Bitva fanoušků: ‚Italové' uráželi Costu. UEFA-mafia, skandovali sparťané

18:30
PRAHA - Na hřišti férový boj, ale v hledišti všechno v pořádku nebylo. Zápas fotbalové Sparty s Laziem Řím v osmifinále Evropské ligy (1:1) během prvního poločasu na několik desítek vteřin přerušili fanoušci hostů, kteří uráželi sparťanského obránce Costu. A dá se očekávat, že Lazio za tenhle prohřešek nemine trest.

Běžela 24. minuta zápasu, když Costa pádil podél levé postranní čáry před branku Lazia. Zastavil ho skluz soupeře, ale zimbabwský levý obránce rychle vzal do ruky míč a chtěl ho vhodit zpátky do hry. Vtom se z kotle Lazia ozvalo hučení, po chvilce přibyl i pískot.

Ščasný: Nedostat gól, máme větší šance na postup. Ale chyběla nám kvalita

Chvíli se ještě hrálo, ale delegátka UEFA si chování hostujících fanoušků všimla, vyhodnotila ho jako rasistické a nahlásila hlavnímu sudímu Mallencovi, který rychle zareagoval. Signalizoval, že přerušuje zápas, situaci šel k lajně prodiskutovat i s Costou a trenérem Lazia Piolim. Pořadatel pak nařídil, aby se četlo hlášení v italštině.

Z něj měli fanoušci pochopit, co svým chováním mohou způsobit. Prvním krokem je důrazné varování, aby se zdrželi rasistických výroků, jinak bude zápas přerušen. Poté má rozhodčí možnost utkání na pět až deset minut přerušit s hrozbou předčasného ukončení.

Úvodní utkání osmifinále fotbalové Evropské ligy: Sparta Praha - Lazio Řím.
Sparta vs. Lazio - Stefano Pioli.

Pokud ani to nezabere, může zápas skutečně ukončit: pochopitelně s následky pro tým, jehož fanoušci se rasistického chování opakovaně dopouštějí.

Možná ale měl hlasatel zvolit jiný jazyk než italštinu. Z polského Krakova na Letnou dorazily dva autobusy plné chuligánů z Wisly, která má s Laziem družbu.

Ačkoli se to nedá tvrdit se stoprocentní jistotou, podle všeho právě oni na Costu hučeli. Oficiální překladatel na tiskové konferenci uvedl, že tato informace přišla vysílačkou do hlasatelské kabiny přímo z plochy.

Lazio prohrálo pouze v hledišti

Ať už viníci hlasu z reproduktorů porozuměli, nebo ne, hučení v dalším průběhu zápasu vymizelo. Po utkání na něj ale znovu přišla řeč - to když trenér Pioli dostal otázku, proč se zápas na krátkou chvíli přerušil.

„V první chvíli jsem vůbec nevěděl, byl jsem zabraný do hry,“ líčil. „Až pak jsem z kontextu vytušil, že asi šlo o chování fanoušků vůči Costovi.“

Na něj teď Lazio může doplatit. Incident je jistě zanesený v zápisu o utkání, dá se předpokládat, že se bude dál řešit. Vše má v rukou disciplinární komise UEFA.

„Jeden z pracovníků UEFA nám během zápasu říkal, že přerušení utkání z těchto důvodů zažil za osm let ve funkci poprvé,“ prozradil tiskový mluvčí Sparty Ondřej Kasík.

Zatím to fanoušci schytali jen od italských novinářů. „Lazio prohrálo pouze v hledišti. Bučení fanoušků pokazilo jinak povedený večer,“ napsal list Corriere della Sera.

Také sparťané budou pykat

Ani sparťanští příznivci nebyli svatí: několikrát během utkání opakovali pokřik „UEFA-mafia“, za který zřejmě klub také nemine trest.

Na příznivce soupeře zase skandovali nadávky v italštině a na protilehlé tribuně v první půli vyvěsili transparent „Grande Di Canio“, kterým paradoxně oslavovali bývalého kapitána Lazia, známého veřejnou náklonností k fašismu.

Problémy ale musí očekávat spíš Lazio, za podobné excesy UEFA tvrdě trestá. A římský klub s tím už má bohaté zkušenosti.

Třeba v říjnu 2012 zaplatil pokutu 32 tisíc liber (992 tisíc korun) za rasistické pokřiky v zápase Evropské ligy s Tottenhamem.

O rok později muselo po stejných prohřešcích v zápasech s Mariborem a Mönchengladbachem odehrát dva zápasy před prázdnými tribunami.

Lazio znovu doplatí na fanoušky

Část stadionu byla jen o pár měsíců později za trest uzavřená i po dalším extempore v zápase s Legií Varšava.

Čerstvě Lazio pykalo na začátku února v italské lize: disciplinárka mu udělila pokutu a na dva zápasy uzavřela sektor Curva Nord, kde se srocuje nejtvrdší jádro fanoušků - kvůli rasistickým urážkám na adresu senegalského stopera Koulibalyho v zápase s Neapolí.

I když tentokrát za hučením na Costu zřejmě stála polská „návštěva“, polehčující okolnost to rozhodně není. Italský klub se musí připravit na další trest.