Björgenová dominuje Tour de Ski. Vrabcová si polepšila na 11. místo

Tour de France

12:17aktualizováno  14:30
OBERSTDORF - Norka Marit Björgenová vyhrála i druhou etapu Tour de Ski a potvrzuje roli velké favoritky. Česká běžkyně na lyžích Eva Vrabcová-Nývltová skončila ve stíhacím závodu na 10 km klasicky v Oberstdorfu jedenáctá.

Norská běžkyně na lyžích Marit Björgenová foto: Reuters

Zatímco Björgenová proběhla cílem s téměř minutovým náskokem, její krajan Petter Northug zvítězil na patnáctikilometrové trati až díky mohutné soupaži, díky níž ovládl finiš skupiny závodníků v závěru. Martin Jakš ve stíhačce neudržel 12. místo z prologu a doběhl vinou pádu jednatřicátý se ztrátou přes 1:23 minuty.

ČTĚTE VÍCE

Po trápení z úvodu sezonu naznačila Vrabcová-Nývltová zlepšenou formu už 16. příčkou v sobotním prologu a dnes se posunula ještě výš. Osmá žena loňského ročníku Tour bojovala v početné skupině o umístění v elitní desítce, z které ji nakonec odsunula o jednu sekundu Norka Ragnhild Hagaová. Polepšila si i Petra Nováková, která po 43. místě v prologu obsadila 28. pozici.

„Bolí to, loni to nebolelo. Ale jsem šťastná, že jsem zpátky,“ uvedla na webu lyžařského svazu Vrabcová-Nývltová, které patří 11. místo i v průběžném pořadí Tour. „Určitě to zatím není taková forma jako loni. Mívám slabou chvilku a bolí to. Ale je vidět, že to jde spíš nahoru než dolů, za to jsem ráda,“ prohlásila v neděli v cíli trutnovská lyžařka.

Vítězka. Norská běžkyně na lyžích Marit Bjorgenová.

Do závodu vyrážela s téměř čtyřicetivteřinovou ztrátou, ale dokázala se chytit soupeřek vpředu. „Udělala jsem ale chybu ve třetím kole, že jsem si vlezla do prostřední stopy, která mi smekala, a jak jsme jely v balíku, nemohla jsem si přeskočit. Tam jsem něco málo ztratila a ubylo mi hodně sil, což pak v závěru mohlo chybět. Ale ta ztráta není velká, takže se s tím dá hodně dělat,“ těšilo Vrabcovou-Nývltovou.

Závod zcela ovládly norské lyžařky v čele s Björgenovou. Rekordmanka Světového poháru vybojovala 86. triumf v kariéře s náskokem 56 sekund před krajankami Heidi Wengovou a Therese Johaugovou, loňskou vítězkou Tour de Ski a držitelkou velkého Křišťálového glóbu.

Několikanásobná olympijská a světová šampionka Björgenová, která Tour ještě nikdy nevyhrála, vede průběžné pořadí o 61 sekund před Wengovou. Náskok může opět navýšit v úterním sprintu ve švýcarském Val Müstairu. Björgenová vyhrála čtvrtý závod po sobě a v této sezoně si připsala již sedmé vítězství.

Peter Northug

Zato Northug, jenž v letní pauze řešil i soukromé potíže po autonehodě v opilosti, stanul na nejvyšším stupni na den přesně po roce. Třetí muž prologu po taktickém výkonu přespurtoval Kanaďana Alexe Harveyho a Švéda Calleho Halfvarssona, kteří za ním zaostali o necelou sekundu.

Jakš krátce před polovinou závodu vypadl vinou pádu z početné vedoucí skupiny a nabral půlminutovou ztrátu, která do cíle ještě narostla. Český lyžař se poroučel k zemi v průjezdu do čtvrtého kola. „Spadnul jsem a byl konec,“ řekl Jakš na svazovém webu.

Vyčerpaná Eva Vrabcová-Nývltová.

Závod si podle svých slov pokazil vlastní hloupostí. „Jel tam velký balík, ve sjezdu se začalo plužit. Já si věřil, myslel jsem, že to projedu dobře, tak jsem najel mezi ně. Pak mě to ale vyneslo, ustřelilo mi to na plotně a vypadl jsem ven. Tam jsem se zamotal do sítí, spadl jsem na hůl a zlomil ji,“ popisoval.

Finišující Martin Jakš.

Když se vymotal, jel až na stadion bez hole. „Něco jsem ztratil, ale spíš mě to rozhodilo, že to další kolo bylo špatné,“ líčil Jakš. „Mám teď takové pocity, když si vzpomenu na poslední Tour de France, že trochu vím, jak se asi cítí takový Froome nebo Contador, když spadnou a přijdou o šance bojovat o nějaké dobré umístění,“ uvedl jedenáctý muž loňského ročníku. Nevzdává se však. „Na tu desítku už to bude hodně těžké, ale samozřejmě budu bojovat.“ Vítěz prologu Švýcar Dario Cologna skončil šestý, loňský vítěz Tour Martin Johnsrud Sundby byl rovněž s malou ztrátou osmý. Aleš Razým ze závodu odstoupil, Dušan Kožíšek dokončil druhou etapu jako 62. se ztrátou 3:22. Uspět by mohl v úterním sprintu.

SP a Tour de Ski v běhu na lyžích v Oberstdorfu (Německo):

Ženy - stíhací závod na 10 km klasicky: 1. Björgenová 29:27,6, 2. Wengová -56,2, 3. Johaugová -56,8, 4. Nilssonová (Švéd.) -1:33,5, 5. Fesselová (Něm.) -1:37,7, 6. Kowalczyková (Pol.) -1:39,6, 7. Wikenová (Švéd.) -1:41,8, 8. Tanyginová (Rus.) -1:45,3, 9. Östbergová -1:46,3, 10. Hagaová (obě Nor.) -1:47,3, 11. Vrabcová-Nývltová -1:48,3, ...28. Nováková -2:50,8.

Průběžné pořadí Tour de Ski: 1. Björgenová 36:50,6, 2. Wengová -1:01,2, 3. Johaugová -1:06,8, 4. Nilssonová -1:48,5, 5. Fesselová -1:52,7, 6. Kowalczyková -1:54,6, ...11. Vrabcová-Nývltová -2:03,3, 28. Nováková -3:05,8.

Průběžné pořadí SP (po 12 z 28 závodů): 1. Björgenová 949, 2. Johaugová 611, 3. Wengová 553, 4. Östbergová 538, 5. Kallaová (Švéd.) 354, 6. Fallaová (Nor.) 349, ...31. Nováková 78, 39. Vrabcová-Nývltová 47.