Štafeta biatlonistů byla v generálce na MS šestá

12:40aktualizováno  16:03
ANTERSELVA - Štafeta českých biatlonistů obsadila na Světovém poháru v Anterselvě v posledním závodu před únorovým mistrovstvím světa v Novém Městě na Moravě šestou pozici. Ženy bez Gabriely Soukalové byly dostiženy na posledním úseku, když jim patřilo patnácté místo.

Český biatlonista Ondřej Moravec foto: ČTK

Muži v nejsilnější možné sestavě atakovali v Itálii stupně vítězů, na něž naposledy v SP dosáhli před dvěma lety. Tradiční zahajovací člen Michal Šlesingr předal na třetím místě Ondřeji Moravcovi, který posunul štafetu dokonce úplně do čela.

Výsledky

• Muži - štafeta 4x7,5 km: 1. Francie (S. Fourcade, Beatrix, Boeuf, M. Fourcade) 1:13:26,0 (0 tr. okruhů + 8 dobíjení), 2. Rusko (Šipulin, Usťugov, Garaničev, Malyško) -10,1 (0+8), 3. Rakousko (Eder, Sumann, Mesotitsch, Landertinger) -1:18,5 (1+8), 4. Švédsko -2:13,6 (2+13), 5. Švýcarsko -2:20,3 (0+11), 6. ČR (Šlesingr, Moravec, Soukup, Vítek) -2:20,5 (2+9).
  • Ženy - štafeta 4x6 km: 1. Německo (Hildebrandová, Gössnerová, Horchlerová, Henkelová) 1:13:02,1 (0+10), 2. Rusko (Glazyrinová, Zajcevová, Šumilovová, Viluchinová) -17,4 (0+9), 3. Francie (Bescondová, Boilleyová, Brunetová, Dorinová-Habertová) -40,9 (0+4), 4. Norsko -1:19,5 (1+13), 5. Ukrajina -1:40,4 (0+11), 6. Polsko -1:54,3 (2+6), ...ČR (Zvařičová, Tomešová, Landová, Vítková) dostižena.

Navrátilec po zranění Jaroslav Soukup jako jediný z Čechů zastřílel bez dobíjení a navzdory pomalejšímu běhu udržel štafetu na stupních vítězů.

Finišman Zdeněk Vítek pod tlakem čtvrtého Dominika Landertingera ještě zvládl bez chyby ležku, vestoje však musel na dva trestné okruhy a klesl i za Švédsko a Švýcarsko na šestou pozici.

Zvítězili Francouzi s desetisekundovým náskokem před Ruskem, třetí Rakušané zaostali o minutu a 18 sekund. Češi měli ztrátu 2:20.

Češkám chyběla Soukalová

Biatlonistky skončily v předchozím štafetovém závodu v Ruhpoldingu senzačně třetí, nicméně se musely obejít bez dvou členek tehdejší sestavy.

Juniorka Kristýna Černá se připravuje na MS své věkové kategorie a nejlepší česká biatlonistka této sezony Soukalová nestartovala kvůli obavám ze zhoršení zdravotního stavu.

Češky přišly o naději na slušné umístění už na prvním úseku, po němž finišmanka bronzové štafety z Ruhpoldingu Veronika Zvařičová předávala až jako devatenáctá, tedy třetí od konce. Další členky českého kvarteta Barbora Tomešová, Jitka Landová a Veronika Vítková posunuly tým na 15. pozici.

Závod nicméně pro Vítkovou skončil po druhé střelbě, po níž byla stejně jako šest dalších štafet zastavena. Češky nestačily především běžecky, na střelnici totiž předvedly s pěti dobíjeními druhý nejlepší výkon ze všech štafet.

Němky si připsaly první vítězství v sezoně s náskokem 17,4 sekundy před Ruskem, třetí byla Francie.