Mladá Boleslav v předkole Evropské ligy smetla Thór 3:0

20:55aktualizováno  20:58
MLADÁ BOLESLAV - Fotbalisté Mladé Boleslavi ve svém prvním letošním pohárovém vystoupení ve 2. předkole Evropské ligy porazili Thór Akureyri 3:0. Proti islandskému týmu se dvěma góly blýskla letní posila útočník Lukáš Magera. Výhru po změně stran zpečetil záložník Jasmin Ščuk. Mladá Boleslav si v odvetě, která je na programu příští čtvrtek, může na Islandu dovolit i prohru o dvě branky a stejně o postup do dalšího kola nepřijde.

Fotbalisté Boleslavi oslavují branku. Lukáš Magera (vlevo), Jan Bořil a Michal Smejkal (vpravo). foto: ČTK

Mladá Boleslav s třemi nováčky v sestavě Smejkalem, Sivričem a Magerou první půlhodinu proti outsiderovi z druhé islandské ligy, který se do EL dostal jako poražený finalista domácího poháru, hledala. Islanďané zprvu neměli větší problémy s kostrbatou kombinací soupeře, jehož hráči často zbytečně kazili při kombinaci. Byť měli jasnou územní převahu.

Pevnou obranu houževnatého soka prolomil až ve 33. minutě právě nováček v zahajovací jedenáctce Magera svým krkolomným pokusem, kdy se zády k bráně z nulového úhlu prosadil překvapivou hlavičkou.

Další zápasy

Pak už domácí hledali cestu k bráně Akureyri jednodušeji. Přesně deset minut po první trefě si Magera svůj debut v boleslavském dresu ozdobil podruhé. Od tyče se k němu odrazila Marešova střela a Magera ve skluzu míč poslal do branky. Tým Akureyri ve městě automobilů vypadal odevzdaně, vůbec nepřipomínal tým, které v odvetě prvního předkola nasázel Dublinu pět gólů.

Na druhé straně byl při chuti Magera: dvacet minut před koncem zacílil z dálky a jen málo chybělo k tomu, aby slavil hattrick. A vzápětí Magera připravil šanci dalšímu nováčkovi Ondřejkovi, který krátce po příchodu z lavičky v dobré šanci přestřelil.

Lepší pozici do odvety Mladé Boleslavi v 79. minutě zajistil až záložník Ščuk, který se trefil z voleje z hranice pokutového území. Boleslav nadějnou výhru s přehledem uhájila, v evropských pohárech okusila radost z výhry poprvé od listopadu 2007, kdy ještě v Poháru UEFA triumfovala ve švédském Elfsborgu.

Úvodní zápas 2. předkola fotbalové Evropské ligy:

FK Mladá Boleslav - Thór Akureyri 3:0 (2:0)
Branky
: 33. a 43. Magera, 79. Ščuk. Rozhodčí: Borg - Camilleri, Attard (všichni Malta). ŽK: Bořil, Magera, Nešpor - Hjaltalin, Hjaltason, Funisello. Diváci: 3867.

Mladá Boleslav: Šeda - Bořil, Smejkal, Rolko, Šírl - Kúdela, Ščuk - Mareš (79. Nešpor), Magera, Sivrič (66. Ondřejka) - Chramosta. Trenér: Koubek.

Akureyri: Rajkovič - Andri Albertsson, Atli Albertsson (46. Hilmarsson), Vrenko, Funisello - Jonsson (87. Olafsson), Hjaltalin, Aevarson, Hjaltason (59. Björnsson) - Kristjansson, Hanesson. Trenér: Gislasson.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.