Biatlonistka Soukalová byla ve sprintu SP čtrnáctá,Vítek osmnáctý

13:38aktualizováno  18:21
HOCHFILZEN - Biatlonistka Gabriela Soukalová skončila ve sprintu v rakouském Hochfilzenu čtrnáctá a v pořadí Světového poháru je sedmá. V závodu mužů doběhl Zdeněk Vítek osmnáctý a Michal Šlesingr devatenáctý, bodoval rovněž třiadvacátý Ondřej Moravec.

Biatlonista Zdeněk Vítek. foto: ČTK

Výsledky

• Muži - sprint 10 km: 1. Birnbacher (Něm.) 25:31,1 min. (0 tr. okruhů), 2. M. Fourcade (Fr.) -0,4 (1), 3. Fak (Slovin.) -13,7 (1), 4. Pinter (Rak.) -24,7 (1), 5. Usťugov -26,1 (0), 6. Makovejev (oba Rus.) -27,1 (0), 7. Bergman (Švéd.) -27,4 (1), 8. Hallenbarter (Švýc.) -30,5 (0), 9. Boeuf (Fr.) -32,0 (0), 10. Leguellec (Kan.) -34,0 (1), ...18. Vítek -46,0 (1), 19. Šlesingr -46,9 (2), 23. Moravec -56,0 (1), 55. Holubec -2:06,2 (1), 56. Krupčík (všichni ČR) 2:07,6 (2).
  • Průběžné pořadí SP (po 4 z 26 závodů): 1. M. Fourcade 205 b., 2. Birnbacher 164, 3. Usťugov 144, 4. Boeuf 142, 5. Pinter 131, 6. Lesser (Něm.) 130, ...30. Šlesingr 46, 31. Moravec 45, 35. Vítek 36.

Ženy - sprint 7,5 km: 1. Domračevová (Běl.) 22:24,7 (1), 2. Mäkäräinenová (Fin.) -4,7 (1), 3. Bergerová -12,9 (1), 4. Solemdalová (obě Nor.) -15,5 (1), 5. Palková -29,3 (0), 6. Gwizdoňová (obě Pol.) -33,7 (1), 7. Gregorinová (Slovin.) -40,2 (1) a Skardinová (Běl.) -40,2 (0), 9. Gössnerová (Něm.) -44,0 (4), 10. Dorinová-Habertová (Fr.) -48,7 (0), ...14. Soukalová -1:00,8 (2), 52. Vítková -2:10,2 (2), 70. Zvařičová -2:48,8 (2), 105. Tomešová (všechny ČR) -5:48,3 (6).

Průběžné pořadí SP (po 4 z 26 závodů): 1. Bergerová 228, 2. Domračevová 204, 3. Viluchinová (Rus.) 147, 4. Henkelová (Něm.) 146, 5. Palková 131, 6. Pidhrušná (Ukr.) 123, ...7. Soukalová 113, 23. Vítková 78, 56. Zvařičová 7.

Ženám kralovala na trati 7,5 kilometru Běloruska Darja Domračevová před Finkou Kaisou Mäkäräinenovou a vedoucí biatlonistkou SP Torou Bergerovou z Norska. Desítku mužů vyhrál Němec Andreas Birnbacher, který jen o čtyři desetiny sekundy porazil Francouze Martina Fourcada.

"Nic netrvá věčně, a tak si to teď užívám. Vždyť nevím, jak dlouho se mi takhle bude dařit," radovala se Soukalová ze své formy. Navázala na dobrý úvod sezony v Östersundu a měla šestý běžecký čas. "A to je skutečně parádní," uvedl trenér Jindřich Šikola na svazovém webu.

Po čisté položce vleže figurovala Soukalová dokonce na třetím místě. "Hodně mě povzbudilo, když jsem vleže dokázala reagovat na sílící vítr a správně jsem seřídila mířidla," řekla. Po střelbě vestoje ale musela na dvě trestná kola. "Vstoje nejsem kdovíjaká střelkyně a vždycky se modlím, abych tam nenechala tři čtyři terče. Neměla bych to říkat, protože trenér se na mě bude zlobit, ale když mi tam zůstaly jen dva, hrozně se mi ulevilo," uvedla Soukalová, která se i tak v celkovém pořadí posunula o dvě místa výše a je sedmá.

Nikdo další z českých závodnic už nebodoval. Do sobotní stíhačky postoupila se Soukalovou i Veronika Vítková, která ovšem skončila na 52. příčce.

"Veronika propadla v běhu. Přitom se tu v trénincích cítila dobře a najednou zaběhne skoro až padesátý čas. Přitom normálně se pohybuje kolem dvacátého místa," řekl Šikola.

Vítek absolvoval jeden trestný okruh, na vítěze ztratil 46 sekund a dosáhl na nejlepší umístění za uplynulé čtyři sezony. "Stále prokazuje vysokou výkonnost a přes všechny zdravotní problémy, které u něho často přijdou ze dne na den, musím ocenit jeho odhodlání a bojovnost," řekl trenér Ondřej Rybář.

Šlesingr netrefil terč dvakrát a za Vítkem zaostal o pouhých devět desetin.

Trenér se na českou jedničku zlobil. "Dvě chyby ve sprintu jsou moc. Michal je v běžecké formě a měl to zužitkovat lépe. Stačila jedna rána a byl by čtvrtý," řekl Rybář. Moravec střílel stejně jako Vítek, ale běžel o deset sekund pomaleji. Tomáš Holubec měl startovní číslo 100 a obsadil 55. místo a nováček ve Světovém poháru Tomáš Krupčík byl po dvou chybách na střelnici o místo horší.

Všichni Češi se tak vešli do šedesátky pro sobotní stíhací závod. "S výsledky týmu jsem opravdu spokojený. Samozřejmě mě ale mrzí, že nikdo nedokázal střílet bezchybně a proniknout do elitní společnosti. Naším cílem je mít zastoupení ve špičce v každém závodě," řekl Rybář.