Brankář Pavelec: Připomnělo mi to loňský zápas s Nory

12:16
BRATISLAVA - (Od zpravodaje LN na Slovensku) Má za sebou křest. Poprvé se postavil do branky národního týmu jako gólmanská jednička na MS. Ondřej Pavelec si proti Lotyšsku nevedl vůbec špatně, i když litoval dvou gólů, které mu propadly výstrojí. "Byl jsem z nich trochu překvapenej," řekl po utkání Pavelec.

Česko - Lotyšsko (Pavelec a Rachůnek). foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Jak byste zhodnotil vybojovanou výhru nad Lotyšskem?
Jednoduché to nebylo. Všichni jsme věděli, jak moc je zápas důležitý. Lotyši byli těžký soupeř, typický Rusáci. Čekali jen na brejky. Kluci to ale výborně odbojovali. Po tom, co se zranil Martínek, se hrálo na 5 beků, takže to bylo těžké. Bylo vidět, že toho mají kluci plné zuby, ale jsem rád, že jsme to zvládli.

Vy jste ale musel být na pozoru. Pod souvislou palbou jste rozhodně nebyl.
Nebylo to nic příjemného. Trochu mi to připomnělo loňský šampionát a zápas proti Norům. Jsem hrozně rád, že se to otočilo a tentokrát jsme vyhráli.

Viděl jste faul na Radka Martínka?
Ne, absolutně jsem to neviděl. Uviděl jsem jen jak leží a zkoušel se zvedat. Pak jak k němu běží doktoři. Nemůžu se k tomu vůbec vyjádřit.

Jaká byla atmosféra v kabině po zranění Martínka?
Určitě jsme se doktora zeptali. Říkal, že byl při vědomí a mohl hýbat rukama i nohama. Prý to vypadá na těžký otřes mozku. Chvíli byl i v bezvědomí. Doufáme, že se z toho brzy uzdraví. To je teď nejdůležitější. My se musíme připravit na Dány a kdokoliv za něj naskočí, tak ho určitě dobře zastoupí.

Jak jste incident vnímali?
Nebylo to nic pozitivního. Ať už se to stane komukoliv, tak je to nepříjemné. Když vidíte spoluhráče nebo protihráče, tak to s váma trochu zacloumá. Řekli jsme si, že musíme hrát. Ale nepovedl se nám vstup do druhé třetiny, dostali jsme góla. Pak jsme skvěle ubránili přesilovku pět na tři za stavu 1:2. V polovině zápasu jsme vyrovnali a Martin Havlát ve druhé minutě třetí třetiny rozhodl.

Ondřej Pavelec.

Kdy jste naposledy zažil hru na pět beků?
Zažil jsem to v NHL. Takové věci se stávají. Radek bude naštěstí v pořádku. Chtěli jsme to vyhrát za něj, a to se nám povedlo. Teď si jedeme odpočinout a v pondělí nás čeká další těžký soupeř.

Při rozhodující brance jste měli štěstí. Nejprve Lotyši trefili tyč, poté Havlát ujel a dal gól.
Hokej je přesně o těchto drobnostech. Štěstí se trochu přiklonilo na naši stranu a naštěstí jsme to dokázali vyhrát.

Potěšila vás cena pro nejlepšího hráče, na kterou vás vybral trenér Hadamczik?
Psychicky mi to asi nijak nepomůže. Jsem hlavně rád, že jsme vyhráli. Tu cenu mohl dostat kdokoliv. Kluci vážně bojovali a mně tam propadly ty dva góly. Byl jsem z toho trochu překvapenej.

Koho byste označil vy za nejlepšího hráče utkání?
Celý tým za bojovnost. Není to o jednotlivcích. Na to, kdo je nejlepší, se vůbec nehraje.

Co jste říkal na fantastickou atmosféru?
Když jsme šli na led, věděli jsme, že na stadionu plno. Přijel jsem jim poděkovat, protože vytvořili skvělou atmosféru. Je super před nimi hrát a vidět, jak na tribuně skáčou. Teď si z toho chceme vzít jen to nejlepší a připravit se na Dány.

Dá se atmosféra srovnat s Brnem?
Určitě jo. Fanoušci jsou fantastičtí a moc nám pomáhají. Jsem rád, že přijeli a doufám, že budou jezdit pořád.

Sleduje při zápase fanoušky?
Vnímám je. Nedají se přehlédnout, ale spíše se soustředím na zápas. Nečeká nás tu nic jednoduchého. Každý vidím výsledky na turnaji. Týmy už se umí perfektně připravit na každého.