Sparta zaváhala, v divokém utkání s Baníkem vybojovala jen bod

17:13aktualizováno  19:50
OSTRAVA - Poslední obral o body prvního. Ostravští fotbalisté po vynikajícím výkonu remizovali se Spartou 1:1, když ještě jedenáct minut před koncem vedli. Pak však vyrovnal střídající Juliš a v závěru sudí Hrubeš neodpískal proti domácí penaltu za evidentní ruku.

Mario Holek (vpravo) a David Škutka. foto: MAFRA - Adolf Horsinka

Sparta má sice před druhou Plzní jedenáctibodový náskok, ale její rival nedělní duel v Olomouci k dobru.

Ostrava sice protáhla čekání na výhru na dvanáct utkání, ale v boji o záchranu získala cenný bod. Proti Spartě zabodovala po čtyřech letech.

Ohlasy trenérů

František Komňacký (trenér Ostravy): "Jsem rád, že jsme byli Spartě důstojným soupeřem a hráčům se nerozklepala kolena. Sparta měla více ze hry v poli, ale v tom jsme se jí ani nesnažili konkurovat. Naším cílem bylo chodit do brejků, být nebezpeční a odvážnou hrou to k něčemu dotáhnout. V závěru nám odcházely síly, soupeř měl spoustu standardek. Trošku mě mrzí, že jsme závěr nedokázali odehrát s větším přehledem a udržet balon dále od brány, abychom se nedostali pod tlak. Ale přes chyby jsem hráčům za výkon poděkoval. S důležitostí zápasu jsme se vyrovnali. Byť kvalitou a převahou v přípravné a kombinační fázi nás Sparta převýšila."

Vítězslav Lavička (trenér Sparty): "Nemůžeme být spokojeni. Abyste porazili tým ze spodní části tabulky, jenom fotbalovost nestačí. Bylo to vidět hlavně v prvním poločase, kdy míra nasazení a odhodlání byla na straně domácích. Baník byl blízko ke gólu, měl příležitosti a náš celkový obraz hry nebyl na takové úrovní, jakou bychom si představovali. Soupeř nás výkonem nepřekvapil. Když jsme mapovali jeho jarní zápasy, věděli jsme, že jeho herní projev byl kvalitní a schází mu jen body. I když se nám v závěru podařilo vyrovnat, nemůžeme být s utkáním spokojeni."

Zápas provázely masivní výtržnosti, druhá půle začala s více než dvacetiminutovým zpožděním. Lépe ji začali hosté, ale inkasovali po pěkné akci a dorážce Škutky. Hosté se vrhli do útoku, ale nedokázali se probít do šancí. Jednu z mála po průniku Krejčího využil Juliš, jemuž pomohla i teč domácího obránce.

Ostravské sliby nezůstaly jen na papíře. Baník se favoritovi vzepřel aktivní hrou, při níž nebyl prostor pro sparťanský tlak. Hosté byli častěji u míče, ale to bylo všechno, s čím se mohli spokojit, a v úvodní půlhodině na Pavlenku pořádně nevystřelili.

Domácí kontry měly nádech nebezpečí. K dokonalosti je v 33. minutě mohl dovést Štěpán, ale po brejku s Kukecem trefil tyč za překonaným Vaclíkem a odražený balon poslal Krmenčík vysoko nad. Hned z protiútoku dunělo břevno i na druhé straně: Matějovský se do míče opřel z dvaceti metrů a Pavlenku zastoupila branková konstrukce.

Teprve v závěrečné pětiminutovce první půle přichystala letenská ofenzíva domácím horké chvilky. Lafatovu teč z několika metrů reflexivně nohou vyrazil Pavlenka a pravou rukou vytáhl i Kadeřábkovu dorážku. Baník si ale více hru Sparty vnutit nenechal. Těsně před pauzou ji z dalšího brejku provětral Krmenčík, jenže velkou příležitost pokazil hrubě nepovedenou střelou.

O poločase hrozilo, že kvůli výtržnostem fanoušků bude zápas předčasně ukončen, nakonec však se zpožděním druhá půle začala. Na ostravskou defenzívu i nadále neplatil sparťanský postupný útok. Zhuštěný střed pole se tak pokusil prostoupit individuálním průnikem Matějovský, ale z dobré parkety mu rána nesedla a o metr minula pravou tyč.

Sparta dnes byla zranitelná z rychlých protiútoků. Třetí bleskový výpad už Baníku vyšel: Foltýnovu technickou střelu po Gregušově lobu za obranu Vaclík vyškrábl jen ke Škutkovi a bývalý slávista zblízka otevřel skóre.

Ostrava se pak pod zvýšenou iniciativou Sparty byla nucena stáhnout do obranné ulity, ale výrazná územní převaha byla jalová. Pražané dokázali otevřít defenzívu soupeře poprvé prakticky až v 79. minutě a střídající Juliš po Krejčího centru z levé strany tečovanou střelou hned i srovnal. Prosadil se tak při svém třetím ligovém startu, během kterých nasbíral 41 minut na hřišti.

Baník i v závěru úpěl pod náporem lídra, Konatého se po rohu položil do míče, ale střelu zastavila ruka domácího Frydrycha...

21. kolo první fotbalové ligy

Baník Ostrava - Sparta Praha 1:1 (0:0)

Branky: 52. Škutka - 78. Juliš. Rozhodčí: Hrubeš - Pelikán, Pilný. ŽK: Krmenčík, Sukup, Vengřinek - Kadeřábek, Hušbauer. Diváci: 14.130.

Ostrava: Pavlenka - Vengřinek, Frydrych, Baránek, Sukup - Foltýn, Greguš - Štěpán (80. Holzer), Kukec (90. Narh), Krmenčík - Škutka (77. Svěrkoš). Trenér: Komňacký.

Sparta: Vaclík - Kadeřábek, Brabec, Holek, Costa - Vácha - Dočkal (60. Konaté), Hušbauer, Matějovský (69. Juliš), Krejčí - Lafata (83. Vacek). Trenér: Lavička.

OSTATNÍ VÝSLEDKY

1. SC Znojmo - Bohemians Praha 1905 0:0

Rozhodčí: Kocourek - Moláček, Pochylý. ŽK: Helísek, Lacko - Nerad. Diváci: 1182.

1. FC Slovácko - Zbrojovka Brno 5:0 (2:0)

Branky: 60., 65. a 90.+3 Diviš, 14. vlastní Košťál, 39. Petr. Rozhodčí: Paták - Hock, Mokrusch. ŽK: Šimko, Rada, Petr, Košút - Skalák, Šisler. Diváci: 4782.

Dukla Praha - 1. FK Příbram 1:1 (1:1)

Branky: 17. Štetina - 34. Řezníček z pen. Rozhodčí: Jech - Urban, Machálek. ŽK: Marek Hanousek, Jakub Mareš - Krbeček, Zeman, Pleško. Diváci: 1558.