Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Northug vyhrál na MS volnou patnáctku, Bauer byl devatenáctý

Norský běžec na lyžích Petter Northug foto: Reuters

Aktualizováno
VAL DI FIEMME (Itálie) - Norský běžec na lyžích Petter Northug ovládl stylem start - cíl volnou patnáctku a na mistrovství světa ve Val di Fiemme se dočkal prvního zlata. Druhý skončil se ztrátou necelých dvanácti vteřin Švéd Johan Olsson a norský úspěch podtrhl třetím místem Tord Asle Gjerdalen. Nejlepším z českých běžců byl devatenáctý Lukáš Bauer se ztrátou 2:13,7 minuty na vítěze.
  14:20aktualizováno  15:58

Všichni Češi se vešli do třicítky. Za Bauerem byl třiadvacátý Aleš Razým, Jiří Magál byl klasifikován na 27. místě a o tři místa za ním skončil Martin Jakš. Northug ovládl volnou patnáctku od startu do cíle. Vyrazil na trať bleskově a ostrým tempem od prvního mezičasu zvyšoval náskok. Po deseti kilometrech vedl před Olssonem téměř o 25 sekund a ač v závěru ztrácel, první místo udržel. "Je to jeden z mých nejlepších dnů v životě," řekl Northug, který při norské hymně na stupních vítězů plakal štěstím.

"Vyhrát volnou patnáctku v intervalovém startu, to je pro mě fantastické, chutná opravdu skvěle," smál se pak nadšený Nor. Sedmadvacetiletý Northug získal své osmé světové zlato a to nejvíce nečekané. Patnáct kilometrů bruslením vyhrál na MS či ve Světovém poháru vůbec poprvé. "Hodně lidí pochybovalo o tom, že Petter dokáže vyhrávat intervalové závody, ale já vím, že on může vyhrávat všechno," řekl norský kouč Trond Nystad. Olsson potvrdil stříbrem výbornou formu z posledních týdnů. Překvapením ale je bronz Gjerdalena, který nahradil nachlazeného Johnsruda Sundbyho.

Bauer se na hranici dvacítky pohyboval od začátku závodu. Zrychlit v druhé polovině nedokázal a po 23. místě ve skiatlonu skončil tentokrát devatenáctý. "Je to další takový, když to dobře řeknu, průměrný výsledek. Od druhého kola se mi nejelo zrovna nejlíp a v posledním kole to bylo jedno velké trápení. Ale snažil jsem se až do cíle a bojoval, co to šlo," komentoval Bauer svůj výkon na sociálních sítích. Pro Razýma je 23. místo druhým nejlepším individuálním výsledkem na mistrovství světa. Nejlépe skončil šestý ve sprintu v Liberci 2009.