Biatlonisté zahájili sezonu 3. místem ve smíšené štafetě

17:14aktualizováno  17:33
ÖSTERSUND (Švédsko) - Čeští biatlonisté zahájili sezonu, jejímž vrcholem bude mistrovství světa v Novém Městě na Moravě, třetím místem v závodu smíšených štafet ve švédském Östersundu. Před kvarteto Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Michal Šlesingr a Ondřej Moravec se v úvodním dílu Světového poháru dostalo pouze vítězné Rusko a druhé Norsko.

Český biatlonista Michal Šlesingr foto: Reuters

Výsledky SP v biatlonu v Östersundu

Smíšené štafety (2x6 km + 2x7,5 km): 1. Rusko (Zajcevová, Viluchinová, Volkov, Usťugov) 1:12:41,3 (0 tr. okruhů/6 dobíjení), 2. Norsko (Bergerová, Solemdalová, Bjöntegaard, Svendsen) -21,2 (0/10), 3. ČR (Vítková, Soukalová, Šlesingr, Moravec) -36,4 (0/8), 4. Německo -47,9 (2/4), 5. Francie -52,7 (2/8), 6. Slovinsko -1:32,1 (0/11).

Češi se tak v mixu dostali na stupně vítězů po necelém roce. Naposledy byla čtveřice ve stejném složení, pouze se Šlesingrem jako finišmanem, druhá loni v prosinci v Hochfilzenu.

"Máme za sebou super začátek sezony, ale před sebou ještě hodně tvrdé práce. Ve vyrovnaném startovním poli bude hodně těžké zopakovat takový výsledek, jaký se povedl, ale budeme se snažit, co nám síly budou stačit," řekl Moravec. Vítková musela na prvním úseku dobíjet a důležitý krok k umístění na pódiu udělala na druhém úseku Soukalová, jež převzala štafetu od Vítkové na devátém místě a předala Šlesingrovi jako čtvrtá. "Na Verče (Vítkové) se projevila trochu nervozita.

Věděla, že má dobrou běžeckou i střeleckou formu a moc se chtěla předvést. Byla zbrklá a chybovala, ale běžela opravdu výborně a udržela kontakt," řekl trenér žen Jindřich Šikola. "A Gábině nemám opravdu co vytknout. Ležka bezchybná, stojku dostřelila a na trati byla výborná." Nejlepší český biatlonista Šlesingr vytáhl družstvo na druhé místo a vyslal Moravce směrem ke stupňům vítězů. "Michal v každé položce dvakrát dobíjel, ale byly to těsné rány," řekl trenér mužů Ondřej Rybář.

Finišmen Moravec třetí místo už udržel

Českého finišmana sice předstihl hvězdný Nor Emil Hegle Svendsen, třetí místo však Moravec i díky pouze jednomu dobíjení v poklidu uhájil o 11,5 sekundy před čtvrtým Německem. "Chtěl jsem se vyvarovat jakékoliv zbrklosti. Podařilo se mi zvolit optimální tempo. Nemělo smysl se hnát za Usťugovem, který byl daleko, ani se předhánět se Svendsenem, který je v běhu excelentní. Bezchybná ležka mi pak potvrdila správnost rozhodnutí. Byl jsem hned klidnější," řekl Moravec.

Třetí místo přineslo výhru trenéru Šikolovi, který se o ně vsadil se svým kolegou Rybářem. "Vsadili jsme se o jedno euro, ale Ondra mi už slíbil, že dostanu dvě," smál se kouč ženské reprezentace. Rusové porazili Norsko o 21 sekund, Češi byli zpět o další čtvrtminutu. Závod byl prakticky generálkou na boj o světové medaile, neboť další smíšené štafety se pojedou až začátkem února právě na úvod šampionátu v Novém Městě. Světový pohár pokračuje v Östersundu ve středu mužským vytrvalostním závodem na 20 km.