Běžeckou padesátku zcela ovládli Rusové, Češi na čelo nestačili

10:20
KRASNAJA POLJANA (Od našeho zpravodaje) - Krásnější závěr olympijských her si pořadatelská země nemohla přát. V lyžařském maratonu na 50 kilometrů s hromadným startem si Rusko rozebralo všechny medaile. Zlato slaví Alexandr Legkov, stříbro Maxim Vylegžanin a bronz Ilja Černousov. Češi z hlavního pole vypadli a běžecká elita jim utekla.

Zlatý Alexandr Legkov (uprostřed), stříbrný Maxim Vylegžanin (vlevo) a bronzový Ilja Černousov foto: ČTK/AP

ON-LINE PŘENOS ZDE

Běžecká padesátka měla také na náročných tratích v okolí Krasné Poljany klasický průběh: hodinu a půl dlouhá jízda v pevném balíku, v posledních kilometrech dravý souboj o medaile. Vítězně z něj tentokrát vyšli Rusové.

Legkov, Vylegžanin a Černousov nastoupili v závěrečném stoupaní a jediný, kdo se domácího vláčku stačil zachytit, byl Martin Johnsrud Sundby z Norska. Favorizovaný Švýcar Dario Cologna v tu chvíli hrubě klel, protože zlomil lyži.

Na cílové rovině ovšem ani Sundby neodolal ruskému tlaku a skončil až čtvrtý. Rusové tak zopakovali norský triumf z vytrvalostního závodu žen a zajistili si vítězství medailovém pořadí národů. A splnili si svůj olympijský cíl.

Medailisté z padesátky Maxim Vylegžanin, Alexander Legkov and Ilja Černousov

Čeští reprezentanti na nejlepší nestačili a z hlavního pole odpadli už zhruba 8,5 kilometru před cílem. Specialista na dálkové běhy Petr Novák skončil na 29. místě, o dvě místa za ním dorazil Lukáš Bauer. Martin Jakš byl 37. a Jiří Magál dojel na 52. místě.

Bauer si na padesátku volnou technikou nevěřil už před závodem. Nejlepší český běžec totiž všechno směřoval ke klasické patnáctce. "Když to hodně přeženu, snažím se teď zase naučit bruslit. Mám z toho trochu obavy," tvrdil Bauer.

V úvodních kilometrech se chvíli objevil na čele a také se postaral o jediný zajímavý okamžik první poloviny závodu. Úplně sám totiž měnil lyže už po 20 kilometrech.

Brzy tímto manévrem získal drobnou výhodu, jelikož na 30. kilometru nazula nově běžky většina závodníků. Bauer se proto vyšvihl na čelo, kde ho doplnil reprezentační kolega Novák. Žádný útok, pokus o odstřižení balíku, však společně nepodnikli.

Neměli sílu a jen se dívali, jak za zatáčkou mizí Fin Heikkinen, který se jako vůbec jediný lyžař v celém klání pokusil prchnout favoritům s dobrým finišem. Ani on však nebyl úspěšný. Chvíli držel nadějný náskok dvaceti sekund, jenže brzy ho pole čtyřiceti závodníků spolklo a vyloučilo ze hry o medaile.

Ta začala až v posledním kole a její pravidla diktovali pouze Rusové.

Běh na lyžích: Muži - 50 km volně s hromadným startem

1. Legkov 1:46:55,2, 2. Vylegžanin -0,7, 3. Černousov (všichni Rus.) -0,8, 4. Sundby (Nor.) -1,0, 5. Dolidovič (Běl.) -14,3, 6. Duvillard (Fr.) -14,9, 7. Södergren -17,8, 8. Richardsson -24,4, 9. Olsson (všichni Švéd.) -32,1, 10. Niskanen (Fin.) -32,3, ...29. Novák -1:45,8, 31. Bauer -1:56,1, 37. Jakš -3:05,3, 52. Magál (všichni ČR) -9:33,5.