Berdych v generálce na Turnaj mistrů končí ve čtvrtfinále

US Open

23:26aktualizováno  23:29
Český tenista Tomáš Berdych vypadl na turnaji série Masters v Paříži ve čtvrtfinále. Vítěz tohoto turnaje z roku 2005 nestačil na obhájce loňského triumfu Davida Ferrera ze Španělska, jemuž podlehl 6:4, 5:7 a 3:6.

Tomáš Berdych. foto: Reuters

Šestý nasazený Berdych měl proti turnajové trojce vynikající vstup do zápasu. Při soupeřově podání vyhrál hned první game a brejk udržel až do konce setu. Na začátku druhé sady mu to však Ferrer oplatil, a i když Berdych ještě dokázal z 1:4 srovnat na 4:4, ztracené podání za stavu 5:6 ho stálo set.

Rozhodující okamžik zápasu přišel ve čtvrtém gamu třetí sady, v níž Ferrer čistou hrou připravil nejlepšího českého tenistu o servis, a tentokrát už výhodu nepustil. Zápas zakončil při druhém mečbolu.

Berdych se tak po vyřazení může začít připravovat na londýnský Turnaj mistrů, na němž se může příští týden střetnout i s Ferrerem. Týden nato bude Berdych oporou českého týmu ve finále Davis Cupu v Bělehradu.

Ferrer se v semifinále utká se svým krajanem, světovou jedničkou Rafaelem Nadalem, jenž ve čtvrtfinále porazil hladce 6:4, 6:1 domácího Richarda Gasqueta.

V druhém semifinále na sebe letos poprvé narazí bývalé světové jedničky Novak Djokovič a Roger Federer. Srb Djokovič vyřadil ve čtvrtfinále jiného Švýcara Stanislase Wawrinku, Federer oplatil nedávnou porážku z Basileje Juanu Martínu del Potrovi z Argentiny.

Druhý hráč světa Djokovič porazil Wawrinku 6:1 a 6:4. Srbský vítěz nedávných turnajů v Pekingu a Šanghaji si připsal patnáctou výhru za sebou.

Wawrinku zdolal Djokovič už potřinácté za sebou. Letos Švýcara vyřadil v pětisetových bitvách na Australian a US Open, v hale Bercy s ním měl výrazně lehčí práci. Světové osmičce třikrát prolomil podání, zatímco sám odvrátil všech šest brejkbolů, jimž čelil.

Skvělý Federer

Vyrovnanější duel sehráli Federer s Del Potrem, kteří se naposledy střetli před pěti dny ve finále turnaje v Basileji. Také páteční zápas šel do tří setů, nicméně na rozdíl od nedělního utkání ve svém rodném městě se tentokrát radoval po výhře 6:3, 4:6, 6:3 Federer.

Dvaatřicetiletý Švýcar podal jeden ze svých nejlepších výkonů v sezoně, v níž vypadl z elitní pětky žebříčku, a teprve podruhé letos porazil hráče z Top Ten. V prvním setu byl někdejší vládce světového tenisu téměř bezchybný, ztratil jen dva z 22 bodů při svém podání a zaznamenal 17 vítězných úderů proti čtyřem nevynuceným chybám.

V druhém setu se však Del Potro do zápasu vrátil, počkal si na šanci a za stavu 5:4 při soupeřově podání ji využil. Vyrovnaný třetí set rozhodl Del Potrův ztracený servis za stavu 3:3, poté už Federer brejk nepustil. S Djokovičem ho čeká jubilejní 30. utkání v kariéře, starší z dvojice vede na zápasy 16:13.