Blízko výbuchu! Australané v poločase vedli nad Dream Teamem, nakonec ale padli

2:11
RIO DE JANEIRO - Američtí basketbalisté našli na olympijských hrách sobě rovného soka v Austrálii. Obhájci zlatých medailí sice nakonec ve svém třetím vystoupení v Riu de Janeiro opět vyhráli, ale s Australany měli hodně starostí a výhru 98:88 jim přinesla až poslední čtvrtina.

Obrat Američanů řídil trojkami Carmelo Anthony. foto: Reuters

Australané už před utkáním vyhlašovali, že se výběru hvězd z NBA nebojí, a svá slova splnili. Favoritovi byli od začátku vyrovnaným soupeřem a v prvním poločase byli dokonce lepší. Těžili z toho, že ve svém středu mají šest hráčů se zkušenostmi z NBA včetně jedničky draftu 2005 Andrewa Boguta.

Ten také táhl svůj tým spolu s rozehrávačem Pattym Millsem a Australané vedli už v první čtvrtině o osm bodů a v poločase o pět bodů.

Basketbal Rio - USA vs. Austrálie (Durant střílí na koš).
Basketbal Rio - USA vs. Austrálie.

Američané se trápili, zejména střelec Kevin Durant měl úspěšnost střelby jen 25 procent. Zastoupil ho však druhý z pamětníků zlata z Londýna Carmelo Anthony, který je už na čtvrtých hrách, a stal se klíčovou postavou utkání.

Ještě devět minut před koncem Austrálie vedla, ale pak právě Anthony zahájil 11 ze svých 31 bodů obrat, při kterém Američané získali osmibodové vedení. To už nepustili, i když soupeř měl v závěru několik možností, jak se ještě vrátit do utkání, a hvězdy NBA musely až do posledních sekund bojovat o každý míč, aby si výhru pohlídaly.

Vedle Anthonyho se dařilo i Kyriemu Irvingovi, autorovi 19 bodů. Za Australany nastřílel 30 bodů Mills, Bogut přidal 15 bodů. Američanům k výhře pomohlo především 21 útočných doskoků oproti osmi soupeřovým.