Vysočina opět na nohou. Vítková si ve sprintu dojela pro bronz

12:11aktualizováno  14:07
NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ/PRAHA - Hned první její rána vleže byla nepřesná a Veronika Vítková si musela odpykat trest o délce 150 metrů. Pak už ovšem česká biatlonistka nechybovala a když v lesích Nového Města na Moravě přidala velmi dobrý běžecký výkon, cílovou bránou sprintu v rámci Světového poháru projela třetí. Rychlejší bylo jen německé duo Dahlmeierová - Hildebrandová.

Veronika Vítková byla třetí ve sprintu v Novém Městě na Moravě. foto: Petr Lemberk, MAFRA

Gabriela Soukalová právě startovala z brány a tribuny šílely, když se Vítková uklidňovala ke své první položce. Možná i to se podepsalo na jejím střeleckém omylu, byť velmi těsném.

„Ta první rána vleže mě mrzí, protože byla lehce uspěchá, úplně jsem se nesoustředila,“ posteskla si pak Vítková za cílem. „A co mám informace, byla i hodně těsná,“ připomněla. „Rána byla rychlejší, než by měla být,“ kýval i šéftrenér biatlonového týmu Ondřej Rybář.

ON-LINE PŘENOS ZDE

Vítr se oproti nástřelu zřejmě uklidnil a Vítková před další ránou korigovala mířidla. Další čtyři terče už vybílila. „Reparát“ vestoje už byl bezchybný, byť na poslední ránu si Vítková počkala, a Češka tak skočila na průběžné první místo, protože francouzská maminka Dorinová Habertová, dosud jednička závodu, dvakrát minula.

A Vítková se tak vrátila do boje o stupně vítězů. „Výborně běží, snad to nepřepálila,“ strachoval se trenér v televizním rozhovoru.

Vítková však znovu mířila ke stupňům vítězek, na kterých už letos stála pětkrát sama a pětkrát se štafetou. Na vítěznou Dahlmeierovou, sedmadvacátou ženu Světového poháru a letos nejlépe třetí, ztratila necelých 14 sekund.

A do nedělní stíhačky si tak Vítková nese slibnou pozici. „Není tam taková mezera a bude to hodně o střelbě,“ odhadovala.

Veronika Vítková.
Veronika Vítková v Novém Městě na Moravě.
Stupně vítězů. Zleva: Hildebrandová, Dahlmeierová, Vítková.
Veronika Vítková byla třetí ve sprintu v Novém Městě na Moravě.

Druhou nejlepší Češkou v závodě byla dvacátá Soukalová, která minula jen jednou, ale slabší běžecký čas ji posunul na konec druhé desítky. „Snažila jsem se jet hodně s rozvahou, abych se nenechala moc vyburcovat od fanoušků. Ale měla jsme pocit, že jsem měla jedno tempo a nemohla jsem v něm zrychlit,“ přiznala. „Bylo by ideální tak na patnáctku.“

Eva Puskarčíková netrefila jednou vleže a dojela tři místa za Soukalovou. „Měla jsem strašně těžké nohy,“ vydechovala. Do stíhačky prošly i Jitka Landová (44.) a Barbora Tomešová (48.).

Už v pátek zazářila smíšená štafeta Vítková, Soukalová, Šlesingr, Moravec. Česká čtveřice obsadila těsně druhé místo o pouhé čtyři sekundy za vítězným Norskem. „K vítězství nebylo daleko, ale i tak je to pro nás velký úspěch,“ radoval se finišman. „Třeba se dočkáme.“

Závody SP v biatlonu v Novém Městě n.Mor. (Žďársko)

Ženy - sprint (7,5 km): 1. Dahlmeierová 21:33,4 (0 trest. okruhů), 2. Hildebrandová (obě Něm.) -1,0 (0), 3. Vítková (ČR) -13,9 (1), 4. Domračevová (Běl.) -23,0 (2), 5. Dorinová-Habertová (Fr.) -26,9 (2), 6. Valj Semerenková (Ukr.) -28,8 (1), 7. Mäkärainenová (Fin.) -30,5 (3), 8. Varcinová (Fr.) -44,4 (0), 9. Dunkleeová (USA) -46,3 (1), 10. Bescondová (Fr.) -46,5, ...20. Soukalová -1:02,8 (1), 23. Puskarčíková -1:07,5 (1), 44. Landová -2:01,4 (3), 48. Tomešová (všechny ČR) -2:11,1 (1).

Průběžné pořadí SP (po 15 z 25 závodů): 1. Mäkärainenová 696, 2. Domračevová 663, 3. Valj Semerenková 547, 4. Vítková 522, 5. Hildebrandová 504, 6. Wiererová (It.) 477, ...11. Soukalová 377, 41. Puskarčíková 109, 42. Landová 105.