Byl bych ale za blbce, kdybych se ke gólu, který jsem tečoval já, nepřiznal, říká Rosa

11:00
JIHLAVA - Mohl zalhat a svému týmu pomoct k udržení nerozhodného výsledku. Jenže obránce FC Vysočina Antonín Rosa ctí zásady fair play. A proto, když se ho hlavní rozhodčí Petr Ardeleanu během utkání mezi Jihlavou a Zlínem zeptal, zda tečoval míč, nemohl odpovědět jinak. „Nezbylo mi nic jiného, než říct, že mě to trefilo. Protože jinak bych byl za blbce,“ uvedl třicetiletý stoper.

Petr Ardeleánu v komunikaci s Antoníem Rosou (foto archiv) foto: MAFRA - Jan Salač

Bílek se brání: Rosovi jsem za fair-play nevynadal, zachoval se správně

Jak byste jste situaci, která v 50. minutě vedla ke klíčové druhé brance Zlína, popsal?
Vím akorát, že jeden z hráčů Zlína vystřelil. Ani nevím, kdo to byl (Josef Hnaníček - pozn. red.). A mě to tečovalo do protisměru gólmana.

Rozhodčí si však v první chvíli mysleli, že míč tečoval v osfajdu se pohybující Dame Diop. Proto gól neuznali a verdikt změnili až po vášnivé diskusi s hostujícími hráči.
Abych pravdu řekl, ani jsem nevěděl, co se řeší. Proč branku neuznal. Ale nijak jsem to neřešil, nevěděl jsem, o co šlo. Až po delší době, když ke mě rozhodčí přišel a zeptal se, jestli mě to trefilo, jsem řekl, že ano.

Co řekl Bílek o Rosovi po zápase?

„Kdybychom se měli přiznávat na hřišti ke všemu, tak bychom se jenom přiznávali. Ano, Rosa se zachoval férově a na veřejnosti bude za hrdinu. Ale rozhodčí je od toho, aby rozhodl a ne se pět minut dohadoval s hráči a ptal se jich, jak to bylo. S tímto jsem se dosud nikdy nesetkal.“

Nenapadlo vás, že byste to zkusil „zatlouct“?
Víte co, já jsem se kolem té situace nemotal. Ve finále, když ke mě rozhodčí přišel a na rovinu se zeptal, mi nezbylo nic jiného, než říct, že ano. Protože pak by to viděli všichni na videu a to by vrhalo opravdu špatný stín na mojí osobu. To bych byl za blbce. To nemůžu.

Naopak jste předvedl parádní gesto fair play.
Beru to jako samozřejmou věc. To jinak nešlo, myslím si.

Zlínu tak uznali regulérní gól a vy jste nakonec prohráli 1:3. Přitom vstup do utkání jste měli lepší a vedli jste 1:0.
Dnes jsme si nezasloužili prohrát. Ale bohužel. Myslím si, že je škoda, že jsme v prvním poločase dali jen jednu branku. A také škoda té, co jsme obdrželi. Protože v prvním poločase jsme byli lepší. Ve druhé půli jsme se trošku tlačili dopředu, protože jsme byli v pozici, kdy musíme vyhrát. Zlín mohl vycházet zezadu do brejků a díky tomu utkání rozhodnout. Bohužel, takovou nešťastnou brankou.

Utkání 7. kola první fotbalové ligy mezi FC Vysočina Jihlava a FK Jablonec 17....
Vukadin Vukadinovič (vlevo) a Haris Harba se radují z vyrovnávacího gólu Zlína.

Pro Jihlavu to byla už devátá porážka z dosavadních čtrnácti kol. V čem je hlavní problém? V tom, že nedokážete odehrát zápas bez inkasované branky?
Může to tak být. Myslím si, že další faktor je to, že máme příležitosti na to, abychom víc gólů dali a neproměníme je. Těch faktorů je určitě víc. Ale je fakt, že bez inkasované branky nemůžete prohrát. Takže kdybychom těch nul udrželi víc, můžeme mít víc bodů.

Namísto toho jste přímo sestupem ohroženým týmem. A to i přesto, že jste před reprezentační pauzou poprvé vyhráli a zrovna proti silné Mladé Boleslavi.
Dneska jsme si opravdu věřili, protože jsme byli po vítězném utkání. V kabině byla více méně dobrá atmosféra, věřili jsme, že ty tři body urveme. Myslím, že jsme k tomu v prvním poločase nakročili dobře. Škoda. Ale nikdo nemůže říct, že bychom dnes někdo něco vypustil. Hráli jsme nadoraz. Bohužel, jsme prohráli.