Biatlonovým závodům SP v Oslu vládli Bergerová a Fourcade

17:02aktualizováno  17:41
OSLO - Biatlonistka Tora Bergerová vyhrála na Světovém poháru v Oslu před domácím publikem druhý závod za sebou. Ve stíhačce porazila zásluhou vynikajícího běžeckého výkonu v posledním kole Marii Dorinovou Habertovou z Francie o 31,2 sekundy a oslavila už desáté vítězství v sezoně.

Norská biatlonistka Tora Bergerová foto: Reuters

Bergerová, jež má celkem na kontě už 26 triumfů v SP, nasbírala v náročných větrných podmínkách čtyři trestná kola, druhý nejlepší běžecký čas jí ale zajistil výhru. Francouzka minula na střelnici jen dva terče. Třetí místo uhájila Slovenka Anastasija Kuzminová.  Gabriela Soukalová závod v točícím se větru nezvládla střelecky a doběhla se ztrátou sedmi minut na 35. místě, nejhůře v sezoně.

Vypadla tak z elitní desítky pořadí SP.  Česká reprezentantka, jež startovala ze 14. příčky, přišla o šanci na lepší umístění na úvodních střeleckých položkách vleže, kde z deseti terčů trefila jen tři. Ve stoje pak přidala další tři chyby a celkem musela v desetikilometrovém závodu absolvovat deset trestných kol. Barbora Tomešová nasbírala vleže stejně jako Soukalová sedm trestných kol, po druhé střelbě byla dostižena a závod pro ni skončil.

Veronika Vítková, jež v pátečním sprintu obsadila 53. místo, se po nemoci rozhodla šetřit na závod s hromadným startem a nenastoupila. "Bylo to moc těžké. Navíc holky při svém mládí nemají se závody v takových extrémních podmínkách mnoho zkušeností. Takže pro jejich budoucnost to byl určitě přínos," řekl trenér Jindřich Šikola. "Gabča se navíc bohužel trochu rozhodila i sama, když zapomněla vložit zásobník do komory," dodal.

Martin Fourcade si výhrou ve stíhačce upevnil vedení v SP

Francouzský biatlonista Martin Fourcade vyhrál v Oslu stíhací závod před domácím Tarjeiem Böem o téměř půl minuty a díky šestému vítězství v sezoně si upevnil vedení v seriálu. Nejlepší z Čechů Michal Šlesingr obsadil na trati dlouhé 12,5 kilometru 20. místo. Čtyřiadvacetiletý Fourcade minul v nepříjemném točícím se větru na střelnici jen dva terče a do posledního kola vybíhal s téměř minutovým náskokem před Böem.

Na stadionu pak oslavoval s fanoušky 20. triumf v kariéře a domácí reprezentant stáhl ztrátu na konečných 27,7 sekundy. Třetí skončil Rus Alexandr Loginov, jenž stejně jako Nor musel na tři trestné okruhy. Českým závodníkům se střelecky nedařilo především na úvodních třech položkách. Šlesingr v nich nasbíral stejně jako Ondřej Moravec a Zdeněk Vítek pět trestných okruhů, na poslední zastávce vstoje ale využil zklidnění větru a díky čisté položce a třetímu nejrychlejšímu běžeckému času se posunul na 20. příčku.

"Vítr se (při nástřelu) měnil rychle i během položky. Rány byly daleko od sebe. Člověk se pak rychle ztrácí v tom, co je vlastní chyba a co je způsobeno povětrnostními podmínkami," popsal trenér Ondřej Rybář. Šlesingra ale vyzvedl za bojovnost. "Vleže čtyřikrát chyboval, ale položku vstoje odstřílel kvalitně a výtečně zaspurtoval. Obdivuji jej, že i po tom výpadku kolem mistrovství světa má dostatek sil," řekl

V běhu zazářil Moravec, který se zásluhou nejrychlejšího času posunul ze 40. místa na 28. příčku. Ještě výraznější zlepšení mu pokazilo šest trestných okruhů. Vítek chyboval na střelnici pětkrát a obsadil 33. místo, Jaroslav Soukup skončil se sedmi nepřesnými výstřely na 43. pozici.

SP v biatlonu v Oslu

Muži - stíhací závod (12,5 km): 1. M. Fourcade (Fr.) 33:48,2 (2 trestné okruhy), 2. Bö (Nor.) -27,7 (3), 3. Loginov (Rus.) -35,5 (3), 4. Peiffer (Něm.) -47,4 (2), 5. Volkov (Rus.) -1:02,8 (2), 6. Eder (Rak.) -1:11,1 (2), 7. Lindström (Švéd.) -1:21,4 (2), 8. Deryzemlja (Ukr.) -1:27,2 (4), 9. S. Fourcade (Fr.) -1:39,5 (5), 10. Fak (Slovin.) -1:49,4 (2), ...20. Šlesingr -2:54,5 (5), 28. Moravec -3:12,2 (6), 33. Vítek -3:36,8 (5), 43. Soukup -4:35,2 (7).

Průběžné pořadí SP (po 20 z 26 závodů): 1. M. Fourcade 958 b., 2. Svendsen (Nor.) 751, 3. Fak 625, 4. Malyško (Rus.) 570, 5. Lindström 560, 6. Usťugov (Rus.) 557, ...15. Moravec 412, 24. Šlesingr 297, 49. Vítek 97, 54. Soukup 84.

Ženy - stíhací závod (10 km): 1. Bergerová (Nor.) 32:12,2 min. (4 trest. okruhy), 2. Dorinová-Habertová (Fr.) -31,2 (2), 3. Kuzminová (SR) -45,1 (4), 4. Palková (Pol.) -1:32,3 (2), 5. Domračevová (Běl.) -2:14,5 (9), 6. Eckhoffová (Nor.) -2:39,1/4; 7. Gregorinová (Slovin.) -3:19,1 (6), 8. Val. Semerenková (Ukr.) -3:21,6 (4), 9. Henkelová -3:22,9 (7), 10. Dahlmeierová (obě Něm.) -3:32,7 (6), ...35. Soukalová -7:00,6 (10), Tomešová nedokončila.

Průběžné pořadí SP (po 20 z 26 závodů): 1. Bergerová 1009 b., 2. Domračevová 700, 3. Henkelová 670, 4. Dorinová- Habertová 640, 5. Pidhrušná (Ukr.) 631, 6. Mäkäräinenová (Fin.) 630, ...13. Soukalová 538, 16. Vítková 433, 75. Tomešová 17, 88. Zvařičová 7.