Vítková zazářila, ve stíhačce doběhla sedmá

14:15aktualizováno  17:26
ÖSTERSUND - Biatlonistka Veronika Vítková obsadila na závěr Světového poháru v Östersundu sedmé místo ve stíhacím závodu a postarala se o nejlepší český výsledek v sezoně. Ve výborných výkonech pokračovala i Gabriela Soukalová, jež dokončila desetikilometrový závod jako třináctá.

Veronika Vítková foto: ČTK

Trenéra Jindřicha Šikolu mrzelo snad jen to, že obě závodnice nenaplnily biatlonové pořekadlo, že poslední rány se dávají. "Obě je měly velmi těsné, ale co naplat, terč netrefila ani jedna. Je to škoda. Verča přišla o první pětku a Gabča o desítku," řekl Šikola na svazovém webu.

Vítková ve stíhačce ještě o dvě pozice vylepšila své deváté místo ze sobotního sprintu a zaznamenala druhé nejlepší umístění v kariéře. Na minimálně vyrovnání páté pozice z Pchjongčchangu ze sezony 2008/09 útočila ještě před poslední střelbou, na níž však udělala druhou chybu v závodě a po trestném kolu doběhla sedmá. "Na poslední ránu jsem si věřila, koncentrovala jsem se, přesto jsem minula. Ale chybu si neuvědomuji," uvedla.

Pozici ze sprintu vylepšil také objev úvodu sezony Soukalová, jež překvapila desátým místem ve vytrvalostním závodu a v sobotu byla čtrnáctá. Musela na tři trestná kola, i tak se ale posunula na třináctou příčku. Naopak z bodované pozice na 54. místo klesla Veronika Zvařičová.

Soukalová potvrdila formu

Soukalová potvrdila běžeckou formu, na trati dosáhla sedmého času. "Myslela jsem si, že se po trati doslova vleču, proto mě čas překvapil. Hrábla jsem si na úplné dno sil, ale jsem ráda, jak jsem to dobojovala. Ale na střelnici jsem vystála důlek, dlouho mi to trvalo a navíc jsem stejně nedala poslední ránu," povzdechla si.

Svou suverenitu ve Švédsku potvrdila Norka Tora Bergerová, jež vyhrála i třetí individuální závod v ročníku. Druhá doběhla s půlminutovou ztrátou Běloruska Darja Domračevová, třetí byla s odstupem téměř minuty Němka Andrea Henkelová.

V mužské stíhačce na 12,5 km obsadil Michal Šlesingr 27. místo. Bodoval také druhý český reprezentant na startu Zdeněk Vítek na 35. příčce. Pro vítězství si doběhl obhájce celkového prvenství Francouz Martin Fourcade.

Šlesingr zahájil závod bezchybnou střelbou, na dalších třech položkách však pokaždé minul jeden terč a do cíle dorazil se ztrátou jedné minuty a 42 sekund na vítěze.

"Michal každopádně na trati opět ukázal, že má na to se měřit s nejlepšími, a on to určitě brzy předvede," podotkl trenér Ondřej Rybář. Vítka o lepší výsledek připravila poslední střelba, kde zaváhal hned třikrát a přišel o umístění v nejlepší třicítce.

Fourcade si v konečném pořadí oproti startu polepšil o deset míst a navázal na triumf ze středečního úvodního závodu sezony. Druhého Němce Andrease Birnbachera porazil o sedm desetin sekundy. Třetí příčku obsadil po velkém boji ruský biatlonista Anton Šipulin, který na 12,5 km dlouhou trať vyrazil až z 23. pozice.