Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Když dívky v Praze čekaly na Borga

Sport

  15:00
PRAHA - Už jen tři týdny. Tolik zbývá do chvíle, kdy se v pražské 02 aréně představí tenisté Srbska. Příznivce teď zajímá jediné: přijede Novak Djokovič? S ohledem na postupovou šanci je těžké odhadovat, jak moc by byl rodák z Bělehradu vítaný. Určitě by ale nebyl první světovou jedničkou, která se na pražské antuce představí.

Björn Borg. foto: Reprofoto

Přijede Borg! vědělo se už dlouho dopředu. Dorazí nejen první hráč planety, ale také blonďatý idol, podle jehož vzoru po Stockholmu chodila spousta mladých mužů s dlouhými blonďatými vlasy a v krátkých kožených bundách. Jestliže se po některých daviscupových zápasech do análů zaznamená výsledek a "nic se neděje", pak utkání Československo–Švédsko ze září roku 1979 na pražské Štvanici do této skupiny rozhodně nepatřilo.

Všechno provázela elektrizující atmosféra už dlouho předem. Také proto, že Borg byl i obdivovaným miláčkem dívek a žen.

"Švédové tady byli skoro týden a před hotelem Intercontinental na něj den co den čekaly nejen aspoň dvě desítky sběratelů autogramů, ale také množství dívek, které ho chtěly vidět, případně se ho dotknout," vzpomíná legendární Jan Kodeš, vůdčí osobnost tehdejšího daviscupového týmu.

Dění u hotelu však nebylo ničím proti Borgově příletu do Prahy. "Na letišti to měl horší, tam byly ctitelek a lovců autogramů stovky," připomíná Kodešův tehdejší spoluhráč Tomáš Šmíd.

Borg v Praze poněkud pozměnil mýtus o chladném a mlčenlivém Seveřanovi, který na sobě nedá nic znát.

INFOGRAFIKA

Grafika: tenisové jedničky v Česku

"To platilo na kurtu, kde nehnul ani brvou a do svých tenisových karet nechal nahlédnout jen osobního kouče a kapitána daviscupového týmu Lennarta Bergelina. Jinak ten zájem o svoji osobu zvládal většinou s úsměvem. Z hotelu raději vyrážel jen na tréninky a na zápasy, už s tím měl nemalé zkušenosti odjinud, nicméně pokud mu to čas dovolil, podepisoval se a k novinářům byl vstřícný. Prostě sympaťák, možná jen krapet zakřiknutý," dodává Kodeš.

Když se švédský idol potřeboval na Štvanici dostat z auta do šatny, museli mu razit cestu policisté čili příslušníci tehdejší Veřejné bezpečnosti.

"Ale to je normální, s tím zápolily i pozdější tenisové hvězdy. Na Západě to ovšem nebyli policisté, ale bodyguardi. Nezapomeňte, že Borg byl tehdy svobodný – se zájmem ječících dívek zápolil i Federer, ale když se oženil, všechno skončilo," usmívá se Kodeš.

Borg byl však především vynikající tenista. Ačkoli v červnu toho roku oslavil teprve 23. narozeniny, už o dva roky dříve se poprvé stal světovou jedničkou a měl za sebou i po čtyřech triumfech ve Wimbledonu a na French Open.

"A představte si, že jsme si na Švédy věřili. Hráli jsme na staré Štvanici, na tribuny se každý den natěsnalo čtyři a půl tisíce diváků, Praha tím zápasem žila. Bylo to velikánské utkání a my jsme ho chtěli vyhrát," přibližuje atmosféru i po více než dvaatřiceti letech Šmíd.

Vedle něho a Kodeše nastoupil devatenáctiletý juniorský mistr světa Ivan Lendl, později jeden z nejlepších tenistů světové historie.

"Protože jsme počítali, že Tomáš s Ivanem asi těžko udělají bod s Borgem, ale mohli by porazit jejich dvojku Kjella Johanssona, může být rozhodující čtyřhra," vybavuje si Kodeš.

Kodeš: Tehdy jsme asi byli dobří

"Právě v deblu jsme si věřili, s Honzou jsme byli fakt dobří. On je sice o deset let starší a tehdy už se chystal končit, ale byl to super hráč a profík. Hrálo se mi s ním výborně," rád vzpomíná Šmíd.

Dopadlo to podle plánu – Šmíd porazil Johanssona, Lendl prohrál s Borgem, ale čtyřhru proti Borgovi s Bengtsonem ovládli Češi: 2:6, 6:3, 6:4, 6:0. Pak už stačilo, aby mladíček Lendl porazil o devět let zkušenějšího Johanssona, což se mu po pětisetové bitvě podařilo. Závěrečná skreč Šmída s náhradníkem Hjertqvistem už nevadila, po výsledku 3:2 Štvanice jásala.

"Tomáš má pravdu, asi jsme tehdy byli dobří," usmívá se Kodeš. "A víte, co říkal Borg po čtyřhře? Že si nevzpomíná, kdy dostal naposledy kanára! A taky se psalo, že ústřední postavou zápasu byl Kodeš," těší i dnes slavného hráče.

Podle Tomáše Šmída se tehdy neřešilo, jestli Björn Borg do Prahy přiletí, jako je tomu nyní v případě Djokoviče. "Tenkrát se nějak neuvažovalo, jestli nějaká týmová jednička bude nebo nebude hrát. Bylo to jaksi automatické," přibližuje.

Jan Kodeš si myslí, že Novak Djokovič v Praze hrát bude. "Pokud bude zdravý. Dohraje turnaj v Miami a za pár dní mu pražská antuka poslouží jako ideální příprava na první část sezony, která se hraje na antuce počínaje Monte Carlem."