Branka Rozsívala obhájcům Stanley Cupu k výhře nepomohla

8:29aktualizováno  9:36
NEW YORK - Hokejisté Chicaga neudrželi na ledě St. Louis v závěrečných sekundách těsné vedení 3:2, které jim zajistil Michal Rozsíval, a nakonec podlehli 3:4 v prodloužení. Obhájce Stanleyova poháru tak prohrává v sérii úvodního kola play off už 0:2 na zápasy. U vítězné branky Barreta Jackmana ze 66. minuty asistovali Roman Polák a Vladimír Sobotka, který si v utkání připsal dvě přihrávky.

Branka Rozsívala obhájcům Stanley Cupu k výhře nepomohla foto: ČTK

Rozsíval vstřelil v play off gól poprvé od sezony 2007/08. Směr jeho střely od modré čáry změnil domácí útočník David Backes. Český obránce tím dokonal ve 47. minutě obrat z 0:2 na 3:2, jenže nešetrný zákrok jeho spoluhráče Brenta Seabrooka, při němž trefil ramenem Backese do hlavy, nabídl domácím v závěru pětiminutovou přesilovku. Blues ji využili gólem Vladimíra Tarasenka v čase 59:53.

"Nebudu ten faul komentovat, nechme to na posouzení vedení ligy. Ale necítí se dobře," komentoval trenér St. Louis Ken Hitchock zákrok, za který Seabrookovi hrozí suspendace a po němž zůstal kapitán týmu ležet otřesený na ledě. Do hry už později nezasáhl. "Je to náš důležitý hráč. Na ledě i mimo něj. Říkali jsme si, že nejlepší možná pomsta bude gól, a jsem rád, že se to povedlo. Chtěli jsme to pro něho vyhrát," podotkl domácí obránce Alex Pietrangelo, který asistoval u vyrovnávací trefy na 3:3.

Sestřih utkání St. Louis - Chicago

Blues i v úvodním duelu vyrovnali skóre v závěru, na rozdíl od předešlého utkání se ale tentokrát nemuselo třikrát prodlužovat. Za asistence českých hráčů rychle rozhodl sváteční střelec Jackman střelou od levého mantinelu, která překvapivě prošla brankáři Coreymu Crawfordovi mezi betony. "Měl jsem je u sebe, ale byla tam jen malá mezírka a přes ní to prošlo," řekl zklamaně hostující gólman. "Je frustrující, že jsme to tady dnes nedotáhli do vítězného konce. Ale nebudeme plakat. Musíme víc dřít," dodal.

Columbus poprvé v klubové historii zvítězil v play off a v Pittsburghu výhrou 4:3 ve druhém prodloužení vyrovnal stav série na 1:1. Zatímco v předchozím utkání Blue Jackets promarnili vedení 3:1, tentokrát stejným výsledkem po úvodní třetině prohrávali, přesto uspěli. Dramatický duel rozhodl v 82. minutě druhým gólem v utkání Matt Calvert, první hvězda zápasu.

Sestřih utkání Pittsburgh - Columbus

"Vždy sníte o tom, že se stanete hrdinou v prodloužení," radoval se Calvert, který tým nastartoval i důležitým gólem v oslabení na 2:3. "Úplně tím změnil průběh hry. Bylo to cítit na střídačce. Od toho okamžiku jsme hráli velmi dobrý zápas," řekl trenér Columbusu Todd Richards.

Podle jeho protějšku Dana Bylsmy byly klíčové výkony speciálních formací. Obstaraly všechny branky Columbusu v základní hrací době - dvě v přesilovce, zbývající v oslabení. "Zlepšit se ale musíme ve všech herních situacích. Ať už se jedná o hru pět na pět anebo oslabení a přesilové hry," podotkl kapitán týmu Sidney Crosby, který v sérii ještě neskóroval.

Hokejisté Colorada porazili na svém ledě Minnesotu 4:2 a po dvou utkáních vedou 2:0. Avalanche získali klíčový náskok v prostřední třetině, kdy dvěma góly Gabriela Landeskoga odskočili na 3:1. U všech branek vítězů bylo duo Paul Stastny a Nathan MacKinnon, kteří zaznamenali po gólu a třech asistencích. Oba jsou zároveň se sedmi body nejproduktivnějšími hráči play off.

Sestřih utkání Colorado - Minnesota

"Jejich lajna (s Landeskogem) hraje v obrovské formě. Velmi dobře si vyměňují puk, skvěle bruslí," pochválil elitní formaci trenér Colorada Patrick Roy. MacKinnon, jednička posledního draftu, si vůbec nepočíná jako debutant v play off a hlasitě si říká o cenu pro nejlepšího nováčka sezony. V souvislosti s ní se v poslední době mluvilo i o českém útočníkovi Ondřeji Palátovi.

"Talent, jaký má, způsob, jakým bruslí... ještě jsem něco takové neviděl," řekl s obdivem o spoluhráči Landeskog. "A to je mu teprve osmnáct. Ale je hladový po úspěchu, to ho dělá dobrým hráčem. Nespoléhá jen na svůj talent," dodal Stastny, který pochválil i brankáře Semjona Varlamova, druhou hvězdu zápasu. Naopak na druhé straně tým nepodržel nevyzpytatelný Ilja Bryzgalov, který pustil v sérii osm branek ze 45 střel a v sobotu byl po třetí brance střídán.

Výsledky NHL

Východní konference - 2. zápas:

• Pittsburgh - Columbus 3:4 ve druhém p (3:1, 0:1, 0:1 - 0:1)
    Branky: 4. a 5. Gibbons, 18. Niskanen - 28. a 82. Calvert, 6. Johansen, 54. Johnson. Střely na branku: 42:45. Diváci: 18.619. Stav série: 1:1.

Západní konference - 2. zápasy:

• St. Louis - Chicago 4:3 p (2:0, 0:1, 1:2 - 1:0)
    Branky: 8. Porter, 20. Shattenkirk (Sobotka), 60. Tarasenko, 66. Jackman (Polák, Sobotka) - 38. Keith, 45. Seabrook, 47. Rozsíval. Střely na branku: 31:28. Diváci: 19.639. Stav série: 2:0.
  • Colorado - Minnesota 4:2 (1:1, 2:0, 1:1)
    Branky: 23. a 32. Landeskog, 7. MacKinnon, 60. Stastny - 5. Coyle, 59. Scandella. Střely na branku: 29:32. Diváci: 18.402. Stav série: 2:0.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.