Brankářská senzace v NHL. Scrivens pochytal 59 střel a udržel nulu

11:22
PRAHA - Takřka pro něj platilo: co minuta, to zákrok. Ben Scrivens není v NHL zrovna brankářskou superstar, ale proti San Jose zažil gólman Edmontonu hvězdnou chvilku. "Dlužím klukům pivo za to, jak bránili," řekl skromně Scrivens o svých 59 zákrocích a vychytané nule. Zbytečně skromně: vždyť vytvořil nový rekord NHL ohledně zásahů v normální hrací době.

Brankář Ben Scrivens přijímá gratulace od Philipa Larsena a Ryana Smytha. foto: ČTK/AP

Scrivens v počtu zákroků při vychytaném čistém kontě překonal Mikea Smithe z Phoenixu, jenž předloni lapil všech 54 střel Columbusu.

Absolutní rekord pak drží český fantom Dominik Hašek - dvacet let zpátky, 27. dubna 1994, v play-off jeho Buffalo přetlačilo New Jersey 1:0 díky neuvěřitelným 70 Haškovým zásahům! Ovšem na ty "Dominátor" měl kromě základní hrací doby i čtyři prodloužení.

Ale zpět ke Scrivensovi, neboť on zažil svůj velký večer nyní. Sedmadvacetiletý Kanaďan nad tolika zákroky po výhře 1:0 kroutil hlavou: "Nikdy se mi nic podobného nepovedlo. Byl to výjimečný zápas, velmi šťastný okamžik."

A velebil své spoluhráče. "Každá vychytaná nula je výsledek týmové snahy," hodnotil Scrivens. "Třeba (obránce) Nick Schultz nějakých pět minut před koncem zblokoval střelu, o které můžu s jistotou říci, že by prošla do branky. To bylo něco parádního. A bez takové pomoci se čistého konta nikdy nedočkáte."

Ovšem logicky ještě větší chvála mířila k brankáři samotnému. "Měl jsem za něj obrovskou radost, ale na druhou stranu jsem chvílemi šílel. Jen jsme se modlili, že nám bude stačit jeden gól a Ben to vydrží," uvedl kouč vítězů Dallas Eakins. "Byl neuvěřitelný!" A trenér San Jose Tod McLellan dodal: "Klobouky dolů, tohle se jen tak nevidí. Měli jej vyhlásit první, druhou a nejspíš i třetí hvězdou utkání."

Proti tomu by asi skutečně nikdo neprotestoval.