Berdych v Paříži září: porazil světovou čtyřku a je již ve čtvrtfinále

21:45
PAŘÍŽ - Tenista Tomáš Berdych si poprvé v kariéře zahraje čtvrtfinále na Roland Garros. Český hráč dnes zvládl v osmifinále deštěm přerušený souboj s Britem Andym Murrayem a světovou čtyřku porazil 6:4, 7:5 a 6:3. V boji o semifinále se Berdych utká s Rusem Michailem Južným.

Tomáš Berdych foto: ČTK

Berdych se opíral o skvělé podání a zahrál 59 vítězných úderů. Čtyřiadvacetiletý tenista zvládl výborně první sadu. Při svém servisu soupeři nic nedovolil a naopak na returnu tlačil turnajovou čtyřku často do nesnází. Z několik brejkbolů využil až ten v sedmé hře, ke kterému se dostal po sérii skvělých bekhendů. Při svém servisu pak čtrnáctý nasazený český hráč set jistě získal.

Povzbuzen prvním setem začal Berdych výborně i druhý. Hned si znovu vzal Murrayho podání a vedl 2:0. Ve čtvrtém gamu nabídl Berdych po chybách soupeři první brejkbol a hned přišel o podání. "Berdych o sobě začíná pochybovat, šance pro Murrayho," citovala BBC bývalého britského tenistu Grega Rusedského. Berdych se ale postavil na nohy za pomoci výborného servisu a stále nesklonil hlavu.

Tomáš Berdych v Monte Carlu.

Oba hráči si drželi podání až do stavu 4:3 pro Murrayho. V tu chvíli začalo silněji pršet. Brit diskutoval s rozhodčím, možná chtěl hrát, protože se mu začalo dařit, ale zápas byl přerušen.

Tenisté se zdrželi v šatnách jen třicet minut. Berdych sice začal chybou, ale brzy se dostal do tempa a opět byl ve výměnách lepší. O rok mladší Murray se zlobil na kurt a rozhodčího, zatímco Berdych se soustředil na tenis. I proto se mu podařilo brejknout soupeře na 6:5 a získat set pro sebe.

Berdych na sobě nedával znát emoce, naopak Murray vypadal stále více znechuceně. "Hraj!" snažil se ho povzbudit kouč Alex Corretja. Z českého tábora v hledišti, kde seděla i Berdychova přítelkyně Lucie Šafářová, bylo slyšet: "To je ono. Nic složitého a jdi do něj!" Od stavu 3:3 už Berdych na dvorci kraloval a jistě kráčel za postupem. Dvakrát vzal ve třetím setu Britovi podání a využil druhý mečbol po chybě soupeře.

Vzápětí zazněl Berdychův vítězný křik a nad druhým hlavním dvorcem zavlála v rukou fanoušků česká vlajka. Český tenista zaťatými pěstmi oslavil postup po dvou hodinách a sedmnácti minutách.

V grandslamovém čtvrtfinále je Berdych podruhé v kariéře. Poprvé to dokázal před třemi lety ve Wimbledonu, ale dál se nedostal.