Plzeň dál válí, postupuje i Sparta. Boleslav v Evropě končí

21:06aktualizováno  22:38
PRAHA - Fotbalisté Plzně postoupili do závěrečného předkola Evropské ligy. Ve 3. předkole vyřadili polský Ruch Chorzów, když po úvodní výhře 2:0 na půdě soupeře dnes doma excelovali a vyhráli 5:0. O tři góly se zasloužil Michal Ďuriš, i když jeho úvodní trefu ze druhé minuty připsal rozhodčí tečujícímu obránci Sadlokovi jako vlastní. Skóre završili Markové Bakoš a Hanousek. Dalšího soupeře se Viktoria dozví při pátečním losu, při kterém bude nasazená.

Michal Ďuriš oslavuje branku foto: ČTK

Plzeň po venkovní výhře stála doma před úkolem nedovolit soupeři dostat se do vedení a pokud možno udeřit jako první, aby nepřipustila komplikace. A to se povedlo naprosto ideálně. Už po minutě hry utekl po pravém křídle Ďuriš, poslal před branku střílenou přihrávku, kterou stoper Sadlok tečoval tak nešťastně, že přeloboval vlastního gólmana.

Ďuriš se však nechtěl smířit s tím, že mu nebyl gól připsán, a tak si hodlal spravit chuť. To se mu podařilo už ve 12. minutě. Darida mu zleva přihrál do vápna a slovenský útočník nadvakrát dotlačil míč do sítě. Tím definitivně rozhodl, jelikož Ruch by musel v tu chvíli dát čtyři góly, tedy tolik, kolik dostala Plzeň v posledních 15 soutěžních zápasech.

Plzeň - Chorzów 5:0

Branky: 12. a 28. Ďuriš, 2. vlastní Sadlok, 54. Bakoš, 87. Hanousek.

Rozhodčí: Jug - Kogej, Rojko (všichni Slov.). ŽK: Lisowski (Ruch). Diváci: 11.651. První zápas: 2:0, postoupila Plzeň.

Plzeň: Bolek - Rajtoral, Ševinský, Procházka, Limberský (70. Řezník) - Horváth (75. Hanousek), Darida - Ďuriš, Kolář, Fillo (60. Štípek) - Bakoš. Trenér: Vrba.

Polský tým se sice začal více snažit směrem dopředu, ale dostával se jen k nedůrazným střelám z dálky. Naopak Plzeň hrozila z brejků a jeden z nich přinesl i třetí zásah. Fillo táhl útok s Kolářem, vymyslel utajenou přihrávku na Ďuriše a ten v zakončení potvrdil svou střeleckou formu.

Ďuriš pak mohl krátce po změně stran završit hattrick, ale jen těsně nedosáhl na centr. V 54. minutě už ale přišel čtvrtý úder. Horváth zahrál rohový kop nakrátko s Ďurišem a následně nacentroval přesně na zadní tyč na nabíhajícího Bakoše, který tak gólem oslavil návrat do evropských pohárů po třízápasovém trestu. Byl to už jeho sedmý gól v šestém utkání předkol evropských pohárů.

Zbytek zápasu už připomínal spíše exhibicí. Plzeňští hráči i fanoušci se bavili hrou, jako když Darida patičkou tečoval centr Štípka a gólman Peškovic měl co dělat, aby míč na brankové čáře zachytil.

Plzeňský kouč Pavel Vrba si tak mohl dovolit i v poslední čtvrthodině utkání stáhnout opory Limberského a Horvátha, aby pošetřil jejich síly. V závěru se nesly vyprodanou Doosan Arenou mexické vlny oslavující postup, které ještě povzbudil závěrečný gól Hanouska, který si připsal premiérovou trefu za Plzeň.

Sparta remizovala s Admirou 2:2. K postupu jí to stačilo

Fotbalisté pražské Sparty si zahrají ve 4. předkole Evropské ligy. V dnešní odvetě 3. předkola s Admirou Mödling jim k tomu stačila domácí remíza 2:2, neboť před týdnem na rakouské půdě vyhráli 2:0.

Pražany dnes dvěma brankami zachránil útočník Léonard Kweuke, který v prvním poločase sám otočil výsledek poté, co si vlastní branku vstřelil obránce Švejdík. Po změně stran remízu zařídil hostující Hosiner. Sparta doma v pohárech neprohrála už posedmé za sebou. Soupeře pro 4. předkolo se Letenští dozví při pátečním losování v Nyonu. Čeští vicemistři budou figurovat mezi nasazenými kluby.

Fotbalisté Sparty oslavují branku

Ani největší sparťanští pesimisté po úvodní výhře v Rakousku nečekali, jaké komplikace budou Pražané řešit na začátku dnešní odvety. Místo přesvědčivého stvrzení postupu se od 19. minuty museli strachovat, když si po zmatcích v obraně po odvráceném rohu srazil střelu Thürauera do vlastní brány stoper Švejdík.

Vedení třetího týmu minulého ročníku rakouské ligy byla pro sparťany rána, jejich nervy vzápětí pocuchal nejistým zákrokem brankář Vaclík. Hra Pražanů byla plná nepřesností, naopak hosté, kteří přijeli bez největších opor v čele s českým záložníkem Ježkem, byli bez zábran. Jejich sny o tom, že se vrátí do postupové hry, však už na konci první půle utnul Kweuke.

