápasu aktivněji Baník. Jednoduchými kombinačními akcemi přehrával středovou řadu soupeře. Z tlaku se Brňané dostávali pouze s obtížemi, snaha o rychlé protiútoky končila na nepřesnostech. V 11. minutě po Kalivodově přímém kopu z hloubi pole tečoval míč jeden z ostravských zadáků a hosty zachránilo břevno.

Na houstnoucí sněžení zareagoval rozhodčí Příhoda ve 22. minutě kvůli lepší viditelnosti výměnou bílého míče za oranžový. Ve 29. minutě zahrozil Baník, na kolmou přihrávku Otepky z hloubi pole si naběhl Lička, ale i jeho střelu Lejsal vyrazil. Hned z protiútoku obránce Kuncl nakopl dlouhý centr před branku soupeře, kde zůstal zcela volný Heinz. Pro něj už nebylo problémem hlavou přehodit brankáře Vaška. Přesná hlavička byla pro Heinze první brankou po návratu do českého fotbalu.

Přestávka se kvůli řádění ostravských chuligánů, proti nimž musela opět zasáhnout policie, protáhla o deset minut. Baník po změně stran opět nasadil k velkému náporu. Ten vyjádřil v 50. minutě Zeher střelou do tyče a odražený míč už nestačil Lička usměrnit do sítě. Brňané se dostali pod drtivý tlak protivníka, kterému jen s velkou námahou odolávala domácí obrana dobře dirigovaná stoperem Trousilem.

Ve snaze o vyrovnání ale ostravští fotbalisté věnovali až příliš velkou pozornost útočení. A tak jediný rychlý protiútok v 57. minutě po přihrávce Liry od brankové čáry proměnil Došek přízemní střelou ve druhý gól. Byla to teprve druhá střela domácího týmu na branku. Neumdlévající ostravský tlak se postupně měnil v beznaděj. Hosté se jen s obtížemi dostávali do střelecké pozice a pokusům z větší vzdálenosti chyběla přesnost.

1. FC Brno - FC Baník Ostrava 2:0 (1:0)
Branka: 30. Heinz, 57. Došek. Rozhodčí: Příhoda - Ubias, Košec. Bez karet. Diváci: 5350.

SK Kladno - Bohemians Praha 1:0 (1:0)
Branka: 27. Procházka. Rozhodčí: Makovička - Handlíř, Vysloužil. ŽK: Strnad, Cigánek, Bartoš - Fenyk. Diváci: 1570.

Dynamo České Budějovice - 1. FK Příbram 2:2 (1:1)
Branky: 43. Homoláč, 69. Hudson - 3. Klesa, 70. M. Štochl. Rozhodčí: Paták - Wilczek, Hojsík. ŽK: Horejš, Benát - Pleško, Klesa. Diváci: 2989.

FK Teplice - FC Slovan Liberec 1:0 (1:0)
Branka: 37. Stožický. Rozhodčí: Kocourek - Jiřík, Kovařík. ŽK: Holeňák. Diváci: 2670.