Brazilci se s KLDR trápili, ale nakonec zvítězili 2:1

20:58aktualizováno  21:49
PRAHA - Brazilci se nečekaně dlouho trápili s outsiderem skupiny. Hráči KLDR se soustředili na bezchybnou obranu a svoji obětavostí Brazilce do výraznějších šancí nepouštěli. Kanárci se nakonec dočkali až v 54. minutě, když se z úhlu trefil Maicon a o dvacet minut později zvýšil Elano. Na konci zápasu se prosadili i Korejci, ale k vyrovnání a senzaci nedošlo.

Brazílie - KLDR (Maicon střílí branku). foto: Reuters

Fanoušci KLDR

Skupina fanoušků KLDR se stala před zápasem s Brazílií na mistrovství světa hlavní atrakcí na stadionu v Johannesburgu.

Tón povzbuzování skupiny v červených čepicích a bundách se státní vlajkou udával přísný animátor, jenž hlídal, zda všichni sledují jeho pokyny. Skupina byla vybavená vlaječkami a dřevěnými destičkami, jejichž klapání se svou hlučností směle vyrovnalo vuvuzelám.

Podle bookmakerů a široké fotbalové veřejnosti se mělo jednat o jednoznačný duel. KLDR je nejhůře postavený účastník MS podle žebřířku FIFA, a tak mistři světa z roku 2002 měli jednoznačně vyhrát. Ale průběh zápasu tak jednoznačný nebyl...

Skupině G se říká skupina smrti. Na první pohled je to kvůli Brazílii, Portugalsku a Pobřeží slonoviny. Jenže i čtvrtý účastník této skupiny KLDR pořádně vystrkuje růžky ve vzájemném souboji s Brazílií. Kanárci pojali utkání trochu turisticky. S míčem se mazlí a v nepříliš rychlém tempu se snaží překonat obranný val Korejců. Na to odpovídá podceňovaná KLDR rychlými kontry.

Reportáž z dalšího utkání skupiny G mezi Portugalskem a Pobřeží slonoviny - ČTĚTE ZDE

Už v 9. minutě vystrašil Brazilce Te-se, když tvrdě vypálil na Julio Césara. Te-se je přezdívaný jako "Asijský Wayne Rooney". Te-se ukázal, jak je pro něho účast KLDR na MS důležitá, když zněla korejská hymna, po Te-seových tvářích tekly slzy.

KLDR

Na druhé straně přicházely spíše pološance, které byly buďto nedotaženy, nebo střely končily mimo tři tyče. To dokumentovala i dělovky Michela Bastose z 34. minuty, která byla tečována obětavým Korejským obráncem mimo dosah branky.

OHLASY

"Vstupní zápas je vždy nejtěžší na šampionátu a s přibývajícími minutami byly na hráčích znát obavy a nervozita. Chtěli jsme odehrát zápas s čistým kontem, takže zcela spokojen nejsem," hodnotil trenér Brazílie Dunga.

"Byl to dobrý výkon, zejména si cením naší vstřelené branky. Jsem na své hráče pyšný, tvrdě bojovali, zvlášť před poločasem. Dařilo se nám blokovat i střelecké pokusy soupeře, ale bohužel jsme nedokázali vydržet v tomto duchu až do závěru. Na druhou stranu - získali jsme nové zkušenosti a sebevědomí pro další výkony," uvedl kouč Severní Koreje.

Do druhé půlky vstoupili Brazilci o poznání aktivněji a v 54. se dočkali vedoucí branky. Obránce Maicon se prosadil na pravé straně hřiště, dostal se až do vápna a k překvapení všech jeho střela z úhlu skončila za zády Korejského brankáře.

Od té chvíle to byla ta Brazílie, na kterou je fotbalový fanda zvyklý. Jihoamerické hračičky přidali na přímočarosti a brankář KLDR se měl co ohánět. Převahu korunoval Elano, když dostal vynikající přihrávku za obranu od Robinha. Únik zakončil technickou střelou po zemi ke vzdálenější tyči a mohl jít slavit. Slávu si ale na hřišti dlouho neužíval, neboť ho trenér Dunga ihned po vstřelené brance vystřídal Danielem Alvesem.

Severokorejci ale ukázali, že nejpřijeli do Jihoafrické republiky na výlet. I když na časomíře svítila 88. minuta a vidina bodů byla hodně vzdálená, tak nesložili zbraně a premiérové branky na MS se nakonec dočkali. Byl u toho hvězdný Te-se, který uvolnil Či Jun-nama a ten se před Césarem nemílil. Na vyrovnání už Korejcům nezbyl čas ani síly, a tak si Brazilci připsali tři body za výhru 2:1.

Brazílie - KLDR 2:1 (0:0)

Branky: 55. Maicon, 72. Elano - 89. Či Jun-nam. Rozhodčí: Kassai - Eros, Vamos (všichni Maď.). ŽK: Ramires (Braz.). Diváci: 54.331.

Brazílie: Júlio Cesar - Maicon, Lúcio, Juan, Michel Bastos - Gilberto Silva - Elano (73. Daniel Alves), Kaká (78. Nilmar), Felipe Melo (84. Ramires) - Robinho, Luís Fabiano. Trenér: Dunga.

KLDR: Ri Mjong-kuk - Čcha Čong-hjok, Pak Čchol-čin, Pak Nam-čchol I, Ri Kwang-čchon - Ri Čun-il - Mun In-kuk (80. Kim Kum-il), Či Jun-nam - Hong Jong-čo, An Čong Te-se, Jong-hak. Trenér: Kim Čong-hun.