Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Bravo. Sparta proti Växjö ovládla i odvetu a je ve finále Ligy mistrů

20:53
PRAHA - Hokejisté Sparty si zahrají finále Ligy mistrů. Pražané si vybojovali postup přes švédský tým Växjö Lakers, který po úvodní semifinálové výhře na 2:1 porazili i v domácí odvetě 4:0. O celkový triumf budou bojovat proti Frölundě, která po domácí výhře 5:1 zvítězila ve Fribourgu 4:0. Finále bude 7. února v Göteborgu.

Michal Barinka slaví svůj gól v odvetě foto: ČTK

Semifinále play off hokejové Ligy mistrů - odveta:

HC Sparta Praha - Växjö Lakers HC 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)
Branky a nahrávky:
17. Klimek (Kalina, J. Hlinka), 31. Barinka (Uher), 57. J. Hlinka (Pech, Klimek), 59. P. Vrána (J. Hlinka, Klimek). Rozhodčí: Lemelin (Rak.), Wehrli (Švýc.) - Ondráček, Špůr (oba ČR). Vyloučení: 4:5. Využití: 1:0. Diváci: 12 136. První zápas 2:1, postoupila Sparta.

Fribourg-Gottéron - Frölunda 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)
Branky:
13. Bergenheim, 21. Tömmernes, 39. Figren, 42. Grundström. První zápas: 1:5, postoupila Frölunda.

Před rekordní tuzemskou návštěvou na utkání Ligy mistrů 12 136 diváků otevřel v první třetině skóre útočník Lukáš Klimek a ve druhé části zvýšil bek Michal Barinka. V samém závěru zpečetili postup útočníci Jaroslav Hlinka a Petr Vrána, čisté konto vychytal Tomáš Pöpperle.

Sparta hrála od začátku aktivně a nechtěla spoléhat na těsný náskok ze Švédska. Gólmana Erikssona zahřál dvěma slibnými pokusy v krátkém sledu Kudrna. Vyloučení Ihnacaka a poté Řepíka dostalo více do hry i hosty.

Bezbrankový stav změnil ale až v 17. minutě Klimek, k němuž se od zasahujícího Erikssona odrazil kotouč po Kalinově nahození od modré čáry a sparťanský útočník ho poslal do horního růžku. Za necelou minutu mohlo být vyrovnáno, jenže Josefsson zakončil sólo pouze ranou do horní tyčky.

Úvodní příležitost druhého dějství měl Klimek, dostatečně rychlý Eriksson mu ale betonem radost sebral. Na konci 28. minuty měla Sparta k dispozici pár sekund přesilovky pět na tři, jenže prohrála vhazování.

Semifinále Ligy mistrů: Sparta - Växjö (radost sparťanů z postupu)
Semifinále Ligy mistrů: Sparta - Växjö (Vrána, Palola)

V polovině zápasu Barinka nahodil obloučkem puk od modré čáry, Eriksson měl zcela zakrytý výhled a nestačil zareagovat - 2:0. Pražané měli i nadále navrch, šance Formana a Řepíka ale v síti neskončily.

Ve třetí části byla Sparta pozorná v obraně, přesto měla při oslabení i porci štěstí - Reddoxova teč skončila nad. Když pak domácí přežili bez úhony velký závar v 54. minutě i následné oslabení, při němž sáhli Lakers dokonce k power play, bylo jasné, že o postup nepřijdou ani přesto, že nevyužili obrovské šance ke třetí trefě do prázdné branky.

Hostům sebral zbytky nadějí faulující Palola a v přesilovce potvrdil krok do finále kapitán Hlinka. Zaplněné tribuny potěšil ještě 67 sekund před koncem Vrána, který přidal parádním blafákem čtvrtou trefu.