Berdych v úvodu turnaje selhal, Kvitová nezaváhala

14:12aktualizováno  20:11
LONDÝN/PRAHA - Česká tenisová jednička Tomáš Berdych překvapivě vypadl na olympijských hrách v Londýně ve dvouhře hned v prvním kole s Belgičanem Stevem Darcisem. Nasazená šestka se zápasem s 75. hráčem světa protrápila a v úvodním duelu turnaje na centrálním dvorci ve Wimbledonu prohrála za hodinu a 26 minut dvakrát 4:6.

Tomáš Berdych foto: Reuters

Naopak největší singlová medailová naděje Petra Kvitová postoupila po vydřené třísetové výhře 6:4, 5:7 a 6:4 nad Ukrajinkou Katerynou Bondarenkovou. V dalším kole ji čeká premiérový souboj s Pcheng Šuaj z Číny. Klára Zakopalová podlehla Italce Francesce Schiavoneové 3:6, 6:3 a 4:6. Se soutěží ve čtyřhře se hned v prvním kole rozloučily Petra Cetkovská s Lucií Šafářovou po porážce 2:6 a 3:6 od druhého nasazeného páru Italek Sary Erraniové a Roberty Vinciové.

Berdych nebude na letošní vystoupení v All England Clubu vzpomínat v dobrém. Před měsícem ve Wimbledonu vypadl v prvním kole grandslamu s Lotyšem Ernestsem Gulbisem, dnes mu na slavných travnatých dvorcích nevyšel ani zahajovací olympijský duel.

Šestadvacetiletý rodák z Valašského Meziříčí s Darcisem prohrál před třemi lety na challengeru v Prostějově ve dvou tie-breacích a už první míče druhého vzájemného duelu naznačily, že to opět nebude mít snadné.

Osmadvacetiletý Belgičan deptal favorita bekhendovými čopy, s přehledem si držel podání a v deváté hře za stavu 4:4 zaútočil. Čistou hrou sebral Berdychovi servis a získal první sadu. Český tenista se trápil a nespokojeně kroutil hlavou poté, co několikrát uklouzl.

Na startu druhého dějství přece jen na chvíli ožil. Za stavu 2:1 si po 50 minutách vypracoval první brejkbol, Darcis ale zahrál jeden z mnoha nečitelných kraťasů a od té doby znovu začal na dvorci kralovat. V maratonském pátém gamu využil čtvrtý brejkbol, a když o dvě hry později Berdych při svém servisu na další brejkbol špatně odhadl délku soupeřova úderu, šel Belgičan do vedení 5:2.

Česká jednička ještě zkusila zápas zdramatizovat. Vzápětí jeden brejk umazala a za stavu 4:5 se dokonce dostala ke dvěma brejkovým šancím, rozjetý Darcis už si ale jeden z největších úspěchů kariéry vzít nenechal.

Kvitová v prvním setu prohrávala 1:4

Berdych má po vypadnutí z dvouhry v Londýně ještě šanci zabojovat o medaili ve čtyřhře s Radkem Štěpánkem, který zůstal jediným českým zástupcem v mužském singlu.

Kvitová se při vstupu do turnaje hledala, jak bývá poslední dobou jejím zvykem. V úvodu se zastřelovala a po zbytečných nevynucených chybách nabídla Ukrajince vedení 4:1. Vzápětí česká favoritka odvrátila další brejkbol a sérií pěti vítězných gamů vývoj první sady otočila.

Na trávě mi to letos nesedlo, přiznal Berdych

Také v druhém setu Kvitová musela dohánět ztrátu, když ale získala dva brejky po sobě a otočila na 5:4, zdálo se, že bez problémů postoupí.

Bondarenková, která ze tří předchozích vzájemných soubojů dvakrát zvítězila, ale chytře počkala na soupeřčiny chyby a dotáhla zápas do třetí sady. V něm rozhodl hned první game, v němž Kvitová prolomila soupeřce servis.

Zakopalová toužila Schiavoneové vrátit porážku 0:6 a 4:6 z třetího kola letošního Wimbledonu. Výsledkově sehrála se zkušenou italskou obranářkou vyrovnanější duel, odveta jí ale nevyšla. V třetím setu dokázala stáhnout skóre 2:5 a zachránit dva mečboly, třetí z nich už ale při svém servisu neodvrátila.