Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Vokoun vychytal Floridu. Eliáš rozhodl nájezdy

12:34
NEW YORK - Hokejový brankář Tomáš Vokoun vychytal v pátečním utkání NHL vítězství Washingtonu 2:1 na ledě Floridy. Český gólman si připsal 22 zákroků a Capitals snížili ztrátu na svého soupeře v čele tabulky Jihovýchodní divize na rozdíl dvou bodů.

Washington Capitals (Tomáš Vokoun) foto: ČTK

Vokoun tak uspěl i v třetím souboji proti svým bývalým spoluhráčům. V předchozích dvou zápasech ve Washingtonu vychytal čisté konto, nyní se poprvé představil na ledě Panterů, kde strávil uplynulé čtyři sezony. A vedl si opět skvěle.

Ze 23 střel ho překonal pouze krajan Tomáš Fleischmann, pro změnu bývalý hráč Washingtonu, který ve 20. minutě svým devatenáctým gólem v sezoně dostal domácí do vedení. Capitals otočili skóre ve třetím dějství, když ve 45. minutě v přesilovce vyrovnal Alexandr Ovečkin a o devět minut později rozhodl o jejich vítězství Alexandr Sjomin.

"Nutně jsme potřebovali vyhrát, vybojovali jsme opravdu důležité vítězství. V opačném případě bychom se dostali do velkých problémů," prohlásil Vokoun, jehož tým předchozí dva zápasy v sezoně na Floridě prohrál. V brance ale pokaždé stál Michal Neuvirth a Vokoun tak prožil velkou premiéru. "Byl jsem trošku nervózní, nebyl to pro mě úplně běžný zápas. Není jednoduché hrát na ledě bývalého týmu, zvlášť když ho naháníte v tabulce. Naštěstí se nám povedl skvělý závěr."

Souboj o první místo v divizi, které zatím jako jediné zaručuje účast v play off, se tak ještě více zdramatizoval. Jen pouhý bod za Washingtonem, který přerušil sérii tří porážek, totiž nadále zůstává Winnipeg, jenž i díky 31 zásahům Ondřeje Pavelce porazil obhájce Stanleyova poháru z Bostonu 4:2.

Jeden gól Bruins vstřelil David Krejčí, který v úvodní minutě třetí třetiny vyrovnal na 2:2. O vítězství Jets však následně rozhodl dvěma góly v rozmezí pouhých dvou minut Bryan Little.

Jets tak poprvé v sezoně vyhráli dva zápasy ve dvou dnech (ve čtvrtek uspěli po nájezdech v Minnesotě) a úspěšně zahájili sérii osmi utkání na domácím ledě. "Hráči dnes do toho dali celé srdce. Je skvělé, jaký výkon dokázali podat dva večery po sobě," pochválil mužstvo trenér Claude Noel.

Sedmé vítězství z posledních devíti zápasů ukořistili hokejisté New Jersey, kteří udolali Anaheim 3:2 po samostatných nájezdech. Rozhodující penaltu proměnil ve třetí sérii český útočník Patrik Eliáš.

57 44 (19+25)

Ďáblové vedli v polovině zápasu 2:0, jenže do druhé přestávky snížil Corey Perry a dvě minuty před koncem třetí třetiny vyrovnal obránce Sheldon Brookbank, který se trefil v NHL poprvé po dlouhých třech letech. V prodloužení se pak Kačeři dokonce chvíli radovali z vítězství, rozhodčí u videa však následně rozhodl, že Ryan Getzlaf kotouč do branky kopl bruslí a gól neuznal.

"Z mého pohledu bylo jasné, že rozhodčí gól nemohou uznat. Bylo vidět, jak Getzlaf do puku mírně kopl. Kdyby pohyb nohou neudělal, kotouč by zůstal u jeho brusle a neodrazil by se do sítě," prohlásil brankář Martin Brodeur.

Getzlaf to samozřejmě viděl obráceně. "Obránce mi zablokoval hokejku a já se jen snažil zastavit před brankou a přitom se od mé brusle puk odrazil do sítě. Rozhodčí to ale viděli jinak," krčil rameny Getzlaf.

Právě on pak nedokázal v nájezdech odpovědět na gól Eliáše a Devils tak vylepšili svou bilanci v penaltách na deset výher z třinácti rozstřelů. Hlavní zásluhu na vítězství měl Brodeur, který zneškodnil 36 střel, dva nájezdy a byl vyhlášen nejlepším hráčem večera.

Naděje na postup do play off stále živí Montreal, který zvítězil 4:3 po nájezdech v Buffalu a bodoval v šestém z posledních sedmi zápasů. Canadiens poskočili na 11. místo v tabulce Východní konference a ztrácejí šest bodů na osmé Toronto, před sebou však mají ještě Winnipeg a Washington.

Jedním gólem přispěl k výhře Montrealu i obránce Tomáš Kaberle, jenž si ve 12. minutě na konci přesilové hry sjel od modré čáry až před branku a vyrovnal na 1:1. Na druhou branku Scotta Gomeze přihrál Tomáš Plekanec.

Nový rekord NHL v počtu výher na domácím ledě v řadě vylepšil Detroit, jenž porazil Nashville 2:1 a natáhl vítěznou sérii v Joe Louis Areně na 22 zápasů. Rozhodující gól vstřelil pouhých šest sekund před koncem třetí třetiny Pavel Dacjuk, který při rychlém výpadu do útočného pásma převzal kotouč na modré čáře, pohybem zmátl obránce Sutera a pak zavěsil nad vyrážečku brankáře Pekky Rinneho.

Výsledky NHL

New Jersey - Anaheim 3:2 po sam. nájezdech (0:0, 2:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 22. Henrique, 31. Ponikarovskij, rozhodující sam. nájezd Eliáš - 37. Perry, 38. Brookbank. Střely na branku: 27:38. Diváci: 15.312.

Carolina - San Jose 3:2 (2:0, 0:0, 1:2)
Branky: 8. Skinner, 11. Faulk (Tlustý), 52. J. Jokinen - 42. Boyle, 44. Burns. Střely na branku: 25:37. Diváci: 18.680.

Buffalo - Montreal 3:4 po sam. nájezdech (2:2, 0:1, 1:0 - 0:0)
Branky: 5. Regehr, 16. Myers, 52. Ennis - 12. T. Kaberle, 20. Gomez (Plekanec), 32. Campoli, rozhodující sam. nájezd Pacioretty. Střely na branku: 30:19. Diváci: 18.690.

Edmonton - Colorado 1:3 (0:1, 1:2, 0:0)
Branky: 35. Jones - 20. Johnson, 24. Olver, 30. Landeskog. Střely na branku: 27:23. Diváci: 16.839.

Detroit - Nashville 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)
Branky: 13. Franzén, 60. Dacjuk - 35. Spaling. Střely na branku: 31:21. Diváci: 20.066.

Winnipeg - Boston 4:2 (0:0, 2:1, 2:1)
Branky: 45. a 47. Little, 22. Burmistrov, 36. Wheeler - 27. Caron, 41. Krejčí. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, z 33 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 93,9 procenta. Střely na branku: 25:33. Diváci: 15.004.

Florida - Washington 1:2 (1:0, 0:0, 0:2)
Branky: 20. Fleischmann - 45. Ovečkin, 54. Sjomin. Tomáš Vokoun odchytal za Washington celý zápas, z 23 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 95,7 procenta. Střely na branku: 23:41. Diváci: 17.779.