Berdych zahájil Turnaj mistrů porážkou, podlehl Murraymu

15:11aktualizováno  17:40
LONDÝN - Tenista Tomáš Berdych prohrál své zahajovací utkání na Turnaji mistrů. V Londýně dnes podlehl domácímu favoritovi Andymu Murraymu po setech 6:3, 3:6 a 4:6. V dalším zápasu skupiny A porazil nejvýše nasazený Srb Novak Djokovič loňského finalistu turnaje Jo-Wilfrieda Tsongu z Francie 7:6 a 6:3.

Český tenista Tomáš Berdych foto: Reuters

K druhému zápasu skupiny A večer nastoupí nejvýše nasazený Srb Novak Djokovič a loňský finalista turnaje Francouz Jo-Wilfried Tsonga.

"Bohužel, zápas rozhodly jen malé detaily," řekl Berdych po utkání a věřil, že ještě má šanci postoupit do semifinále. "Mám tady další dvě šance, aby to hned neskončilo. Jsem odhodlaný se o to poprat," řekl iDnes.cz a Radiožurnálu.

Sedmadvacetiletý Berdych, kterého týden po vyvrcholení Turnaje mistrů čeká v pražské O2 areně finále Davisova poháru proti Španělsku, odvrátil v prvním setu všech sedm brejkbolů. První dva hned v úvodní hře a velký obrat předvedl za stavu 2:2 a 0:40. Následně získal 12 ze 14 výměn, čímž rozhodl set pro sebe.

Mám za sebou vyrovnané utkání, řekl Berdych

V druhé sadě se ale situace otočila. Berdych své tři brejkboly nevyužil a jednou o podání přišel. Ve čtvrté hře nejdříve znovu srovnal z 0:40 na shodu, ale při dalším soupeřově brejkbolu už kapituloval na 1:3 a set už nezachránil.

Berdych se pak nemohl občas spolehnout na první servis a po druhém se dostával po soupeřově agresivním returnu pod tlak. Murray se výborně pohyboval, takticky měnil rytmus hry a nepustil Berdycha k jeho nátlakové hře. Český hráč neudělal nic výrazně špatně, ale olympijský vítěz Murray měl na kurtu mírnou převahu.

V rozhodující sadě prohrál svěřenec Tomáše Krupy podání ve třetím gamu a výborně servírující skotský rodák Murray zápas jistě dokončil. Při prvním mečbolu sice udělal dvojchybu, ale při druhém mu Berdych pomohl a míč napálil do sítě. Zápas skončil po dvou hodinách a 16 minutách.

"Žádná prohra není na to, aby si člověk vyskakoval. Kdybych skončil s výpraskem, těžko by se člověk přes noc nahodil tak, aby byl připravený na další zápas. Já mám ale za sebou vyrovnané utkání," konstatoval Berdych.