Brankář Thomas vychytal Bostonu třetí výhru

9:52
BOSTON (USA) - Hokejisté Bostonu zvítězili i díky jedné asistenci Davida Krejčího v pátém utkání finále Východní konference NHL nad Tampou Bay 3:1 a ujali se vedení v sérii 3:2 na zápasy. Ve středu v Tampě si tak mohou poprvé po 21 letech znovu zajistit účast ve finále Stanleyova poháru.

Brankář Bostonu Tim Thomas zářil při 5. finále Východní konference NHL s Tampou foto: ČTK

Strůjcem pondělního úspěchu byl brankář Tim Thomas. Sedmatřicetiletý gólman sice inkasoval hned v 69. sekundě první třetiny po střele Simona Gagného, ve zbytku utkání už byl ale neprůstřelný a připsal si 33 úspěšných zákroků.

O vyrovnání na 1:1 se postaral v 25. minutě Nathan Horton, vítězný druhý gól vstřelil čtyři minuty před druhou sirénou Brad Marchand. Pojistku pak přidal v poslední minutě trefou do prázdné branky při power play Rich Peverley.

Sestřih ze zápasu:

Po utkání všichni skloňovali jméno Tima Thomase. Hostující Lightning, v jejichž sestavě znovu chyběl zraněný obránce Pavel Kubina, totiž měli po celý zápas útočnou převahu a vytvořili si řadu skvělých šancí. Brankář Bostonu však s výjimkou té první všechny zlikvidoval a byl vyhlášen první hvězdou zápasu.

Byl to zákrok z čirého zoufalství

Zákrok večera předvedl v polovině třetí třetiny, kdy Steve Downie dorážel puk do prázdné branky, ale Thomas ho na posledních chvíli zázračně vyrazil nataženou hokejkou a udržel Bruins ve vedení 2:1. "Byl to jen reflex a trošku zákrok z čirého zoufalství. Už jsem viděl puk v bráně," přiznal Thomas. "Nebudu zapírat, že jsem měl velké štěstí," dodal gólman.

Možná klíčovou akci celé série si mohli fanoušci v hale prohlédnout

Finále Východní konference NHL

Boston - Tampa Bay 3:1  Branky: 25. Horton (KREJČÍ), 36. Marchand, 60. Peverley - 2. Gagné. Střely na branku: 20:34. Diváci: 17.565. Třetiny: 0:1, 2:0, 1:0. Stav série: 3:2.

na velkoplošné obrazovce několikrát ze všech možných úhlů a pokaždé přitom skandovali Thomasovo jméno. Televizní kamery přitom zachytily, jak se brankář pod maskou usmívá. "To je příznak sebevědomí, které mu rozhodně nechybí. Pořád je to prostě jen hra a člověk se jí musí hlavně bavit," poznamenal útočník Chris Kelly.

Na druhé straně si nevedl špatně Mike Smith, který v brance Tampy nečekaně dostal přednost před Dwaynem Rolosonem, jenž po první třetině minulého duelu střídal. Smith tak poprvé v kariéře naskočil do utkání play off od začátku a zaznamenal 17 zákroků.

Jeho spoluhráči museli litovat zejména dalších promarněných šancí v první třetině a také čtyř nevyužitých přesilových her během úvodních 24 minut. I proto teď podruhé v letošním play off musí otočit sérii z nepříznivého stavu 2:3. V sérii s Pittsburghem se jim to podařilo, když prohrávali dokonce už 1:3.

"Už jsme na tom byli hůř," konstatoval útočník Ryan Malone. "Nejde získat dvě vítězství v jednom zápase. Takže se pokusíme uspět v tom příštím, dáme si pozor, abychom dobře začali, a od toho se bude odvíjet všechno ostatní." Bruins budou naopak ve středu usilovat o ukončení série a postup do finále Stanley Cupu, v němž naposledy hráli v roce 1990. "Naším cílem teď je nehrát zápas číslo sedm. Aby se nám ho povedlo splnit, musíme předvést možná nejlepší výkon v play off," řekl trenér Claude Julien.