Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Brňanek v Evropské lize smolně prohrály se Schiem, nedařilo se ani USK

20:40
BRNO - Basketbalistky Frisco Sika Brno prohrály v šestém kole Evropské ligy s italským celkem Famila Beretta Schio 67:68. České mistryně přitom po většinu zápasu vedly a získaly až čtrnáctibodový náskok.

Brno - Schio (Jelena Škerovičová vpravo) foto: ČTK

Ale ani ten nestačil a v poslední čtvrtině italské basketbalistky výsledek otočily. Brňanky utrpěly už pátou prohru v soutěži a po dnešní porážce se jim už téměř vytratila naděje na postup do play off.

Oba celky vsadily od úvodu na pohyblivou a důraznou defenzivní taktiku. V přehuštěném podkošovém prostoru hráčky hledaly jen s obtížemi klid ke střelbě a přednost dostávala střelba z tříbodového prostoru. V brněnském týmu se dalekonosným zakončením prosadily Stehlíková s Halvarssonovou, v italském týmu prokázaly stejně neomylnou ruku Morová s Masciadriovou.

Po vyrovnaných sedmi minutách doplatily hráčky Schia v závěru první čtvrtiny na zbytečné chyby v rozehrávce a Brňanky od nerozhodného stavu 16:16 nasadily po šňůře osmi bodů k prvnímu trháku.

Italky ve druhé čtvrtině zvýšily pohyblivost v defenzívě, domácím basketbalistkám se přestala oproti první čtvrtině dařit střelba a výsledek se postupně otočil. Po dvou trestných hodech Kanaďanky Nadalinové získalo Schio jednobodový náskok 34:33. Jistě zakončující Stehlíková ale tříbodovým košem vrátila českým mistryním do poločasu trochu klidu v podobě dvoubodového náskoku.

Kombinační přesnost podložená jistější koncovkou trojlístku Fordová, Stehlíková a Hanušová vynesla brněnským basketbalistkám postupně až čtrnáctibodový náskok. Hráčky Schia vypadly ze své role, ztrácely míče při rozehrávce a pokulhávaly i v koncovce.

Brňanky vyhořely v závěru
Ovšem ani vysoký náskok svěřenkyním trenéra Jana Bobrovského nestačil k získání klidu. Karta ve vývoji utkání se totiž v poslední čtvrtině obrátila. Brněnské basketbalistky hrály hodně staticky, hráčky bez míče se přestaly nabízet a hlavně ztrácely odvahu ke střelbě a často nestačily akce zakončit ve stanoveném časovém limitu 24 sekund.

Italky hodně využívaly také vysokou pivotku Yacoubouvou, kterou domácí pivotky jen s obtížemi bránily, neboť po přihrávkách uplatňovala svou převahu. Tři minuty před koncem snížily na rozdíl jediného bodu, když na zvratu měla velký podíl přesně střílející izraelská rozehrávačka Cohenová čtyřmi tříbodovými střelami. Jendobodový náskok už hráčky Schia uhlídaly.

"Zápas měl stejný průběh jako naše poslední vystoupení proti Bourges. Dnes jsme přitom vedli ještě větším rozdílem," posteskl si po utkání trenér Brňanek Jan Bobrovský, podle nějž není možné vyhrát i při čtrnáctibodovém náskoku, pokud střílí body pouze Fordová. "Musí se k ní přidat další hráčky. V závěru jako by se i opory bály rozhodnout. Naše prohra nebyla tentokrát o fyzické kondici, ale o myšlení," dodal brněnský kouč, který už přestává po dnešní prohře věřit v postup do play off, i když ještě stále existuje teoretická možnost.

Trenér Schia Sandro Orlando si pochvaloval, že jeho hráčky neztratily ani za nepříznivého stavu sebedůvěru. "Snažili jsme se bojovat o každý míč, což se nám vyplatilo a v závěru jsme otočili výsledek. Měli jsme problémy s bráněním Fordové a velmi dobře střílející Stehlíkovou," přiznal po zápase Orlando.

Basketbalistky USK po třech výhrách vysoko prohrály v Salamance
Basketbalistky ZVVZ USK Praha v Evropské lize po třech výhrách za sebou vysoko podlehly ve Španělsku na půdě vedoucí Salamanky 65:93. Příští středu mohou nezdar odčinit v domácím duelu s francouzským Tarbes.

"Porážka v Salamance je nepříjemná, o to víc, že je poměrně vysoká. A v konečném účtování může rozhodovat i skóre. Ale soupeř dnes předvedl fantastický výkon," řekl trenér USK Lubor Blažek. Po šesti zápasech mají Pražanky bilanci tří výher a tří porážek a dělí se o třetí místo ve skupině C právě s příštím soupeřem Tarbes. "Je jasné, že příští utkání s Tarbes bude extrémně důležité a může dost napovědět," uvedl Blažek.

Salamanca si dnešní triumfem upevnila vedení s bilancí pěti výher a jedné prohry, druhý je Spartak Moskva, čtvrtý Galatasaray Istanbul a poslední Kaunas. Do play off jdou čtyři nejelepší celky.

Skupina B:
Fenerbahce Istanbul - Rivas Madrid 79:77 (za domácí Horáková 0 bodů, 3 asistence, 3 doskoky),
Šoproň - Gdyně 88:76,
Jekatěrinburg - Gospič 77:63.

1. Fenerbahce Istanbul 6 6 0 548:474 12
2. Jekatěrinburg 6 5 1 467:386 11
3. Šoproň 6 4 2 467:432 10
4. Rivas Madrid 6 2 4 427:468 8
5. Gdyně 6 1 5 444:515 7
6. Gospič 6 0 6 459:537 6