Bolt má třetí zlato, se štafetou překonal světový rekord

22:19aktualizováno  23:41
LONDÝN - Jamajská štafeta na 4x100 metrů s finišmanem Usainem Boltem vyhrála v Londýně olympijské finále ve světovém rekordu 36,84 sekundy. Svůj předchozí rekord z loňského mistrovství světa v Tegu překonali Jamajčané ve stejné sestavě o rovné dvě desetiny a poprvé v dějinách prolomili hranici 37 sekund. Bolt získal stejně jako v Pekingu tři zlaté medaile.

Štafeta mužů (Bolt) foto: Reuters

Nesta Carter, Michael Frater a Yohan Blake běželi na prvních třech úsecích vyrovnaně s Američany, Ryan Bailey však v závěrečné rovince na Bolta nestačil. Americká čtveřice si pro stříbro doběhla přesně v čase bývalého světového rekordu 37,04.

"Vždycky je to skvělý pocit zakončit to tímhle způsobem. Takhle se nám to povedlo i loni na mistrovství světa. Dali jsme do toho všechno, protože jsme věděli, že na rekord máme," řekl Bolt. "Běželi jsme výborně a za rok budeme ještě lepší," prohlásil za stříbrné Američany Justin Gatlin.

Česká štafeta na 4x400 metrů ve složení Denisa Rosolová, Zuzana Bergrová, Jitka Bartoničková a Zuzana Hejnová skončila ve finále sedmá. Z původně osmého místa se posunula po diskvalifikaci Nigérie. "Asi jsme to dneska špatně spočítaly," shodily se "Rychlý holky" nad časem 3:27,77.

Narážely tak na své žertování po rozběhu, kdy si před závodem řekly, za kolik každá poběží svůj úsek, aby postoupily, neboť znaly časy prvního běhu. "Neměly jsme kalkulačku a počítaly to z hlavy. Asi se někde stala chybka," uvedla Bergrová.

Předávka právě mezí ní a Bartoničkovou nebyla ideální. "Ztropily jsme tam dramatickou scénku s předávkou," řekla Bergrová. "Jo, šlápla mi na nohu, docela se trefila," podotkla Bartoničková. "Já jsem jí šlápla na nohu za to, že mi utekla," žertovala Bergrová.

České běžkyně si závod v atmosféře 70.000 diváků užily. "Lepší by bylo skončit třetí za 3:23, ale to nějak nevyšlo," smutnila na oko Bergrová. "Já nevím, byly jsme nějaký rozplizlý. A já jsem si málem rozšvihala nohy, než jsem tam šla běžet," prozradila.

Čtvrtkařky vtipkovaly

Rosolová si zase z legrace postěžovala na zdržení startu kvůli vyvrcholení finále oštěpu mužů. "Takže to určitě bylo tím," pousmála se. "Já jsem v pohodě," dodala Hejnová, bronzová medailistka ze závodu na 400 metrů překážek.

Popáté za sebou zvítězily Američanky, kvarteto DeeDee Trotterová, Allyson Felixová, Francena McCororyová a Sanya Richardsová-Rossová triumfovalo před Ruskem a Jamajkou. Pro Felixovou to znamenalo třetí londýnské zlato po dvoustovce a sprinterské štafetě, Richardsová-Rossová dominovala i na individuální čtvrtce.

Favorizovaná Anna Čičerovová potvrdila pozici letošní světové jedničky, vyhrála soutěž výškařek výkonem 205 cm a postarala se o jednu ze čtyř ruských zlatých medailí v dnešním atletickém programu. Druhá Američanka Brigetta Barrettová i třetí Ruska Světlana Školinová skočily 203 cm, dva metry překonala také čtvrtá Španělka Ruth Beitíaová.

Vše o olympijských hrách

Domácí vytrvalec Mohamed Farah získal v Londýně druhé zlato. Po triumfu v běhu na deset kilometrů vyhrál také poloviční trať, na které loni získal i titul mistra světa, a jako sedmý muž v historii má "double". Ve finiši předčil Etiopana Dejena Gebremeskela.

"Diváci byli úžasní, dělali neuvěřitelný rámus. Dvě zlaté medaile, kdo by si to pomyslel?" řekl Farah. "Potřeboval jsem druhou medaili pro druhou holčičku. Může se narodit každým dnem. Vyšlo to skvěle," radoval se. "Běžel na sto procent, diváci mu přidali dalších deset," prohlásil o vítězi čtvrtý Bernard Lagat.

Osmistovku vyhrála ruská mistryně světa z Tegu Maria Savinovová. Druhá s více než sekundovou ztrátou skončila Caster Semenyaová z JAR, která dlouho běžela na posledním místě a rozhodující moment závodu propásla. "Začala jsem finišovat pozdě, ale se stříbrem jsem spokojená. I když trenér určitě spokojený není," řekla Semenyaová.

V druhém okruhu sice zaútočila keňská obhájkyně zlata z Pekingu Pamela Jelimová, ale nakonec nestačila se silami a nezískala ani bronzovou medaili, která jí unikla o šest setin.