Čech je znovu za hrdinu. Ukázali jsme charakter, liboval si

Petr Čech

12:26
PRAHA/LONDÝN - Pochybnosti o jeho výkonnosti střídají oslavné komentáře. "Kdyby v brance Chelsea nestál Petr Čech, tak se na semifinále Ligy mistrů mohl těšit Paris St. Germain," lze shrnout hodnocení britských médií. I díky Čechovi fotbalisté Chelsea v odvetě vyhráli 2:0 a postoupili.

Petr Čech oslavuje se spoluhráči vítězství v Lize mistrů. foto: ČTK/AP

"Ukázali jsme velký charakter a myslím, že náš postup je zasloužený," zdůraznil Čech.

Český gólman, po úvodním čtvrtfinále tvrdě kritizovaný, v úterý večer v odvetě proti pařížskému klubu podal precizní výkon. Ve chvíli, kdy jakékoli i menší zaváhání, mohlo mít pro Chelsea fatální následky, byl bezchybný.

"Posledních pět minut bylo šílených," říkal Čech do kamer televize Sky Sport. Při velkém náporu soupeře v samém závěru zlikvidoval nebezpečnou střelu k tyči, vyboxoval ošemetné centry.

V průběhu utkání příliš práce neměl, soupeř občas zahrozil z rychlých brejků, o to víc byly jeho zákroky důležité. Pokud by inkasoval, Chelsea by musela dát nejméně tři góly, aby došlo alespoň na prodloužení. Nic z toho se nestalo.

Fanoušci Chelsea s vlaječkami.

"Od začátku do konce jsme hráli skvěle. Potřebovali jsme dát druhý gól, jenže jsme dvakrát za sebou trefili břevno. Líbilo se mi, že nikdo nesklopil hlavu, ale prostě jsme hráli dál. Pokračovali jsme v tlaku a našli jsme v sobě sílu, abychom tam ten druhý gól dotlačili," ocenil spoluhráče. Ti mu chválu mohou opětovat.

Chelsea před týdnem v Paříži podlehla 1:3. Čech sice hrubou chybu neudělal, ale své mužstvo příliš nepodržel, především při druhé a pak i třetí brance v nastaveném čase. Ta se mohla jevit jako rozhodující. A také by byla, kdyby tři minuty před koncem odvety náhradník Demba Ba nedal svůj životní gól.

"Věděli jsme, že to nebude jednoduché, ale už před zápasem jsem říkal že vyhrát doma dva nula není nic nemožného. Dokázali jsme to, je to velká satisfakce," řekl Čech pro svůj web.

Zadostiučinění nejen pro Chelsea, ale i pro něj. Před týdnem většina britských médií včetně veřejnoprávní BBC Čechovu výkonnost zpochybňovala. Experti i reportéři mu dávali za vinu inkasované branky a tvrdili, že by v létě měla Chelsea z hostování v Atlétiku Madrid stáhnout Thiabauta Courtoise. "Je už lepší než Čech."

Jak se všichni mýlili. Nyní v hodnocení většiny médií má Čech nejvyšší známku. O belgickém gólmanovi už nepadlo ani slovo...

I proto, že byl vynikající, čeká Čech se spoluhráči s napětím na páteční semifinálový los. Jedním z možných soupeřů může být Real Madrid, který vyřadil Dortmund. O dalších dvou se rozhodne před středeční půlnocí. Budou to Bayern, nebo Manchester United a Atlético Madrid, nebo Barcelona.

"S kým se potkáme dál, to vůbec neřeším. Ve čtvrtfinále ani v semifinále už si člověk nemůže vybírat. Když chceme postoupit, musíme si poradit s každým," prohodil Čech.

V semifinále Ligy mistrů je už pošesté. Třikrát se svým týmem vypadl, dvakrát prošel do finále. Jak to bude tentokrát?