Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Bezradná Sparta schytala v Jablonci trojku. Na Slavii ztrácí už šest bodů

19:20aktualizováno  20:37
PRAHA - Fotbalisté pražské Sparty jsou na dně. Poté, co v duelu 1. kola Evropské ligy prohrála v Rostovu 0:4 a ze soutěže vypadla, schytali výprask i v ePojištění.cz lize, když v 18. kole prohráli v Jablonci 1:3 a to jediný gól vstřelili až v nastavení druhé půle. Na vedoucí Slavii tak Sparta ztrácí už šest bodů.

Obránce Sparty Vjačeslav Karavajev jako by nevěřil vlastním očím. foto:  Michal Šula, MAFRA

Liga má nového lídra. Slavia i díky hattricku ‚Míši‘ zostudila Příbram 8:1

O výhře Severočechů rozhodl dvěma góly Bosňan Mirzad Mehanovič, v závěru ještě přidal pojistku střídající Ondřej Mihálik. V nastavení snížil z penalty David Lafata.

O záchranu hrající Jablonec tak porazil Spartu v lize po jedenácti zápasech a posunul se z dvanácté až na osmou příčku a na patnácté místo má nyní už pětibodový náskok. Letenští naopak v nejvyšší soutěži prohráli po šesti zápasech.

„Tohle je komplikace, to jsme nechtěli. Co se týká titulu, týmy před námi nám unikají, to je fakt. My se budeme muset rychle zlepšit, abychom už body neztráceli,“ řekl na tiskové konferenci trenér Sparty Tomáš Požár.

„Hrajeme, hrajeme, držíme balon, ale nevyužíváme šířku, ve vápnech nejsme důrazní. Na držení míče se fotbal nehraje. Ty výkony se opakují. Nehrajeme dobře, nehrajeme účelně,“ zlobil se Požár.

Jablonecký fotbalista Martin Pospíšil.
Sparťanský trenér Tomáš Požár.

Místo režiséra hry za Dočkala, který přestoupil do Číny, zaujal ve sparťanské záloze Néstor a oproti čtvrteční odvetě Evropské ligy s Rostovem se vrátil do sestavy hostů i bývalý jablonecký střelec Lafata.

Pražané začali aktivněji, ale skóre otevřel v deváté minutě Jablonec. Dlouhý nákop prodloužil Doležal, následně vyhrál hlavičkový souboj se sparťanskou obranou i Diviš a Mehanovič z voleje zpoza vápna zamířil povedeně přesně k tyči.

Bosenský ofenzivní hráč navíc za dalších jedenáct minut zvýšil na 2:0, když se prosadil opět z první po ukázkové kolmici šajtlí od Pospíšila.

Mehanovič dal poprvé v české lize dva góly v jednom utkání. Spartě v té chvíli scházel na trávníku Costa, kterého kvůli zranění následně vystřídal Hybš.

Výsledek 18. kola:

FK Jablonec - Sparta Praha 3:1 (2:0)
Branky:
9. a 20. Mehanovič, 87. Mihálik - 90.+4 z pen. Lafata. Rozhodčí: Královec - Mokrusch, Dobrovolný. ŽK: V. Kadlec (Sparta). Diváci: 4062.
Jablonec: Hrubý - Jankovič, Pernica, Beneš, Zelený - V. Kubista, Pospíšil (71. Trávník) - Diviš, Mehanovič (86. Považanec), Hanousek - Doležal (66. Mihálik).
Sparta: Koubek - Karavajev, Holek, M. Kadlec, Costa (21. Hybš) - Sáček, Čermák - Konaté (74. V. Kadlec), Néstor, Juliš (58. Šural) - Lafata.

Letenští drželi více než 60 procent času míč na svých kopačkách, ale z vytrvalé územní převahy v první půli nic nezískali. Lafata v dobré pozici přestřelil a v 35. minutě zastavila Néstorovu ránu tyč.

Po přestávce Jablonec soupeře na chvíli zatlačil, z chvilkového náporu ale nakonec vyplynul nebezpečný hostující brejk, který v 58. minutě zakončil nad branku Konaté. Pak opět převzali otěže sparťané.

Jenže Čermákovu střelu zblokovala obrana a Sáčkovu ránu vyrazil Hrubý. V 73. minutě se po sérii narážeček pronikl do vápna Hybš, po kontaktu s domácím hráčem upadl, ale rozhodčí Královec penaltu neodpískal.

Krátce poté se v lize na hřiště poprvé od konce října dostal uzdravený hostující útočník Kadlec, ani on ale duel zdramatizovat nedokázal.

Naopak tři minuty před koncem přidal třetí gól domácích Mihálik, který nejprve neproměnil brejk, ale pak se prosadil po závaru z následného rohu.

Ve čtvrté minutě nastavení ještě z penalty snížil Lafata, ale na výsledku to už nic změnit nemohlo. Sparta v lize ztratila body v pěti z posledních šesti venkovních utkání a vzdálila se jí vidina titulu.