Březina skončil po životní volné jízdě čtvrtý na MS

14:00aktualizováno  18:18
MOSKVA/PRAHA - Český krasobruslař Michal Březina se vzpamatoval z nepovedeného evropského šampionátu a na moskevském mistrovství světa se blýsknul parádní volnou jízdou, ve které předvedl jako první český závodník dva různé čtverné skoky. Díky osobnímu rekordu 156,11 bodů se ze sedmého místa po krátké jízdě vyšplhal až pod stupně vítězů na čtvrté místo. Zopakoval tak své umístění z loňského šampionátu.

Michal Březina. foto: Reuters

Jedenadvacetiletý brněnský rodák zklamal na lednovém evropském šampionátu, kde skončil až na osmém místě. Před MS ale sliboval odvetu a po krátkém programu, kdy figuroval na sedmém místě sliboval útok na medaile ve volné jízdě.

...12. Tomáš Verner - 216,87

A svůj slib splnil téměř dokonale. Do jízdy vlétnul jako uragán a v první minutě předvedl nejprve čtverný toelopp a následně i perfektní čtverný salchow. Jako první český závodník zvládl v jedné jízdě dva čtverné skoky. Ve výborném tempu pokračoval i následně povedenými krokovými pasážemi a dalšími jistými skoky.

Jenže senzační výkon, který by Březinu katapultoval až do bojů o nejvyšší mety, pokazil v závěru dvěma pády při trojitém lutzu a flipu. "Jsem s jízdou spokojený, hlavně se začátkem. V závěru my došly ale síly. Alespoň ale vím, na čem zapracovat do další sezony," řekl LN po závodě spokojený Březina.

I přesto dostal od rozhodčích vysokou známku 156,11 bodů, což je Březinův osobní rekord. Celkovým ziskem 233, 61 bodů se dostal do průběžného vedení. "Před šampionátem jsme po nepovedeném ME hodně trénovali a jsem rád, že se to vyplatilo. Teď ale musíme trénovat ještě tvrději, abychom se dotáhli na ty, co byli přede mnou," dodal bojovně. Až za českým závodníkem odstartovala nejlepší šestice po krátkém programu.

Patrick Chan.

Před Březinu se postupně dostali ale pouze tři. Nejprve suverénní Kanaďan Patrick Chan, který po světovém rekordu v krátkém programu přepsal historické maximum i ve volné jízdě (187,96) a s celkovým ziskem 280,98 jasně ovládl celou soutěž. Hned za něj se zařadil Japonec Takahiko Kozuna, který předvedl nejjistější volnou jízdu a jako druhý závodník historie se také dostal před 180 bodů (180,79).

Za oba vládce se vyšplhal objev letošní sezóny - teprve osmnáctiletý domácí závodník Artur Gačinskij. Před zraky svého předchůdce Jevgenije Pljuščenka zajel ladnou jízdu bez chyb a ziskem 241,86 bodů odsunul českého závodníka na čtvrtou pozici. Český závodník porazil mimo jiné Francouze Florenta Amodia (mistra Evropy) a Briana Jouberta (vicemistra Evropy) či obhájce zlata Daisuke Takahašiho.

Michal Březina.

Čtvrtým místem zopakoval svůj loňský úspěch. Český krasobruslař skončil čtvrtý potřetí za sebou, v roce 2009 v Los Angeles skončil na "bramborovém" stupínku Tomáš Verner.

Verner spadl a volnou jízdu pokazil

Právě druhý český zástupce v závodě a bronzový medailista z kontinentálního šampionátu tentokrát ale volnou jízdu pokazil, když spadl hned při prvním skoku - čtverném toeloppu. Nepovedený vstup s Vernerem zacloumal a po dalších menších chybách získal od rozhodčích jen 140,93 bodů a v konečném pořadí se propadnul až na dvanácté místo.

" Byla to asi má nejhorší jízda v sezoně, ale přesto jsem si to užil. Pracoval jsem až do konce, abych diváky strhl, a to se mi povedlo a z toho jsem měl obrovskou radost," řekl Verner, který sklidil velký aplaus publika, což mu trochu vynahradilo zklamání z toho, že po návratu do evropské špičku mu comeback i mezi světovou elitou nevyšel podle představ.

Artur Gačinskij.

"Je pravda, že jsem byl považován za jednoho z černých koňů... Tato soutěž se ale úplně nepovedla. Lituji jedné chyby v krátkém programu, ale to nebylo až tak strašné. Volná jízda si zasloužila vyšší technickou hodnotu, kterou jsem nedodal, z toho jsem trošku smutný. Ale reakce od publika byla nádherná. Přestože jsem nepotvrdil roli favorita, tak si myslím, že se do bruslení vracím a v dobré formě," shrnul Verner.