Bitvu o čelo extraligy ovládla Sparta

21:12
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Hokejisté Sparty vyhráli ve 33. kole extraligy přímý souboj o první příčku tabulky na ledě Českých Budějovic 4:1 a navýšili tak svůj náskok v čele soutěže na pět bodů. Pražany nevykolejil ani inkasovaný gól z první minuty, k obratu nejvíce přispěl útočník Petr Tenkrát, který se dvakrát zapsal mezi střelce.

Sparta - Plzeň (Ivan Rachůnek a Tenkrát) foto: ČTK

Zahajovací pětka Jihočechů dokázala otevřít skóre ještě předtím, než poprvé v utkání odjela z ledu. Šimánek vypálil z levého kruhu, Kašpařík pohotově tečoval a zařídil tak Mountfieldu vedení už po 45 vteřinách hry. Další příležitost měl Pšurný po akci Vydareného, na protější straně nebezpečně pálil od modré čáry Sersen.

Budějovice - Sparta 1:4

Branky a nahrávky: 1. Kašpařík (Šimánek) - 39. Tenkrát (Kučný), 48. Tenkrát (Ton, Bližňák), 52. Ton, 55. Foster (Tenkrát, Sersen). Rozhodčí: Homola, Pešina - Jindra, Kis. Vyloučení: 5:7. Využití: 0:1. Diváci: 5207.

České Budějovice: Jakub Kovář - Ptáček, Mir. Dvořák, Němeček, Mikuš, Novák, Vydarený - Martynek, Kašpařík, Šimánek - Gulaš, Kotalík, Mertl - Kuchejda, Langhammer, L. Květoň - R. Pšurný, Červený, Sailer. Trenéři: F. Výborný a Kupka.

Sparta Praha: Pöpperle - Milam, Sersen, Philipp, Krstev, Kučný, D. Kočí, Kasík - Jánský, Broš, I. Rachůnek - Ton, Bližňák, Tenkrát - Y. Treille, Foster, T. Rachůnek - Pacovský, Lapšanský, Žálčík. Trenéři: Jandač, Martinec a Žemlička.

Zvýšit náskok mohl ve 14. minutě Mertl, sám před Pöpperlem ovšem neuspěl. Pokus o vyrovnání učinil hostující obránce Krstev, jenž objel zezadu Kovářovu klec, ale jeho střela se neujala. Potom uháněl směrem na Pöpperleho Květoň, jenže Bližňák ho zastavil za cenu faulu. Nedovolené zákroky předvedli také budějovičtí Martynek a Gulaš, téměř minutové oslabení tři na pět však jejich spoluhráči ustáli.

Na začátku prostředního dějství byl v šanci znovu Mertl, brzy po něm i Kotalík, který zblízka netrefil odkrytý prostor u levé tyčky. Hříšníci Pacovský s Tenkrátem nabídli také domácím 79 vteřin v dvojnásobné početní výhodě, ale svěřenci kouče Výborného si počínali příliš staticky. Gólman Kovář se potom vyznamenal při střele Kučného, Pöpperle zase úspěšně zastavil dělovku Kotalíka.

Jihočeši nedokázali potrestat vyloučení Bližňáka, naopak po jeho návratu na led museli čelit tlaku Sparty. Ve 39. minutě se Pražané prosadili hodně šťastným gólem, když Kovářovi vypadl puk z lapačky po lehké střele Tenkráta z pravého kruhu a doklopýtal za jeho zády za brankovou čáru.

Do třetí části vstoupili aktivněji domácí. Od modré pálil Ptáček, ke střele se dostali také Langhammer, Šimánek a Kotalík. Mezitím vystrašil Kováře z brejku Ton a sparťanům se v útočném pásmu zalíbilo. V jedné z dalších akcí zcela vyšachovali budějovickou obranu a Tenkrát přidal zblízka do prázdné branky druhý gól.

Dalšího zmatku před Kovářem využil Ton a zblízka pojistil vedení Pražanů. Následně v přesilovce skóroval Foster, jenž tečoval Sersenovu střelu od modré čáry a definitivně zlobil již tak slabý odpor trápících se Jihočechů.

Další výsledky 33. kola hokejové extraligy

BK Mladá Boleslav - HC Verva Litvínov 4:5 po sam. nájezdech (1:0, 3:4, 0:0 - 0:0)
Branka a nahrávka: 10. D. Výborný (Balaštík), 27. Hrdel, 29. Mikulík (Balaštík, Tomas), 38. Hay (Balaštík) - 26. Frolík (Jenáček, Černošek), 34. Hanzl (V. Hübl), 35. Frolík (Hujsa, Jenáček), 39. Gula (Frolík), rozhodující nájezd Jenáček. Rozhodčí: Turčan, Smitka - Bejček, Charvát. Vyloučení: 7:6. Využití: 1:1. Diváci: 3370.

HC Kometa Brno - HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 1:2 v prodloužení (0:0, 0:0, 1:1 - 0:1)
Branky a nahrávky: 51. Dlouhý (L. Čermák, Vašíček) - 56. T. Zohorna (Kolář II), 63. Starý (Píša). Rozhodčí: Souček, Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:2. Využití: 0:1. Diváci: 7200 (vyprodáno).

PSG Zlín - Bílí Tygři Liberec 5:3 (1:2, 2:0, 2:1)
Branky a nahrávky
: 13. Tesařík (Melenovský), 34. Linhart (Hamrlík, Leška), 35. Tesařík (Melenovský), 58. Köhler (Leška), 59. F. Čech - 4. Bulíř (Bartovič), 13. Vantuch (Víšek), 41. Kudrna (Bartovič, P. Nedvěd). Rozhodčí: Konc, Kubuš (oba SR) - Bryška, Novák. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:1. Diváci: 4261.

HC Plzeň 1929 - HC Slavia Praha 4:3 (1:0, 1:2, 2:1)
: 2. Jan Kovář (Duda, Vykoukal), 22. Mrňa (Marušák), 51. Pletka (Duda, Jan Kovář), 59. Vlasák (Martin Straka, Stránský) - 28. P. Jelínek (Sklenář), 35. Alinč (Vondrka), 45. Kadlec (Alinč). Rozhodčí: Fraňo, Kalivoda - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 5:8, navíc Duda (Plzeň) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 6081.

HC Oceláři Třinec - Rytíři Kladno 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 0:1, 1:1 - 0:0)
: 2. Ostřížek (McGregor), 56. Hrňa (Polanský), rozhodující nájezd M. Hořava - 29. Dragoun (Kalla, Bicek), 42. Posmyk (Valský, Piskáček). Vyloučení: 4:7. Bez využití. Diváci: 3106. Rozhodčí: Husička, Mikula - Hlavatý, Tošenovjan.