Berdych udržel naději na postup, ve dvou setech přehrál Ferrera

20:53aktualizováno  23:14
LONDÝN (Od našeho zpravodaje) - Zápas o naději zvládl bez jediné chybičky. Český tenista Tomáš Berdych ve svém druhém utkání skupiny A na prestižním Turnaji mistrů porazil Davida Ferrera ze Španělska 6:4, 6:4. Přiblížil se tak účasti v semifinále.

Tomáš Berdych na Turnaji mistrů. foto: Reuters

Berdych bude hrát v pátek proti suverénnímu Nadalovi, teoreticky může projít do semifinále, i kdyby prohrál. Ferrer naopak naději ztratil, v Londýně totiž nezískal ani set a ani případná výhra v závěrečném duelu proti Švýcaru Wawrinkovi ho nezachrání.

Jako by zafungovalo kouzlo druhých zápasů. Český dlouhán totiž v Londýně v předchozích třech letech vždycky napravil úvodní prohru. A povedlo se mu to i napočtvrté, podobně jako v roce 2011 ho může výhra nad Ferrerem v základní skupině posunout mezi nejlepší čtyři borce.

On-line reportáž

Berdych zahájil středeční zápas přesně tak, jak situace žádala. Nebylo na co čekat, takže český tenista od začátku hrál na riziko, byl hodně agresívní a na Španěla létaly z jeho rakety dělové koule. A navíc byly přesné.

Berdych se také mohl opřít o kvalitní servis, Ferrer se nedostal k žádnému brejkbolu. Naopak za stavu 3:3 nabídl 28letému Čechovi postupně tři brejkové šance. Hned při tom prvním byl Berdych blízko, zahrál však těsně do autu, což si sám uvědomil a hned s omluvou stáhl žádost o jestřábí oko. Pak Ferrer dobře zaservíroval a podání si prozatím udržel.

V dalším gamu už však Berdych pátý brejkbol po povedeném voleji na síti proměnil a při svém podání v klidu zakončil první set. Vyhrál zcela zaslouženě. Ale pozor - 6:4 v úvodní sadě zvítězil český hráč také minulý týden v pařížském semifinále a Ferrer pak utkání obrátil...

Eso ukončilo zápas

Ovšem teď byl rodák z Valašského Meziříčí nad síly španělského bojovníka. Ferrerovi nepomohla ani jeho skvělá obrana. Českým útokům se ubránit prostě nešlo. Berdych mohl rozhodující náskok získat už v prvním gamu druhého setu, ale dva brejkboly nevyužil.

Ferrer se pak na chvíli zlepšil, Berdych mu nabídl jedinou brejkovou možnost v utkání, ale znovu se rozhodlo až v deváté hře. Berdych si skvělými returny vypracoval tři klíčové brejkboly v řadě a 31letý Španěl mu chybou pomohl.

V posledním gamu zápasu prstencem londýnské O2 Areny dvakrát projel nápis "ACE". Berdych právě esem stylově zakončil svoje parádní představení.