Biatlonistka Vítková zaběhla v Oslu nejlépe v sezoně

12:59
OSLO - Biatlonistka Veronika Vítková si 11. místem ve sprintu na Holmenkollenu vylepšila maximum v sezoně Světového poháru. Z jubilejního třicátého vítězství v kariéře se radovala Němka Magdalena Neunerová a udělala další krok k zisku křišťálového glóbu. Navíc se v historickém pořadí podle počtu výher v SP vyrovnala krajance Uschi Dislové, více jich má jen švédská legenda Magdalena Forsbergová (42).

Veronika Vítková foto: ČTK

Neunerová oběma čistými střelbami nedala soupeřkám na 7,5 kilometru dlouhé trati šanci a německá reprezentace i její fanoušci mohou o to více litovat, že po sezoně chce ukončit kariéru. Teprve čtyřiadvacetiletá majitelka dvou zlatých olympijských medailí a deseti z mistrovství světa vyhrála s náskokem 38 sekund.

Druhá doběhla Běloruska Darja Domračevová a rovněž si pojistila svou stříbrnou pozici ve Světovém poháru, třetí příčkou potěšila domácí norské fanoušky Tora Bergerová. Obě musely jednou na trestný okruh.

O 150 metrů si prodloužila sprint i Vítková a na vítěznou Neunerovou ztratila minutu a půl. Jedenáctou příčku uhájila o desetinu před Slovenkou Janou Gerekovou, navíc si vybudovala solidní výchozí pozici pro sobotní stíhací závod.

Dosavadním maximem Vítkové byla 13. pozice ze sprintu z lednového Nového Města na Moravě. Druhá česká závodnice Jitka Landová při své premiéře v SP skončila pátá od konce na 72. místě, zbytek týmu startuje na ME na Slovensku.

Mezi muži byl nejlepší čtrnáctý Šlesingr

Nejlepší z českých mužů byl v Oslu byl Michal Šlesingr na 14. místě. Bodovali také Ondřej Moravec na 18. a Zdeněk Vítek na 32. příčce. Pro první vítězství v kariéře si na desetikilometrové trati dojel Rus Jevgenij Garaničev.

Šlesingr musel na jedno trestné kolo a do cíle doběhl se ztrátou jedné minuty a dvou vteřin na vítěze. Moravcovi s Vítkem k lepšímu umístění nepomohla ani bezchybná střelba. Zbývající čeští reprezentanti nebodovali - Jaroslav Soukup skončil na 50. a Tomáš Holubec na 64. místě.

Třiadvacetiletý Garaničev porazil o sedm desetin vteřiny mistra světa ve sprintu Arnda Peiffera z Německa, třetí skončil se ztrátou bezmála 12 vteřin Emil Hegle Svendsen. Norský biatlonista na druhé příčce průběžného pořadí SP snížil náskok Francouze Martina Fourcada, který dnes skončil na desátém místě, na deset bodů.

Garaničev triumfem navázal na dva týdny staré vystoupení z italské Anterselvy, kde ve sprintu skončil druhý, což pro něj byl dosavadní nejlepší výsledek v kariéře.

Výsledky SP v biatlonu v Oslu

Ženy - sprint na 7,5 km: 1. Neunerová (Něm.) 20:41,9 (0 tr. okruhů) 2. Domračevová (Běl.) -38,2 (1), 3. Bergerová (Nor.) -48,9 (1), 4. Dorinová-Habertová (Fr.) -55,6 (0), 5. Henkelová (Něm.) -1:05,9 (1), 6. Zajcevová (Rus.) -1:11,2 (1), 7. Kuzminová (SR) -1:15,3 (2), 8. Solemdalová (Nor.) -1:19,9 (1), 9. Mäkäräinenová (Fin.) -1:21,0 (3), 10. Brunetová (Fr.) -1:24,7 (0), 11. VÍTKOVÁ -1:31,3 (1), ...72. LANDOVÁ -5:20,5 (4).

Průběžné pořadí SP (po 15 z 26 závodů): 1. Neunerová 756 b., 2. Domračevová 693, 3. Bergerová 608, 4. Mäkäräinenová 607, 5. Zajcevová 595, 6. Ekholmová (Švéd.) 541, ...31. VÍTKOVÁ 139, 81. SOUKALOVÁ 4.