Španělé přišli o neporazitelnost, Pohár FIFA vyhrála Brazílie

7:18aktualizováno  10:02
RIO DE JANEIRO - Domácí výběr porazil ve finále na Maracaná úřadující světové a evropské šampiony ze Španělska 3:0 a turnaj, který je generálkou na mistrovství světa, ovládl jako první tým potřetí za sebou, celkově počtvrté. Brazilci rozhodli o své výhře už v úvodní půli brankami Freda a Neymara, prvně jmenovaný se pak trefil i na začátku druhého dějství. Španělsko prohrálo poprvé po 29 soutěžních zápasech.

Brazilci ovládli domácí Pohár FIFA. Neymar s pohárem. foto: ČTK

"Takhle vysoké vítězství nemohl nikdo čekat. Naším cílem je mnohem těžší turnaj za rok, ale na Poháru FIFA jsme našli cestu, kterou bychom měli jít. A získali jsme velké sebevědomí," řekl po zápase brazilský kouč Luiz Felipe Scolari.

Brazilci vstoupili do prvního vzájemného utkání dvou fotbalových velmocí od roku 1999 s obrovským nasazením a hned na začátku otevřeli skóre. Hulkův centr se v druhé minutě odrazil od Neymara a Fred pohotovou dorážkou vleže přehodil Casillase.

Brazilci vysoko napadali a nepouštěli soupeře k tradičním kombinacím. Až v 41. minutě Španělé poprvé přečíslili domácí tým. Pedro obstřelil Césara, ale za domácího gólmana skvěle zaskočil Luiz a odvrátil míč směřující do sítě na roh.

Naopak ve 44. minutě po Oscarově přihrávce propálil Casillase ranou pod břevno Neymar a připsal si čtvrtý gól na turnaji. Po finále pak získal Zlatý míč pro nejlepšího hráče Poháru FIFA.

Španělé na turnaji překonali historický rekord v počtu soutěžních zápasů bez porážky, ve finále se jim ale hrubě nedařilo. Třetí úder jim krátce po návratu z kabin zasadil přesnou křížnou střelou po zemi Fred, který dal pátý gól na turnaji a se Španělem Torresem se podělil o pozici nejlepšího střelce.

Fred (vlevo) a Neymar oslavují po střeleném gólu.

Světoví a evropští šampioni utrpěli nejhorší porážku od října 2010, kdy v přípravě podlehli Portugalcům 0:4. Skórovat se jim nepovedlo ani z penalty po faulu na střídajícího Navase, Ramos z pokutového kopu vůbec netrefil branku. Brazilský brankář César uspěl při penaltě už v semifinále s Uruguayí proti Forlánovi. Naprostý zmar španělského celku pak dokonal vyloučením Piqué a Brazilci si závěr mohli užít.

Naopak Španělé museli překousnout nejvyšší porážku v soutěžním utkání od roku 1985, tehdy prohráli s Walesem také 0:3. "Na začátku obou poločasů jsme měli trochu smůlu, ale nechci se vymlouvat. Brazilci byli lepší než my," uznal kouč Vicente del Bosque. "Pravděpodobně měli více energie než my. Ale nemyslím, že je nyní správná doba na analyzování detailů. Prostě jsme prohráli a tak to je," konstatoval španělský trenér.