Odveta 3. předkola fotbalové Evropské ligy:

Sparta Praha - Admira Mödling 2:2 (2:1)
Branky
: 36. a 39. Kweuke - 19. vlastní Švejdík, 69. Sulimani. Rozhodčí: Banti - Di Fiore, Petrella (všichni It.). ŽK: Kadeřábek - Plassnegger, Schrott. Diváci: 8732. První zápas: 2:0, postoupila Sparta.

Sestavy: Sparta: Vaclík - Vidlička, Švejdík, Jarošík, Pamič - Kadeřábek (81. Grajciar), Holek, Hušbauer, Přikryl (50. Skalák) - Kadlec (89. Kerič), Kweuke. Trenér: Lavička.

Ve 36. minutě Admira doplatila na chybu brankáře Tischlera, který nezachytil centr. Švejdík míč ve skrumáži přistavil Kweukemu a pro něj nebylo problém trefit spodní kout odkryté branky. Za další tři minuty fanoušci jméno kamerunského útočníka na tribunách vyvolávali znovu: Kweuke se tentokrát prosadil chytrou střelou po přihrávce Kadlece. Kweuke tak ve čtvrtém soutěžním zápase na startu sezony zaznamenal svoji pátou branku.

Domácí překotný vývoj zápasu nakopl. V další dobré šanci se zjevil Kadeřábek a především sedm minut po poločase Kadlec, který ale znovu neukončil čekání na gól táhnoucí se od loňského listopadu. Sparťané klid nezískali a místo toho dvacet minut před koncem pykali.

Útočník Sulimani z trestného kopu prostřelil špatně postavenou zeď sparťanů a vdechl zápasu dramatickou zápletku. Domácí už remízu a postup uhájili, stejně jako neporazitelnost ve vzájemných zápasech s rakouskými celky, se kterými v pohárech odehráli už sedm zápasů. Po remíze a dalším rozpačitém výkonu ale nijak nejásali.

Boleslav se s Evropou loučí

Fotbalisté Mladé Boleslavi si ve skupině Evropské ligy nezahrají. V odvetě 3. předkola na svém hřišti podlehli favorizovanému Twente Enschede stejně jako v prvním utkání 0:2 a v soutěži letos končí. Za hosty se už v prvním poločase prosadili Nacer Chadli a Leroy Fer, kteří skórovali i před týdnem v Nizozemsku. Středočeši tak zopakovali loňské vyřazení v předposledním předkole EL.

Domácí, kterým stále chybí devět zraněných hráčů, nastoupili v ofenzivním rozestavení 3-4-3. V obrané trojici po boku Johany a Kysely naskočil nezkušený Zbrožek, který teprve v neděli proti Českým Budějovicím debutoval v první lize.

Boleslav - Twente 0:2

Branky: 9. Chadli, 31. Fer.

Rozhodčí: Lajuškin - Lebeděv, Vorontsov (všichni Rus.). ŽK: Mareš, Johana, Sivrič, Ondřejka - Schilder. Diváci: 3077. První zápas: 0:2, postoupilo Twente.

Boleslav: Šeda - Kysela, Johana, Zbrožek - Bořil, Brunclík (79. Opiela), Kúdela, Šírl - Sivrič, Magera (22. Ondřejka), Mareš (60. Nešpor). Trenér: Koubek.

Boleslav vstoupila do utkání aktivně a už v první minutě spadl v pokutovém území Twente Mareš. Ruský rozhodčí Lajuškin však místo penalty udělil ofenzivnímu hráči žlutou kartu za simulování.

Na druhé straně mohli z protiútoku udeřit hosté, ale Johana obranným skluzem zablokoval Chadliho přihrávku. V deváté minutě už se ale belgický reprezentant s marockými kořeny prosadil. Do rozložené obrany dostal ideální pas od Fera a sám před brankářem Šedou nezaváhal.

Mladoboleslavští hráli v dalších minutách s vědomím, že k postupu musí zaznamenat čtyři branky. Místo střeleckého úspěchu však ve 22. minutě přišli o zraněného Mageru, jehož pravděpodobně kvůli problémům ze zády nahradil Ondřejka.

Hosté vyčkávali a jen občas vyráželi do protiútoků. Po půl hodině hry fauloval unikajícího Chadliho Brunclík. Sám postižený pak z trestného kopu našel hlavu Fera a ten pohodlně zvýšil na 2:0. Mužstvo z města automobilů výrazněji ohrozilo branku Twente až v závěru poločasu. Pět minut před přestávkou z úhlu přestřelil Mareš, Sivričovu střelu doprostřed si pak v klidu pohlídal gólman Fernandes.

Na začátku druhé půle mohl přidat třetí gól hostů z přímého kopu Chadli, ale proti jeho ráně k tyči zasáhl Šeda. V 65. minutě bylo Enschede ještě blíže. Chadli udělal kličku Šedovi a pomalou střelou zamířil do prázdné branky, před kterou nedokázal zakončit střídající Verhoek.

Středočeši se ze všech sil snažili vstřelit alespoň čestný úspěch, ale pevná hostující obrana je k přímému ohrožení branky nepouštěla. Domácí fanoušci nejvíce zatleskali deset minut před koncem, když se poprvé od loňského října na hřišti objevil slovenský záložník Opiela, který se vrátil po zlomenině nohy.