SOUHRN: Dvakrát Lafata i Dočkal. Sparta je nejméně do neděle první

19:12aktualizováno  22:26
MLADÁ BOLESLAV - Posledním kolem v kalendářním roce končí podzimní část sezony fotbalové Synot ligy. Kdo přezimuje na prvním místě tabulky? Před Plzeň se po vysoké výhře nad Českými Budějovicemi protlačila Sparta, Západočeši ale mají nedělní zápas s Bohemians 1905 k dobru. Pokud získají tři body, vrátí se do čela oni.

Střelec Bořek Dočkal a David Lafata ze Sparty se radují z gólu. foto: ČTK

Sparta se naladila na Neapol

Mistrovská Sparta deklasovala nováčka České Budějovice 4:0 a poskočila do čela tabulky s dvoubodovým náskokem na Plzeň. Poslední domácí podzimní zápas Sparty v nejvyšší soutěži rozhodli dvěma góly kapitán Davida Lafata a Bořek Dočkal.

Sparta Praha - Dynamo České Budějovice 4:0 (1:0)

Branky: 28. a 52. Lafata, 48. a 61. Dočkal. Rozhodčí: Franěk - Pospíšil, Vlasjuk. Bez ŽK. Diváci: 7451.

Svěřenci Vítězslava Lavičky porazili Dynamo v lize pošesté za sebou a dobře se naladili na čtvrteční zápas Evropské ligy proti Neapoli.

Po povedeném průběhu mohli Pražané v závěru ubrat, i tak ale dosáhli nejvyššího vítězství v tomto ligovém ročníku.

Jablonci daroval kontakt s čelem vlastní gól

Fotbalisté Jablonce na poslední chvíli zachránili vítězství 2:1 v Ostravě a drží jednobodový odstup za vedoucí Spartou.

Baník Ostrava - Baumit Jablonec 1:2 (0:1)

Branky: 60. Štěpán - 43. Doležal, 90. vlastní Baránek. Rozhodčí: Jílek - Urban, Dobrovolný. ŽK: Greguš, Mensah, Baránek - Rossi, Pernica, Crnkič. Diváci: 3119.

Vyrovnaný duel rozhodl v 90. minutě vlastní gól ostravského stopera Jana Baránka. Jablonec podeváté v řadě bodoval, naopak Baník doma padl na desátý pokus a po víc než sedmi měsících.

Poslední tři minuty se dostal na hřiště i uzdravený Baroš, ale v hlavní roli byl jeho spoluhráč Baránek. Ten si totiž po úniku a vyražené střele Crnkiče v poslední minutě odražený míč srazil do vlastní branky.

Remízový král zachraňoval bod až v nastavení

Liberec si po výsledku 2:2 s Jihlavou už devátou remízu v sezoně.

Slovan Liberec - Vysočina Jihlava 2:2 (0:1)

Branky: 76. Šural, 90.+1 Hadaščok - 11. T. Kučera, 56. Mešanovič. Rozhodčí: Kovařík - Moláček, Štěrba. ŽK: Mudra, Obročník, Hadaščok, Karišik, Luckassen - Kukol, Jánoš, J. Krejčí. Diváci: 3478.

Vysočina vedla 2:0 po trefách Tomáše Kučery a Bosňana Murise Mešanoviče, v 76. minutě ale snížil Josef Šural a v první minutě nastavení srovnal Vojtěch Hadaščok.

Slovan tak zažehnal pád na předposlední místo tabulky a stále má šanci splnit úkol od vedení získat v závěrečných dvou podzimních duelech čtyři body. Jihlava bodovala i v šestém duelu pod koučem Romanem Kučerou.

Liberecký útočník Dzon Delarge.
Marek Jarolím z Liberce a jihlavský Adam Jánoš.

Brno prchá od sestupu

Brno zdolalo doma Příbram 1:0 a ukončilo tak sérii šesti zápasů bez vítězství. První výhru od 20. září, kdy Zbrojovka v 8. kole udolala Liberec, zařídil už v 5. minutě premiérovým gólem v české lize Moukanza.

Zbrojovka Brno - 1. FK Příbram 1:0 (1:0)

Branky: 5. Moukanza. Rozhodčí: Nenadál - Jiřík, Arnošt. ČK: 31. Zápotočný (Příbram). Diváci: 2923.

Příbram dohrávala od 31. minuty bez vyloučeného kapitána Zápotočného a prohrála teprve podruhé pod vedením trenéra Pavla Tobiáše. Brno se zásluhou vítězství dostalo z pásma sestupu.

Necelých 3000 diváků slavilo hubenou, ale nesmírně důležitou výhru brněnské Zbrojovky.

Dukla prohrála v Teplicích gólem z penalty

Teplice se po polovině zápasů fotbalové ligy vrátily do kontaktu s pohárovými příčkami. Pomohla jim k tomu výhra 1:0 nad pražskou Duklou, kterou jim zajistil proměněnou penaltou Krob.

FK Teplice - Dukla Praha 1:0 (0:0)

Branka: 54. Krob z pen. Rozhodčí: Královec - Kordula, Vysloužil. ŽK: Nivaldo, Grigar, Krob - Hanousek, Jeřábek, Považanec, Štětina, Beger. Diváci: 2920.

Dukla se z pasivního výkonu oklepala až v posledních 15 minutách a vypracovala si tři velké šance, ty ale zneškodnil brankář Grigar. Kvůli prohře se propadla o bod právě za Teplice.

Domácí měli před zápasem problém vůbec poskládat obranu - ke dvěma karetním absencím se navíc přidalo i zranění Matuly z předzápasového tréninku, a tak dostal první ligovou šanci dvacetiletý stoper Otto Urma.

Boleslav zabrala proti Slovácku

Dva rohy, dva přesné centry, dvě hlavičky a vítězství. Mladoboleslavští fotbalisté v páteční předehrávce porazili Slovácko 2:0.

FK Mladá Boleslav - 1. FC Slovácko 2:0 (0:0)

Branky: 55. Wágner, 76. Ďuriš. Rozhodčí: Hrubeš - J. Paták, Peřina. ŽK: Bořil - Valenta, Hlúpik, Havlík. Diváci: 1827.

Mladé Boleslavi ani Slovácku se v poslední době nedařilo. Středočeský tým v posledních čtyřech duelech dal jediný gól, což mu stačilo na výhru nad Bohemians, jinak třikrát podlehl. Teď si však spravil náladu.

Slovácko mělo z posledních šesti duelů čtyři porážky, v Boleslavi přibyla pátá.

Postarali se o ní útočníci z Plzně, kteří jsou v Boleslavi na hostování. V 55. minutě se trefil Wágner, o dvacet minut později Ďuriš.

Jiří Skalák (vlevo) z Boleslavi a Petr Reinberk ze Slovácka.