Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zlato bude zadarmo. Britové na OH zůstanou bez odměn

Sport

  12:53
LONDÝN/PRAHA - Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se. A také není podstatné, jestli dostanete zaplaceno, pokud vybojujete medaili. Tak zní motto, kterým se budou muset řídit britští sportovci na blížící se olympiádě v Londýně. Pořádající země jim totiž jako jediná ze sportovních velmocí nebude vyplácet prémie za zisk cenných kovů.

Medaile na olympiádě v Londýně. foto: ČTK

Jenže pro řadu členů britského týmu je vystoupení pod pěti kruhy výjimečnou příležitostí, jak se dočkat uznání i po ekonomické stránce. Ze stovky nejlépe placených britských sportovních hvězd se na olympiádě totiž představí pouze dva – čtvrtý nejlepší tenista světa Andy Murray a basketbalista Luo Deng oblékající v NBA dres Chicaga Bulls. Všechny velké fotbalové či ragbyové hvězdy zůstanou na přelomu července a srpna mimo olympijské dění.

Příjmy ostatních jsou mnohem skromnější. Třeba veslař Tom James si přivezl před čtyřmi lety z Pekingu nejcennější medaili jako člen vítězné čtyřky bez kormidelníka, jenže slávu mu to nezajistilo. "Velký úspěch nepřináší automaticky peníze," tvrdí držitel Řádu britského impéria. Zlatý kanoista Tim Brabants se po hrách vrátil k původní profesi a dělá lékaře na pohotovosti v nottinghamské nemocnici. "Nikdy jsem nepočítal, že bych si měl sportem zajistit živobytí," přiznal novinářům.

INFOGRAFIKA:

Grafika: Odměny za zlaté medaile na olympijských hrách v Londýně.

Britských medailistů se objevilo na posledních hrách až příliš – v Pekingu jich bylo hned čtyřicet, což ostrovní zemi dostalo v pořadí národů na čtvrté místo. Na domácí půdě se očekává podobná úroda, a tak se musí šetřit. Podobnou taktiku uplatňují třeba i Spojené státy. Každému olympijskému vítězi vyplatí necelých půl milionu korun, tedy trojnásobně nižší částku, než je tomu v případě Česka.

Přístup Britského olympijského výboru vyvolal rozdílné reakce, a proto jeho vedení nabízí všem britským účastníkům olympiády alternativu, jak si přilepšit. Stačí vstoupit od příštího roku do marketingového programu, za nějž se budou vyplácet pevně dané paušály. Účastník olympiády, který skončí mimo stupně vítězů, si přijde na 1500 liber, olympijský vítěz inkasuje 6000 liber. Vydělat nejvíc mohou ti, kteří budou vyobrazeni na speciální edici poštovních známek, na jejich účet přijde prémie 10 tisíc liber.

Maratonkyně raději propaguje plenky

Mnozí ze sportovců raději odmítli čekat a začali se o své finanční zabezpečení starat sami. Jedenáct britských zástupců ulovila do své kampaně Procter & Gamble, gigant ve výrobě spotřebního zboží a jeden z oficiálních olympijských sponzorů. Na billboardech s dětskými plenkami se tak objeví běžkyně Paula Radcliffová, jedna z favoritek maratonského běhu.

Podobné aktivity však mohou narušit přípravu před vrcholem sezony. Trenér teprve sedmnáctiletého skokana do vody Toma Daleyho má jasno. "Kdybych měl sílu, všechno bych omezil. Někdy nároky sponzorů zasahují do tréninku, ale já s tím nemohu nic dělat," tvrdí Alexej Jevangulov.

Kdyby Daley závodil za Singapur, měl by před sebou jiné vyhlídky. Asijská země má přichystáno pro své olympijské vítěze v přepočtu přes 15 milionů korun. Ze strany Singapuru jde však spíš o reklamní gesto. Žádný z jeho sportovců totiž na zlatou medaili v historii ještě nedosáhl.

Autor: