Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Kulhavý vybojoval vytoužené zlato z maratonu, Huříková bere bronz

13:24aktualizováno  13:32
PIETERMARITZBURG/PRAHA - Než jednou skončím, chci i tento poslední titul, přál si biker Jaroslav Kulhavý, než vyrazil na mistrovství světa v maratonu. Všechny ostatní triumfy už má - je olympijským vítězem, mistrem světa i Evropy, vítězem Světového poháru. A po nedělní 94kilometrové bitvě v jihoafrickém Pietermaritzburgu i králem planety mezi vytrvalci.

Jaroslav Kulhavý foto: ČTK

Olympijského šampiona z Londýna letos ničila série potíží - na úvod rokuzdravotní trable se zlomenou čéškou, pak zase mechanické s padajícím řetězem, následně si znovu natloukl koleno. "Sezona nebyla dobrá, měl jsem smůlu."

A když místo mistrovství Evropy v cross country nastoupil do maratonského, vybojoval stříbro. Bylo to znamení, že ho letos čeká ještě větší úspěch. Má světový lesk a barvu duhy.

"Je to zadostiučinění," vyprávěl Kulhavý. "Ze začátku to nebylo nic moc, ale pak jsem se rozjel. Zaútočil jsem v sekci, kterou jsem neznal, před startem jsem si ji neprojel. Byli jsme tam v pěti, ale klukům jsem ve sjezdu odjel a potom jsem roztočil nohy a jel až do cíle."

Kulhavému sice nevyšel plán, podle kterého chtěl ujet všem soupeřům hned v úvodu a pak si odjet soukromou časovku. V úvodu se zařadil do 11členného vláčku všech favoritů včetně Švýcara Christopha Sausera, trojnásobného šampiona, obhájce titulu a týmového kolegy z týmu Specialized.

Zhruba na 50. kilometru se však 29letý biker rozhodl: Pánové, tak já jedu. A na jeho atak nikdo ze soků nenašel odpověď. "Je neuvěřitelně silný," pokyvoval komentátor internetového přenosu a Kulhavý dál navyšoval svůj náskok.

Když projel cílem prvního okruhu a do konce jeho pouti zbývalo něco málo přes 20 kilometrů, měl k dobru bezmála 3,5 minuty. Na posledním mezičase zvnou náskok narostl a Kulhavý už se culil do kamery a vztyčil na pozdrav palec. Pro stříbro dojel Rakušan Alban Lakata, mistr světa z roku 2010 a loňský mistr Evropy, třetí místo získal Sauser.

Před třemi lety v Itálii na světovém šampionátu dojel stříbrný, loni vzdal svůj zlatý sen krátce po startu, protože trať s dlouhými kopci mu nesedla. Ale letos slaví.

"Dobrá, náročná trať, pravé biky," říkal Kulhavý. "Tento závod byl jeden z mých největších cílů v této sezoně a hodně si toho vážím. V Pietermaritzburgu se jezdí svěťáky, bylo tu mistrovství světa, vyhrál jsem tu i Cape Epic. Afrika je moje oblíbené místo, v mém srdci má své místo."

Kulhavý těsně před cílovou páskou zabrzdil, seskočil a políbil rám svého stroje. Bylo to poděkování za to, že ho tentokrát materiál nezradil. S kolem nad hlavou pak nový šampion prošel cílem.

Od neděle je prvním bikerem v historii, který ukázal absolutní všestrannost. Ani legendární Nizozemec Bart Brentjens, první olympijský vítěz, nedokázal to co Čech. Stejně jako on vyhrál vše, co se dalo, ale z maratonského mistrovství světa má "jen" stříbro. "Tento titul mi chyběl a teď jsem první, kdo má má všechno, všechny tituly," radoval se.

Huříková získala po triumfu na ME další medaili

Sedmadvacetiletá Huříková, která se stala před téměř devíti lety juniorskou světovou šampionkou v cross country, dlouho čekala na medailový úspěch mezi seniorkami. Dočkala se až před dvěma týdny na ME v Irsku. I proto odjížděla na jih Afriky coby jedna z favoritek.

Tuto roli potvrdila, vylepšila loňskou šestou příčku a po triumfu na ME získala krátce po sobě další medaili. Rychlejší byly při neúčasti obhájkyně titulu Norky Gunn-Rity Dahleové-Flesjaaové jen nová mistryně světa Dánka Annika Langvadová a Němka Sabine Spitzová.

Mistrovství světa v maratonu horských kol v Pietermaritzburgu (JAR)

Muži (95 km): 1. Kulhavý (ČR) 4:15:59, 2. Lakata (Rak.) -3:18, 3. Sauser -4:13, 4. Huber (oba Švýc.) -6:58, 5. Vastaranta (Fin.) -7:27, 6. Wawak (Pol.) -7:40, ...11. Novák -13:37, 26. Hudeček -25:26, 31. Ulman -29:12, 34. Raboň (všichni ČR) -31:08.

Ženy (74 km): 1. Langvadová (Dán.) 3:50:54, 2. Spitzová (Něm.) -5:26, 3. Huříková (ČR) -8:57, 4. Süssová -16:13, 5. Kleinhansová (obě Švýc.) -20:38, 6. De Grootová (JAR) -21:36.