Millar vyhrál 12. etapu Tour, Wigginse popálili fanoušci

17:22aktualizováno  21:51
ANNOY (Francie) - Dvanáctou etapu Tour de France vyhrál David Millar. Britský cyklista porazil ve spurtérském souboji uprchlíků domácího Jeana-Christopha Perauda. Žlutý trikot bez potíží udržel jiný Brit Bradley Wiggins, který po 226 km do cíle v Annonay dojel v hlavním poli s osmiminutovou ztrátou na vítěze.

Britský vítěz 12. etapy Tour de France David Miller foto: ČTK

Pětatřicetiletý Millar si v nejdelší etapě letošního závodu připsal čtvrtou dílčí výhru na Tour v kariéře a první od dvouletého trestu za doping, který dostal v roce 2004. Jezdec stáje Garmin navázal na triumfy z let 2000, 2002 a 2003.

"Mám dopingový škraloup, ale teď už jsem čistý. Proto chci všem ukázat, že je možné na Tour vyhrávat i bez dopingu. Chci, aby lidé našemu sportu věřili. Cyklistika se hodně změnila a byl bych rád, kdyby to lidé pochopili," řekl Millar.

"A vítězství pro mě hodně znamená také proto, že přesně před 45 lety zemřel Tommy Simpson," připomněl Millar prvního britského mistra světa v silniční cyklistice, který zemřel vyčerpáním na Mount Ventoux při Tour v roce 1967.

Millarova stáj po smolném týdnu jásá

Pro Millarovu stáj byla výhra náplastí za smolný první týden na Tour, během kterého musel po pádu odstoupit vítěz Gira d'Italia Kanaďan Ryder Hesjedal a Američan Tom Danielson. "Prali jsme se s Tour od jejího začátku. A výhra je super. Chtěl jsem ukázat, že jsme pořád tady a naše stáj patří ke špičce," uvedl cyklista.

Millar se na letošní Tour stal po Wigginsovi, Christopheru Froomeovi a Marku Cavendishovi už čtvrtým britským vítězem. "Jsme na tom teď hodně dobře. Máme žlutý trikot, mistra světa a mě, starého psa, který teď vyhrál etapu. Jsme prostě nejlepší a náš olympijský tým musí nahánět hrůzu," přidal.

Na dalších místech se seřadili Španěl Egoi Martínez, Francouz Cyril Gautier a Chorvat Robert Kiserlowski. Trojice jezdců byla spolu s Millarem a Peraudem v úniku, ve kterém si vypracovali až třináctiminutový náskok.

Wiggin udržel celkové vedení před krajanem Froomem

Wiggins bez problémů udržel v čele průběžného pořadí náskok dvou minut a pěti sekund před krajanem a kolegou ze stáje Sky Froomem. Ital Vincenzo Nibali na třetí příčce ztrácí dalších 18 sekund.

Lídra ze stáje Sky nerozhodily ani menší spáleniny, které mu způsobily světlice fanoušků běžících vedle pelotonu. "Trefilo mě to do ruky a trochu popálilo, ale jinak jsem v pořádku," řekl Wiggins s tím, že spolu s dalšími cyklisty si nenechal nic líbit. "Oplatili jsme jim to několika hozenými bidony," uvedl.

Wiggins bez problémů udržel v čele průběžného pořadí náskok dvou minut a pěti sekund před krajanem a kolegou ze stáje Sky Froomem. Ital Vincenzo Nibali na třetí příčce ztrácí dalších 18 sekund.  Na dalších místech se seřadili Španěl Egoi Martínez, Francouz Cyril Gautier a Chorvat Robert Kiserlowski. Trojice jezdců byla spolu s Millarem a Peraudem v úniku, ve kterém si vypracovali až třináctiminutový náskok.

Výsledky Tour de France

12. etapa
Saint-Jean-de-Maurienne - Annonay Davézieux (226 km):
1. Millar (Brit./Garmin) 5:42:46, 2. Peraud (Fr./AG2R) stejný čas, 3. Martínez (Šp./Euskaltel), 4. Gautier (Fr./Europcar), 5. Kiserlovski (Chorv./Astana) všichni -5, 6. Sagan (SR/Liquigas), 7. Goss (Austr./Orica) oba -7:53, 8. Hinault (Fr./AG2R), 9. Evans (Austr./BMC Racing), 10. Paolini (It./Kaťuša) všichni -7:54.

Průběžné pořadí: 1. Wiggins 54:34:33, 2. Froome (oba Brit./Sky) -2:05, 3. Nibali (It./Liquigas) -2:23, 4. Evans -3:19, 5. Van den Broeck (Belg./Lotto) -4:48, 6. Zubeldia (Šp./RadioShack) -6:15, 7. Van Garderen (USA/BMC) -6:57, 8. Brajkovič (Slovin./Astana) -7:30, 9. Rolland (Fr./Europcar) -8:31, 10. Pinot (Fr./FDJ) -8:51.