Dočkal úchvatným gólem potvrdil pravidlo: když se trefí, Češi vítězí

23:24
PRAHA - Když dá Bořek Dočkal v reprezentačním dresu gól, čeští fotbalisté vyhrají. Tohle pravidlo platí i po úterním kvalifikačním zápase proti Nizozemsku. Právě 25letý záložník se na cenné výhře 2:1 proti třetímu týmu nedávného mistrovství světa výrazně podílel.

střelec Bořek Dočkal se raduje se spoluhráči. foto: ČTK

Poprvé se trefil hned při své reprezentační premiéře v přípravném zápase proti Slovensku před dvěma lety. Česko tehdy i díky tomu vyhrálo 3:0.

Podruhé se radoval loni v kvalifikačním utkání v Bulharsku, kde zajistil vítězství 1:0.

VÍCE O ZÁPASU

Třetí gól si do statistik připsal v úterý večer proti Nizozemsku, čímž Česko dostal do vedení 1:0. Ve druhém poločase si favorit vyrovnal a vypadalo to, že Dočkal se dalšího vítězství nedočká, ale v nastavení strhl vítězství na českou stranu Pilař.

Běžela 22. minuta, když se předvedlo trio sparťanů a jejich domovský stadion v Praze na Letné propukl v jásot. Z levé strany odcentroval Krejčí na útočníka Lafatu, jenž si v pokutovém území zpracoval míč zády k bráně a sklepl ho před šestnáctku právě na Dočkala.

Český reprezentant Václav Pilař se raduje z vítězného gólu.
Reprezentační záložník Vladimír Darida.
David Lafata v tvrdém souboji s nizozemskou obranou.
Kapitán národního týmu Tomáš Rosický burcuje své spoluhráče.

Ač je blonďatý záložník pravák, vystřelil levou nohou. Míč se odrazil od jedné tyče do druhé a zapadl do brány. Ke krásnému gólu mu ihned blahopřáli spoluhráči.

A zaplněný stadion burácel: "Bořek! Dočkal! Bořek! Dočkal!"

Minulý týden v přípravném utkání proti USA (0:1) v základní sestavě chyběl. Ale proti Nizozemsku byl bronzový medailista z mistrovství Evropy do 21 let na hřišti od první minuty, ač nikdy vyšponovanější zápas nehrál.

Hýřil sebevědomím

Přesto patřil k nejvýraznějším mužům zápasu. Naskočil na pravé straně zálohy, kde pravidelně nastupuje také ve Spartě, ale občas si sbíhal i do středu hřiště. Ne, nepředváděl úchvatné přihrávky nebo úniky podél postranní čáry, ale na slavnější protihráče si troufal.

Všechno pak přehlušila jeho parádní trefa v polovině prvního poločasu. Díky ní má na záložníka solidní reprezentační bilanci - 11 zápasů, 3 góly.

A stále platí alespoň pravidlo: Dočkalův gól = reprezentace vítězí.